Müdürler Çalışana Mobbing Uyguluyor İddiası

Sağlık Sen İzmir 2 nolu şube başkanı Ekrem Özdemir İzmir'in Torbalı ilçe devlet hastanesinde yaşanan olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı Özdemir sağlık bakım hizmetleri ve idari Mali Hizmetler müdürünün personele mobing uyguladıklarını vurguladı Sağlık Sen İzmir 2 nolu şube başkanı Ekrem Özdemir basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Müdürler Çalışana Mobbing Uyguluyor İddiası

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şubesi olarak başta İzmir olmak üzere Torbalı Devlet Hastanesinde yetkili sendika olarak bugüne kadar etkili çalışmalarımızı sürdürdük. Bu doğrultuda Şube olarak yapmış olduğumuz faaliyetler gerek sağlık camiası gerekse toplumun diğer kesimleri tarafından takdirle karşılanmıştır.

Yapmış olduğumuz çalışmaları gerek üyelerimiz gerekse hastane idaresi ve yöneticileri ile uyumlu bir şekilde istişare ederek yapıp, sağlık kuruluşlarındaki işleyişin düzenli bir şekilde ilerlemesine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.

Ancak Torbalı Devlet Hastanesinde özellikle 8 ay önce sağlık bakım müdürlüğünde yapılan değişikliklerden sonra hastanede mobbing ve yıldırma hakim olmuş 50’nin üzerinde sağlık personelinin yer değişikliği yapılmış hastanenin kökleriyle oynanmıştır.

Seçilen sağlık bakım hizmetleri müdüründen onlarca şikayet tarafımıza iletilmiştir. Hastanede kişiler arası ayrımcılık yaptığı, üye devşirmek için kişilere yer değişikliği sözleri verilmiş servis sorumlu hemşireleri ya istifaya zorlanmış yada boşta kalması sağlanarak sendikamızdan istifa ettirilerek üye sayımızın azalması için uğraşılmıştır. sağlık bakım hizmetleri müdürü kendi sendikasındaki kişilere nöbet değişikliği ve kolaylığı sağlayıp fazla mesai konusunda destek olmuştur. İstenilen kişilere süpervisör nöbeti tutturulurken bazı kişilere de birim sorumlusu olmasına rağmen sorumlu nöbeti verilmeyerek kişiler ötekileştirilmiştir. Bu kişilerin listesi elimizde mevcuttur.

Özellikle değiştirmek istediği sorumlulara, kişiler hakkında dedikodu çıkarılarak yıldırma yoluna gidilmiş, servis çalışanları sorumlulara karşı kışkırtılarak planlı ve programlı bir şekilde mobing uygulanarak baskıyla yer değişikliğine zorlanmıştır. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Yine kişiler hakkında hiç bir yazılı şikayet olmamasına rağmen tamamen dedikodu ile kişiler örgütlenerek hakkında şikayet var algısı oluşturulup, kimse senden memnun değil denilerek yer değişikliği yapılmıştır. Hiçbir yazılı şikayet yada soruşturma açılmadan ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla kişiler severek yaptıkları mesleklerinden soğutmuşlardır.

Sağlık bakım müdürünün bu tutumları ve yönetici şiddeti nedeniyle zaten eksik olan sağlık personeli kadrosunu il içi ve il dışı tayin istenilmesine ve hastanenin eksik personel ile Torbalılara hizmet vermesine sebep olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra yaklaşık olarak 1 yıl önce hastaneye idare mali işler müdürü olarak daha önce idarecilik deneyimi olmayan kişi tarafından da özellikle eski ve yeni temsilcilerimiz yer değişikliğine zorlamış hiç bir neden gösterilmeden, işini gücünü yapan temsilcilerimize yönelik baskı uygulanmaya başlanmıştır.

Sendikamızın üyesi olan ve hastanede medikal acil depoda çalışan arkadaşımızı yerinden almak için her yolu deneyen müdür 2 kişi çalışılan birimi tek kişiye düşürerek işlerin yetişmediğini öne sürmüştür. Tüm bunlara rağmen acil servisin ilaçlarının yetişmesi için özveri ile çalışan üyemize ‘2 Saat Namaz kılıyorsun. Namaz kılacağım diyerek görev yerini terk ediyormuşsun’ gibi suçlamalarda bulunarak hem dini vecibesini yerine getirmesini engellemiş hem de inançları üzerinden baskı uygulamıştır.

