Kamu Sen Yoksulluk Sınırı: 4 Bin Geçim Sınırı : 9 Bin

Kamu Sen Yoksulluk Sınırı: 4 Bin Geçim Sınırı : 9 Bin

ürkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.435,53 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9.245,73 lira olarak belirlendi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 150,36 TL, %1,65 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 70,56 TL, %2,08 oranında yükseldi ve 3.460,62 lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Eylül ayında 3.404,96 lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Eylül 2021 verilerine göre günlük 72,661 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 2.179,83 lira olmuştur. Eylül 2021 itibari ile ortalama 5.212,37 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,82’sini oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.225,13 lira olarak belirlenen kira gideri ise Eylül 2021 ortalama maaşının %23,5’ine denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %65,32’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %34,68’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Eylül 2021 maaşından geriye yalnızca 1.807,65 TL kaldı.

KAHVECİ: REFAH PAYI VE SEYYANEN ZAM ISRARIMIZDA NE DENLİ HAKLI OLDUĞUMUZ GÖRÜLÜYOR

Eylül ayı asgari geçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Çarşı ve pazardaki yangını söndürmek gereklidir” dedi. Kahveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Her ay düzenli olarak açıkladığımız asgari geçim endeksi sonuçları çerçevesinde, çarşı ve pazarda hissedilen yangının Eylül ayı rakamlarına da yansıdığını görüyoruz. Gıda, ulaşım gibi kalemlerde yaşanan fahiş fiyat artışları dar ve sabit gelirleri vatandaşlarımızı her geçen gün biraz daha zorlarken, yaklaşan kış mevsimiyle birlikte bu artışların önümüzdeki aylarda daha da fazla olacağını görüyoruz. Vatandaşlarımız kredi kartına borçlanarak zorunlu harcamalarını karşılamaktadır. 

Yıllardan beri enflasyon karşısında maaşlar erirken zorlaşan geçim şartları, içinden çıkılamaz bir hale doğru gitmektedir.  Hatırlanacağı gibi toplu sözleşme görüşmelerinde memurlarımızın açıklanan enflasyon kadar maaş zammı sarmalından kurtulması için refah payı, geçmiş dönem kayıplarının telafisi için ise seyyanen zam uygulaması talep etmiştik. Gelinen noktada enflasyona endeksli sıfır zam uygulamasının alım gücünü ne denli düşürdüğü görülmüştür. Bu da bütün taleplerimizdeki ve ısrarımızdaki haklılığımızı ortaya koymaktadır. Bu dönemde alım gücünün reel olarak yükseltilmesi için seyyanen artış ve refah payı vaz geçilmez talebimizdir. Yetkililerin bu gelişmeler doğrultusunda kamu çalışanları için tedbirler geliştirmesi, çarşı-pazardaki yangını söndürmesi ve bozulan ekonomik yapıyı tamir etmesi gerekmektedir.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 2 hafta Önce

Gariplerin oyları ile, birileri de sefa sürüyor.

YAHU BİZDE GÜLECEK HALDE BIRAKMADINIZ.ALLAH TAN KORUN HA ALLAHTAN.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS.3600 EK GÖSTERGE CÜBBELİYE,SARIKLIYA,SİLAHLIYA BEYAZ ÖNLÜKLÜYE.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS ALLAH İCRA ETSİN ALLAH TAHTINIZI TACIN
YAHU BİZDE GÜLECEK HALDE BIRAKMADINIZ.ALLAH TAN KORUN HA ALLAHTAN.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS.3600 EK GÖSTERGE CÜBBELİYE,SARIKLIYA,SİLAHLIYA BEYAZ ÖNLÜKLÜYE.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS ALLAH İCRA ETSİN ALLAH TAHTINIZI TACIN - 2 hafta Önce

ÖLÜMDE VAR ALLAH HAKLIYI HAKSIZI AYIRACAK AZ KALDI RABBİM İYİSİNİ BİLİR ALEMLERİN RABBİNE HAVALESİNİZ. - 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR EDİLDİ,MADDİ MANEVİ KAYIPTA OLAN BU İNSANLARA ZULM EDİLDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİYDİLER MEMURMU BİLİNMEYENLERE VHKİ KADROSU VERİLDİ.YİNE İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİNE VE MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERONA KADRO VERİLDİ.BİZLERDE YÜKSEK OKUL VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ EK GÖSTERGESİZ VE YAN ÖDEMESİZ SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ AMA EK GÖSTERGE YOK.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZAANMAK OLSUN YANDAŞLAR BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN MÜDÜR OLUP BİZLERE MOBİNG VE BASKI UYGULAYIP HAYATI ZEHİR ETSİNLER.SENDİKA ÇIKMIŞ HAK ARIYORMUŞ YAHU BİZİM HAKKIMIZI SİZ GASP ETTİNİZ.İNDALLAHTA DAVACIYIZ MAHKEME-İ KÜBRADA HAKKIMIZI ALACAĞIZ.YAŞASIN CEHENNEM ZALİMLER İÇİN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ

