Köksal "Sağlık çalışanlarının yüzde 80'inden fazları tükenmişlik hissi yaşıyor" 

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, salgın döneminde kendi canları pahasına hayat kurtarmak için hastalığa yakalanan 500'den fazla sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini söyledi. Gelinen noktada sağlık çalışanlarının üstün gayret ve fedakarlığı ile salgının gündem olmaktan çıktığını ve vakalarda yaşanan azalma ile kısıtlamaların kaldırılmasıyla normal hayata dönüş yapıldığını vurgulayan Köksal, "Bu noktada şimdi yapılması gereken fedakar sağlık çalışanlarımızın ödüllendirilmesidir" dedi.

Köksal "Sağlık çalışanlarının yüzde 80'inden fazları tükenmişlik hissi yaşıyor" 

Salgının gündemden çıktığını ve normal hayata dönüş yapıldığını ifade eden Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Salgın döneminde, hemen hemen herkesin 'hakları ödenmez' dedikleri sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti" dedi.

"Sağlık çalışanları salgın döneminde destan yazdı" 

2021 yılının ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olduğunu ve salgın sürecinde en çok yükü sağlık çalışanlarının omuzladığını ifade eden Köksal, salgın döneminde sağlık çalışanlarının, salgınla korakor mücadele edip daha fazla can kurtarmak, şifa dağıtmak amacıyla gecelerini gündüzlerine kattıklarını söyledi. Köksal, sağlık çalışanlarının tüm bunları kendi canları pahasına yaptıklarını ve salgın döneminde herkesin 'Sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez' dediğini de hatırlatarak, "Can kurtarmak için fedakarca çalışan binlerce sağlık çalışanına maalesef virüs bulaştı ve ne yazık ki 500’den fazla arkadaşımızı kaybettik. Sağlık çalışanlarımız bu süreçte adeta destan yazdı. Göstermiş oldukları fedakarlıkların tarifi mümkün değildir. Gelinen noktada sağlık çalışanlarımızın üstün gayret ve fedakarlığı ile salgın gündem olmaktan çıktı. Vakalarda yaşanan azalma ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla normal hayata dönüş yaptık. Bu noktada şimdi yapılması gereken fedakar sağlık çalışanlarımızın ödüllendirilmesidir" dedi.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

"Düzenlemeler adalet ve hakkaniyet duygusuyla yapılsın" 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mart Tıp Bayramı’nda müjdesini verdiği bazı düzenlemeleri önemli bulduklarını da vurgulayan Köksal şöyle konuştu:

"Şiddet olaylarına ve malpraktis davalarına karşı sağlık çalışanlarını koruyacak önlemlerin alınması, sabit ek ödemelerin merkezi bütçeye aktarılarak (maaş ve ek ödeme) tek kalemden ödenecek olması, merkezi yönetim bütçesinden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılarak ek ödemelerde artış yapılacak olması, ücretlerde yapılacak iyileştirmenin emekliliğe de yansıyacak olması, aile hekimlerinin temel ücretlerinde artış yapılacak olması, 3600 ek göstergeden yararlanacak olanların kapsamının genişletilmesi noktasında atılacak adımları önemli buluyoruz. Bu düzenlemelerin adalet ve hakkaniyet duygusu esasıyla, bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Aksi halde yeni mağduriyetler doğacak ve bundan en büyük darbeyi sağlık sistemi görecektir."

"Sağlık çalışanlarının yüzde 80'inden fazları tükenmişlik hissi yaşıyor" 

Özellikle son dönemlerde ekonomide yaşanan dalgalanma ile tüm kamu çalışanlarının olduğu gibi sağlık emekçilerinin de alım gücünün düştüğünü, çarşı - pazarda yaşanan pahalılığın adeta cep yaktığını, aslolanın tüm emekçi kesimini enflasyon canavarına ezdirmeyecek adımların atılması gerektiğini ifade eden Köksal, ekonomide istikrarın sağlanması başta kamu çalışanları olmak üzere tüm toplumun ortak beklentisi olduğunu açıkladı. Sağlık çalışanlarının birçok sorununun temelini istihdam yetersizliğinden kaynaklandığını sözlerine ekleyen Köksal şunları söyledi:

Ağır iş yükü öyle bir hale geldi ki sağlık çalışanlarının yüzde 80’inden fazlası tükenmişlik hissi yaşadığını söylemektedir. Türkiye’de bir sağlık çalışanı dört sağlık çalışanının yapması gereken işi tek başına yapıyor. Bu ağır iş yükünün önüne geçilebilmesi için her yıl 60-70 bin sağlık çalışanı istihdamının yapılmasının şart olduğunu Sağlık-Sen olarak her fırsatta dile getiriyoruz. Bu bir talep değil zorunluluktur.

Sağlık çalışanlarının önemli bir diğer kronik sorunu da döner sermaye adaletsizliğidir. Yapılan düzenlemeler sorunu ortadan kaldırmak yerine, ne yazık ki daha da derinleştirmiştir. Bu sorunun sağlık çalışanları üzerindeki olumsuz etkisi, salgınla mücadele sürecinde de etkisinden, adaletsizliğinden hız kesmedi. Sağlık çalışanları için refah, adalet, hakkaniyet ve huzur dağıtması gereken döner sermaye sistemi, mevcut haliyle tam tersini yapıyor, çalışma barışını bozuyor. Adaletsizlik üzerine kurulu bu sistemden bir an önce dönülmelidir. Adil bir ücret politikası mutlak surette oluşturulmalıdır.

Milletimizin ve ülkemizin güvencesi vefakar sağlık çalışanlarının sorun ve beklentileri elbette bunlarla sınırlı değildir. Öncelik ve önem arz eden saymış olduğumuz hususların karşılanıp çözüme kavuşturulması, sağlık çalışanlarımızın yüzünü güldürürken, üzerlerindeki yükün hafiflemesine yol açacaktır.(Eskişehir Ekspres)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2022, 02:47

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ONA TÜKENMİŞLİK SENDRUMU DENİR BAŞKAN BU BİR 2351 VHKİ SİZİN SENDİKANIZ YÜZÜNDEN 9 YILDIR MAĞDR OLAN 2351 VHKİ TÜKENMİŞLİK SENDRUMUNU BIRAK PİSKOPATA BAĞLADI
ONA TÜKENMİŞLİK SENDRUMU DENİR BAŞKAN BU BİR 2351 VHKİ SİZİN SENDİKANIZ YÜZÜNDEN 9 YILDIR MAĞDR OLAN 2351 VHKİ TÜKENMİŞLİK SENDRUMUNU BIRAK PİSKOPATA BAĞLADI - 3 hafta Önce

ŞİMDİ SORUYORUM SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMAYAN 2351 VHKİ VARKEN YANDAŞLARINIZ BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN SÖZLEŞME KILIFIYLA MÜDÜR ATANIYOR BU HAKMI.YİNE İŞÇİ ALIMLARINDADA LİSTE YAPILIP KURA KOMİSYONUNA VERİLİP İŞ SAHİBİ OLUYOR BUNLAR NE YAPSIN.TÜKENME DEĞİL YOK OLUŞTUR YOK.ALLAH HAKSIZXLARIN CEZASINI İNŞALLAH PEŞİN VERİR.2351 VHKİDEN BİRİ.ADALET BAKANI BİLE ADALETSİZLİK YAPTI MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI GİTTİ.ÇOK HAYIR DUA ALDI.

KENAN DAL
KENAN DAL - 3 hafta Önce

ARTIK HERHANGİ BİŞEY DİLE GETİRMEYİN.SENDİKA YÖNETİCİLİĞİ AĞLAMA YERİ DEĞİLDİR.BAKANLIK BİŞEY YAPACAKSA ZATEN SİZE SORMUYOR,SENDİKALI SENDİKASIZ AYRIMI DA YAPMIYOR.

SIRADAKİ HABER