Sendika olarak insanlık ayıbı yaparak yöneticilik yaptığını zanneden müdüre buradan sormak istiyoruz;

Tek başına olmasına rağmen görevini aksatmadan yerine getiren bir personelin namaz kılması görevini yapmasına engel midir?

Yoksa 2 kişi ile yapılması gereken bir işi tek kişi ile yaptırmak idarecilik midir?

Üyemizin namaz kılmamasını mı? İstiyorsun, yoksa yer değişikliği yapmak için tek kişi bıraktığın halde görevini yerine getirmesini mi? Hazmedemiyorsun.

Tek kişiyle oranın dönmeyeceğini bile bile ikinci kişi yeniden verilsin diyen üyemize neden ‘çalışmak istemiyorsa bıraksın’ diye haber gönderiyorsun. Gece 2 kişinin görev yaptığı depoda gündüz neden? 1 kişi çalıştırılmasını istiyorsun.

Hastane idari ve mali işler müdürü olarak size bu konuda; çalışanların insan olduğunu unutup insanların işindeyken de kişisel ihtiyaçları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Acil depoda olan üyemize mobbing yapılarak yerinden edilmesine göz yummayacağız.

Üyemiz adına dinimizin direği namaz kılmamızı engellemekten ve namazı işe alet etmekten hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı da belirtmek isterim.

Bütün bunlar olurken hastane başhekimi Sayın Miraç Çavdar'ı sürekli bilgilendirdik.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Hastane müdürleri hakkında gelen şikayetlerden hepsini kendisine ilettik.

Tüm bu olaylar karşısında başhekimimizi de sendikal ayrımcılık ve kişisel hırslarına yenik düşen müdürlerine bu konularda uyarmasını ve hastanede en üst idari amir olarak sayın başhekimimizi bu konularda daha hassasiyetli olmasını kişilere mobing, yıldırma baskı uygulanmasını engellemesini, dedikodulara inanmayıp kurumda hak ve hakkaniyetten yana olmasını, yapılan yanlış uygulamalarda doğruluktan yana tavır almasını, hastanenin yetkili sendikası olarak sizlerden talep etmemizde en doğal hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

Hastanenin yetkili sendikası olarak yönetimle yaptığımız görüşmelerde sorunları bildirmemize rağmen kayıtsız kalınması, sorunların çözümü için her hangi bir adım atılmaması yaşanan sıkıntıları daha da büyümesine neden olmaktadır. Bizler sendika olarak arabuluculuk görevi, personelin sıkıntılarını yansıtmak ve ortak paydada buluşmak için bu görevimizi yerine getirmeye çalışırken, gelinen noktada keyfi davranışlar ile yetkili sendikanın talep ve önerilerine kayıtsız kalma gibi anlayış tarafımızdan bir kez daha kayıtsız kalınmayacağını hastane idaresine tekrardan hatırlatıyoruz.

Tabii ki bu açıklamamız bir uyarı mahiyetinde olduğundan onlarca yapılan adaletsiz uygulamaların içeriğine girmiyoruz. Ayrı ayrı yapılsa onlarca basın açıklaması yapmadan önce tüm müdürleri hak ve hakkaniyetli bir şekilde kişisel hırslarına yenilmeden görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Bilinmesini isteriz ki; Sağlık-Sen 2 Nolu Şube Başkanlığı olarak dün olduğu gibi bugünde sendikal ilkelerimize bağlı, devletin ve milletin bekası için tavrımızdan ve duruşumuzdan asla taviz vermeyip, yapılan keyfi ve hukuk dışı uygulamaların her zaman karşısında olacağız.

Kaynak:https://www.aliagamedya.com/saglik-sen-torbali-devlet-hastanesi/29929/

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 3 hafta Önce

mobing az bile, disiplinsizlik, boş vermişlik aldı başını gidiyor, Gerekirse tokatlayın kardeşim,dövün.