VAYBE GÖZLERİM YAŞARDI SAYIN BAŞKAN SİZ EKMEĞİN,ZEYTİNİN KAÇ TL OLDUĞUNDAN HABERİNİZ VARMIKİ BU AÇIKLAMAYA GEREK DUYDUNUZ.YAHU ALLAH AŞKINA SİZİN GELİRİNİZLE BİZ YHS NIN GELİRİ ARASINDA KAÇ KAT FARK VAR BUNUDA SÖYLERMİSİNİZ ALLAH AŞKINA DİYORUM ALLAH AŞKI
VAYBE GÖZLERİM YAŞARDI SAYIN BAŞKAN SİZ EKMEĞİN,ZEYTİNİN KAÇ TL OLDUĞUNDAN HABERİNİZ VARMIKİ BU AÇIKLAMAYA GEREK DUYDUNUZ.YAHU ALLAH AŞKINA SİZİN GELİRİNİZLE BİZ YHS NIN GELİRİ ARASINDA KAÇ KAT FARK VAR BUNUDA SÖYLERMİSİNİZ ALLAH AŞKINA DİYORUM ALLAH AŞKI - 2 hafta Önce

YAHU BAŞKAN;EY SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI,BEYAZ ÖNLÜK SEVİCİ BAŞKAN İSTERSEN SUS ÖFKEMİZİ PATLATMA.BİZ 2351 VHKİ 8 YILDIR SINAV KAZANIP ATANMAMASINA SEYİRCİ KALIP BİZLERİ MAĞDUR EDEN SEN DEĞİLMİSİN?ÇST GÖREVEBAŞLAMADI DİYE YARGIYA GİDİP GÖREVE BAŞLATAN BİZLERİ GÖRMEZDEN GELEN SEN DEĞİLMİYDİN?YİNE KIZILAYCI,İTFAİYECİ VE ENSONDA MÜBAŞİRLERİN EŞİTSİZCE SINIF ATLAMASINA SES ÇIKARMAYAN SEN DEĞİLMİSİN.SÖZLEŞME KILIFIYLA BELEŞ MÜDÜR OLUNUYOR,ÇALIŞANLARA KAN KUSTURUYOR,SINAV KAZANAN VHKİ OLAMIYOR.NEYİN GÜNAHINI ÇIKARIYORSUN SEN BU KADAR AYRIMCI,ADALETSİZ VE ZALİMSİN.HAKKIM HER İKİ CİHANDADA HARAM OLSUN.BOL YİYİN İÇİN,GİYİN,GEZİN AMA SONUNUZ HÜSRANDIR UNUTMAYIN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR MAĞDUR OLAN 2351 VHKİDEN BİRİ SİZİNKİLER ÇOCUK BİZİMKİLER DEĞİL.ALLAHA HAVALESİNİZ. ALLAH SİZİ KAHRU PERİŞAN EDECEK HERKESTE GÖRECEK.BENDEN EVVEL ÖLÜRSENİZ NE HAKKIMI HELAL EDERİM NE ARKANIZDA SAF TUTAR NEDE HÜSNÜ ŞAADET EDERİM.SİZİNDE HAKKINIZ VARSA BİZE HELAL ETMEYİN.2351 VHK DEN BİRİ.HAKKIN KENDİSİ HAKİM OLACAĞI GÜNDE GELECEK VE O GÜNDEN KORKUN SAYIN BAŞKAN.

VİCDAN SAHİBİ OLAN HERKES OKUSUN HAK VERSİN ÖNDER BEY BU İŞTE
VİCDAN SAHİBİ OLAN HERKES OKUSUN HAK VERSİN ÖNDER BEY BU İŞTE - 4 gün Önce

Sabret seyret önder KAHVECİ tuzla buz olacaksın.O partinde seçim beyannamesine 11.sayfaya yhs sınıf atlayacak ibaresini yazıp,bizlerle dalga geçti.Seçim bitti vaatler unutuldu.zaten sen bir aşkın fırtınası beyaz önlük sevdan hiç bitmedi.2351 vhki sınav kazanıp atanmadı üç maymunu oynadın.çevre sağlık teknisyenleri atanmadı yargıya gidip atattın.İşte sen bu kadar zalim acımasız ve fukara düşmanısın önder kahveci.Unutma eline avucuna yaz sendikan bölünecek tabanın kayacak sende bu yeni oluşuma sadece bakacaksın.Şu seçimlere kadar saltanat sür atını oynat.Yardımcı hizmetler varya o insan sınıfında görmediğin sınıf seni nasıl dehşete düşürecek göreceksin fukara düşmanı önder bey.Atanmayı hak etmeyen 2351 vhkiden biri.

SIRADAKİ HABER