lise mezunlarına ilkokul mezunları amirlik yapıyor

Mil Sağlık Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa DURUEL; ''Devlet dairelerine personel (işçi, memur, teknisyen, hemşire, doktor, vb.) ataması yapılacağı zaman sözleşmesi ve görev tanımı yapılmalıdır.'' dedi.

lise mezunlarına ilkokul mezunları amirlik yapıyor

Başkan DURUEL açıklamalarının devamında; ''Yıllarca dirsek çürütülerek ve büyük emek verilerek alınan eğitimlerin hakkı vermeli, hekimler; idarecilik, istatistik, kalite, sağlık müdürlüğü, uzmanlık gibi görevleri değil de aldığı eğitimin gereği olan hekimliğini yapmalı, hemşire, ebe, sağlık memuru, anestezi teknikeri vb. sağlık çalışanları ise aldıkları eğitime uygun mesleklerini yapmalı,temizlik personeli, temizlik yapmalı, güvenlik personeli güvenliği sağlamalı, kısacası 'kim hangi kadro İçin memur olmuşsa o görevi yapmalıdır. Bu memlekette herkes eğitimini alıp öğrendiği mesleğini yapsa sorunların %90 çözülmüş olur diye düşünüyorum. Doktor 11-12 yıl tıp eğitimi alıp bir gün bile doktorluk yapmaz, idarecilik yada hekimlik dışı bir birimde çalışırsa, hemşire 4-8 yıl hemşirelik eğitimi alıp aldığı eğitimin dışında masa başı işlerde veya hemşirelik dışı işlerde çalışırsa, laboratuvar teknikeri, radyoloji teknikeri yine yıllarca alanı ile ilgili eğitim alıp, aldığı eğitimin dışında çalışırsa bu eğitimlerin ve bu emeklerin anlamı kalmaz.Kurumlara temizlik personeli alınıyor aradan biraz zaman geçince personellerin bazıları şef yapılıyor, bazıları temizlik dışı işlerde çalıştırılıyor, şoförler memur olarak çalışıyor, memurlar şoför olarak çalıştırılıyor.

Ayrıca yüksek lisans mezunlarına lisans mezunları, lisans mezunlarına lise mezunları, hatta lise mezunlarına ilkokul mezunları amirlik yapıyor. Kısacası devlet dairelerinde ayaklar baş, başlar ayak olmuştur.Hastaneler yıllardır bir işletme olarak hizmet vermektedir. Bugün büyük holdingler ve işletmeler, profesyonel CEO’lar tarafından yönetildiği için büyüyor.

Kısacası her göreve başlayan görev tanımının dışında çalışmayacağını taahhüt eden sözleşme imzalamalı ve aldığı eğitimin gereğini yapmalı. Hastaneler de artık profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmelidir. Türkiye’deki tüm kurumlarımız profesyonelce çalışma ve yönetilme vizyonunu hayata geçirmelidir.

Adaletin sağlanması, çalışanların performanslarının arttırılması, işyerine ve devlete aidiyet duygusunun gelişmesi ve kalkınmanın hızlanması için Liyakatin iktidar olması gerekmektedir.'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 07:31

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
göksema
göksema - 9 ay Önce

bunların farkına yeni vardınız.Taki ucu size dokununca anladınız

mersın 333
mersın 333 - 9 ay Önce

ondan zamanında sız de ıdarecılık adı altında bır suru ıs yaptınız hıc ınandırıcı gelmıyor soyledıklerınız rant kokuyor

İLK OKUL MEZUNU İŞÇİ TAŞERON BAŞ HEKİM SEKRETERİ
İLK OKUL MEZUNU İŞÇİ TAŞERON BAŞ HEKİM SEKRETERİ - 9 ay Önce

İNSANLARI DİZAYN EDEN BU İLK OKUL MEZUNU TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN ZAT. BAŞ HEKİMDEN DAHA ÇOK DAHA HAVALI VE DİKTATÖR.KAFASI BULUTLARDAN SU İÇİYOR.

Çalışan
Çalışan - 9 ay Önce

Daha durun hastaneleri yonetecekler bı hava bı hava bu liyakatin bittiğini gösteren bir gercek

Karaelmas
Karaelmas - 9 ay Önce

Şu an sağlık personeli için yüksek lisans yapmanın hiçbir avantajı yok. Ne maddi ne de mesleki anlamda. Öğretmenlerde yüksek lisans yapanın ek ders ücreti bile farklı

mehmet02
mehmet02 - 8 ay Önce

MİLADI DOLMUŞ OLAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI
ON BEŞ YIL OLDU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK BU SORUN
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On beş yıl oldu bir gelişme yok

Hayırdır Sağlık sen
Hayırdır Sağlık sen - 9 ay Önce

Şimdiye kadar sesiniz çıkmıyordu ucu sizedemi dokundu bu işleyiş yıllardır sağlık sisteminde var hiç bir özelliği olmayanlar başta işini profesyönel yapanlarda altta ve bu böyle devam benim gözümde sağlık sen diye bir sendika yok ve bitmiştir

erol erol
erol erol - 9 ay Önce

bunu genel merkez bır basın toplantısıyla aynısını açıklamalı.genel merkez susmuş şube başkanları dile getırıyor.bu şube başkanı arkadasa tavsıyem bunu genel başkanla goruşup henel başkana soylettırmelı


SIRADAKİ HABER