BENDE ŞAHSEN KATILIYORUM TÜRKİYENİN BİR ÇOK YERİNDE VAR BU MOBİNG İŞ
BENDE ŞAHSEN KATILIYORUM TÜRKİYENİN BİR ÇOK YERİNDE VAR BU MOBİNG İŞ - 3 hafta Önce

SÖZLEŞMEYLE ATANAN BELEŞ MÜDÜRLER VARYA BUNLAR ÇALIŞANLARA MOBİNGİN AĞA BABASINI YAPIYOR.TAŞERON İŞÇİLER KADRO ALDI KRAL KESİLDİ ONLARA BİRŞEY YAPTIRAMIYORLAR ŞUADAN KALK ŞURAYA OTUR DİYEMİYORLAR.VERYANSIN MEMURLARA KENDİLERİ BELEŞ MÜDÜR OLMUŞ KRAL KESİLMİŞLER.SEN HANGİ KRİTERE GÖRE ATANDIN AHBAP ÇA VUŞ YANDAŞ KRİTERİNE.HELE Bİ ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULDA SONRA MÜDÜR OL AHKAM KES.TAŞERON İŞÇİYE AĞZINI AÇAMAYAN BELEŞ MÜDÜR MEMURLARA MOBİNGİN AĞA BABASINI UYGULUYOR.ZATEMN BU BELEŞ MÜDÜRLERİN REFERANSIDA SAĞLIK SEN ALLAH SPORSUN.2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMIYOR BELEŞ MÜDÜRLER ATANIYOR ALLAH KABUL ETMESİN.

ÇANAKKALE
ÇANAKKALE - 3 hafta Önce

Hiç hiç yok. Atananlar koltuktan güç alırsa koltuğa güç vermez ise ne beklersin ki? Liyakat yok, beceri yok, insani ilişkileri yok. Ondan sonra 2023 ü bekle. Bunlardan hiç bir şey olmazzzzzzzzzz.

Lab tek Uğur
Lab tek Uğur - 2 hafta Önce

Yıllardır sizin sendikal anlayışınız bu değişl mi sizden olmayana elinizden gelse bir bardak suyu vermezsiniz. Ayrımcılığın nepotizmin dik alasını yapıyorsunuz. Bir gün adalet herkese lazımmış demek ki öğrendiyseniz buda bişey....

Samsun
Samsun - 3 hafta Önce

Yoksa sağlık sen müdürlere mi mobing uyguluyor

SAĞLIKSENLİ MÜDÜRLER MOBİNG YAPIYOR
SAĞLIKSENLİ MÜDÜRLER MOBİNG YAPIYOR - 2 hafta Önce

Sağlıksen kendi sendikasından olmayan müdürleri bertaraf etmek için hastane sağlıksen temsilcilerine mobbing şikayeti yaptırıyor. Sağlıksen sendikacı müdürlerin yaptığı mobingi hiç söylemiyorlar ama. Müdürlerin yüzde 70-80 kadarı sağlıksenli! En çok mobbingide onlar yapıyor. Sağlıksen her yerde kendi adamları müdür olsun diye sağlıkdrnli olmayan müdürlerin adını mobbingciye çıkarıyor,karalıyor kişileri. Müdürler sağlıksen temsilcilerine üyelerine iltimas geçmeyip kayırmayınca mobing yapıyor diye kıyameti koparıyor sağlıksen.

YETKİLİ SENDİKA 2351 VHKYE KARŞI 8 YILDIR ÜÇ MAYMUNU OYNAYIP MOBİNG UYGULUYOR EY SEMİH DURMUŞ ALLAH VAR HAK HUKUK MİZAN VAR TARTILACAKSIN EY DURMUŞ.ALLAH BİZ YAR OLSUN HAKSIZLARDA KAHROLSUN
YETKİLİ SENDİKA 2351 VHKYE KARŞI 8 YILDIR ÜÇ MAYMUNU OYNAYIP MOBİNG UYGULUYOR EY SEMİH DURMUŞ ALLAH VAR HAK HUKUK MİZAN VAR TARTILACAKSIN EY DURMUŞ.ALLAH BİZ YAR OLSUN HAKSIZLARDA KAHROLSUN - 3 hafta Önce

