Kamu Sen:HÜKÜMETTEN MEMURA “SEFALET” TEKLİFİ

1 Ağustos tarihinde başlayan Toplu Sözleşme görüşmelerinde bugün dördüncü oturum gerçekleştirildi. Toplantıda hükümet kamu çalışanları ve emeklilere 2020 yılı için yüzde 3,5 + 3 2021 yılı için ise yüzde 3 + 2,5 zam teklif etti.

Kamu Sen:HÜKÜMETTEN MEMURA “SEFALET” TEKLİFİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapılan dördüncü görüşmede öncelikle genel konular görüşüldü. Toplantının sonunda ise Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan zam oranlarına ilişkin hükümetin teklifini açıkladı.

KAHVECİ: BU ZAM TEKLİFİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Genel Başkan Önder Kahveci hükümetin zam oranlarına ilişkin teklifine sert tepki gösterdi.

Kahveci yaptığı değerlendirmede, “Hükümet 2020 ve 2021 e yönelik tekliflerini sundu. Bizim taleplerimizle hükümetin teklifleri arasında ciddi fark var. 2020 yılı için yüzde 3,5 + 3 ve 2021 yılı için 3 +2,5’lik önerilen rakamı kabul etmiyoruz.

Dün itibariyle kamuoyuyla paylaşmıştık, biz gerçekleşen enflasyon üzerinden bir değerlendirme yapılıp 2020 ve 2021 yıllarının zamlarının o şekilde belirlenmesini ifade etmiştik ama hükümet bırakın gerçekleşen enflasyonu kendi hedef enflasyonu kadar bir ücret artışını dahi masaya getirmedi.

KAHVECİ: TEKLİF HEDEF ENFLASYONUN BİLE ALTINDA KALDI

Hükümetin kamuoyuna duyurduğu hedef enflasyon oranı 2020 yılı için yüzde 9,8, bu yılın sonu itibariyle hedeflenen enflasyon yüzde 14,6 bu rakamların dahi çok altında bir teklifle bize gelindi. Bu teklifi asla kabul edemeyiz. Bu teklif yeniden gözden geçirilerek revize edilmelidir. Revize edilmezse elbette sendikalarda örgütlü bir güç olarak demokratik tepkilerini ortaya koymaktan imtina etmeyecektir.

KAHVECİ: YETKİLİ KONFEDERASYON SAĞLAM DURURSA BİZ HER TÜRLÜ EYLEME VARIZ

Yetkili konfederasyon kararlılık ortaya koyarsa biz her türlü desteği sağlarız. Bu rakamlar müzakere edilebilir rakamlar değildir. Sunulan teklifin en düşük devlet memuru maaşına yansıması 105 TL’dir. TÜİK’in resmi rakamlarına göre son bir yıl içerisinde kirada 100 TL artış oldu, dört kişilik bir ailenin gıda harcamaları 200 TL zamlandı. Doğalgaza, elektriğe, benzine gelen zamlar tüm kamuoyunun malumudur. Temmuz ayı itibariyle açıklanan enflasyonun yüzde 16,65 olduğu bir dönemde herhalde yüzde 3’lük bir artış hakkaniyetli olmaz. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

KAHVECİ: SENDİKALARIN MALİ KONULAR DIŞINDAKİ TALEPLERİNE İLİŞKİN BİR GELİŞME YOK

Diğer talepler içinde bir adım atılmış değil. Seyyanen zam talebimiz konusunda bir gelişme yok, refah payı uygulaması talebimiz konusunda herhangi bir teklif gelmedi. Bu ülkede geçmiş yıllarda enflasyon ve 2 puan refah payı uygulaması vardı. İfade ettiğim gibi bu rakamlar üzerinde bir müzakere söz konusu olamaz”

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

SAYIN BAŞKANIM;YETKİLİ SENDİKAYI BİR GEÇİNİZ ONLAR MEYDANLARI BİLMEZLER. SİZ ÜYELERİNİZİ MEYDANLARA ÇIKARIN. SAYGILARIMLA.

saglıkçı
saglıkçı - 7 ay Önce

inş.o aldığınız 25.30.milyarların hayrını görmeyin zehir zıkkım olsun..bizlere reva gördüğünüz paralara bakın.Allah cezanızı versin inş.geceleri rahat uyumayın.çolunuz çoçuğunuz da ceksin

uzman sendikacı
uzman sendikacı - 7 ay Önce

zam değil iddia oranı

HELAL OLSUN SAYIN BAŞKAN GÖZLERİM YAŞARDI.
HELAL OLSUN SAYIN BAŞKAN GÖZLERİM YAŞARDI. - 7 ay Önce

YAHU MALUM SEN MİLLETİN ANASINI AĞLATTI İKİ SATIR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR MÜDÜR YARDIMCISI ATATTILAR BU VATANDAŞLAR HAKKI OLMAYAN MAKAMI İŞGAL ETMEKLE YETİNMEYİP.BASTON YUTMUŞ GİBİ İNSANLARA TEPEDEN BAKAN VE ÇALIŞAN ÜZERİNDE EĞO TATMİN EDEN SELAMSIZ BANDOSU AYNİ ZAMANDA SINAV KAZANIP VHKİ BİREBİR YAPTIĞI İŞİN KADROSUNU SINAVLA ALAMAZKEN BUNLAR SÖZLEŞMELİ MÜDÜR OLUYOR.BENCE BU KONU PARADAN DAHA ÖNEMLİ TABİ SÖZÜM BÜYÜK MAKAMLARA GETİRİLEN KÜÇÜK ADAMLAR İÇİN.

YUKARIDA HAVALAR NASIL SAYIN BAŞKAN AŞAĞIDA HİÇ İYİ DEĞİL BİR GİRDAPTIR BOĞUŞUYORUZ.2351 VHKİDEN BİRİ.
YUKARIDA HAVALAR NASIL SAYIN BAŞKAN AŞAĞIDA HİÇ İYİ DEĞİL BİR GİRDAPTIR BOĞUŞUYORUZ.2351 VHKİDEN BİRİ. - 7 ay Önce

SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.7 YILDIR AH İNTİZAR VE YANGIN İÇİNDEYİZ AMA SİZİN TUZUNUZ KURU BUNU SİZ ANLAMAZSINIZ.

Calisan
Calisan - 6 ay Önce

Mustaahhhhhhh halen sendikalarda durun mustaahhhh iiiiiii

2351  KİŞİ SINAV KAZANDI ATANMADI.
2351 KİŞİ SINAV KAZANDI ATANMADI. - 6 ay Önce

Biz, kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş,) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak biz (herkese) yeteriz. Enbiyâ : 47 SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDE MUTLAKA HAKKINI ALACAKTIR.ALLAHIN İZNİYLE.

SIRADAKİ HABER