ÇOK ADİL YÖNETİLDİĞİMİZ VE HAKKANİYETLE İDARE EDİLDİĞİMİZ İÇİN DAHA BUNLAR İYİ GÜNLER.RABBİM BETERİNDEN SAKLASIN. ÇOK ADİL YÖNETİLDİĞİMİZ VE HAKKANİYETLE İDARE EDİLDİĞİMİZ İÇİN BİZ MOBİNGE UĞRUYORUZ BU BELEŞ MÜDÜRLERİ KİM ATATTI SİZ DURMUŞ BAŞKANINIZ. TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA ATANMAYAN 2351 VHKİ SÖZLEŞMEYLE ATANAN MÜDÜRLERDE MOBİNG UYGULAMADA VE CAN YAKMADA ÇOK CEVVALLER...... TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECELİ ÜNİVERSİTE MEZUNU MARABA ÇALIŞANLAR.PANDEMİDE AYNİ BÜRODA LİSE MEZUNU VHKİ BİLE 400-500 TL PANDEMİ ÖDEMESİ ALIRKEN BİZ 20 TL ALDIK ALLAH KABUL ETMESİN.LİSE MEZUNU SAĞLIKÇIDA 1300-15OO TL ALDI HİÇ İÇİNİZE SİNDİMİ AMA SİNMESE YARDIMCI HİZMETLERE BU KADAR HOR ŞAŞI VE SAĞIR BAKMAZDINIZ.2351 VHKİ BU KADAR MAĞDUR EDİLMİŞKEN SES ÇIKARMA DİĞER KURUMLAR SINAVSIZ SINIF ATLATSIN,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA.YANDAŞLARINI SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATAT DİYETİNİDE BİZLERE ÖDET.ALLAH SORSUN.SİZ NEYE HANGİ DEĞERLERE İNANIYORSANIZ BEN İNANMIYORUM.SEBEBİ BİZE YAPILAN ÇİFTE STANDART;NE İSANIN NE MUSANIN NEDE ŞEREFLİ DİNİMİZİN KABUL EDECEĞİ BİR TAVIR TUTUM DEĞİL.HAKLIDAN DEĞİL GÜÇLÜDEN YANA OLAN TAVRINIZ SİZE ÇOK HAYIR DUA OKUTUYOR.CENNETE GÖTÜRÜR.2351 VHKİ YE VE YHS YAPİLAN ZULM AŞRI ALAYA DAYANDI.ZALİMSİNİZ ACIMASIZ VE HAKKANİYETSİZSİNİZ.SİZİ VE SEBEP OLANLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.SİZ RAHAT YAŞAYIN BİZ ÖLELİM.SİZ ELİT İNSANLARSINIZ SARAY ZÜMRESİ BİZLERDE KÖLE İZAURA KUAZİ MODO. BU FUKARA DÜŞMANI BAŞKANDAN HİÇ BİRŞEY OLMAZ MUTLAK ADİL OLAN ALLAHA HAVALE ETTİK BEKLİYORUZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ OLARAK MAHKEME-İ KÜBRADA DAVACIYIZ.

attci
attci - 3 hafta Önce

sağlık sen mi diyor bunu likayatla müdür başhekim olmazsa bunlar doğal bence..

LİYAKAT YOK KARDEŞİM SADAKAT SADAKAT VE SADAKAT.
LİYAKAT YOK KARDEŞİM SADAKAT SADAKAT VE SADAKAT. @attci - 2 hafta Önce

SÖZLEŞMEYLE ATANAN BELEŞ MÜDÜRLER VARYA BUNLAR ÇALIŞANLARA MOBİNGİN AĞA BABASINI YAPIYOR.TAŞERON İŞÇİLER KADRO ALDI KRAL KESİLDİ ONLARA BİRŞEY YAPTIRAMIYORLAR ŞUADAN KALK ŞURAYA OTUR DİYEMİYORLAR.VERYANSIN MEMURLARA KENDİLERİ BELEŞ MÜDÜR OLMUŞ KRAL KESİLMİŞLER.SEN HANGİ KRİTERE GÖRE ATANDIN AHBAP ÇA VUŞ YANDAŞ KRİTERİNE.HELE Bİ ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULDA SONRA MÜDÜR OL AHKAM KES.TAŞERON İŞÇİYE AĞZINI AÇAMAYAN BELEŞ MÜDÜR MEMURLARA MOBİNGİN AĞA BABASINI UYGULUYOR.ZATEMN BU BELEŞ MÜDÜRLERİN REFERANSIDA SAĞLIK SEN ALLAH SPORSUN.2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMIYOR BELEŞ MÜDÜRLER ATANIYOR ALLAH KABUL ETMESİN


SIRADAKİ HABER