Kamu Çalışanlarının Temmuz Zammı, Vergiye Gidecek

Kamu çalışanlarının Temmuzda alacakları % 5’lik zam, cebine girmeden Haziranda vergi dilimine gidecek.

Kamu Çalışanlarının Temmuz Zammı, Vergiye Gidecek
Gelir Vergisi Genel Tebliğine göre; kamu çalışanlarının, yılın başından itibaren elde ettikleri “gelir vergisi matrahına esas” gelirleri toplamı belli seviyelere ulaşınca, aylık ücretlerinden kesilen gelir vergisi oranı da artmaktadır. Kamu çalışanlarının aylık ücretlerinden Ocak ayında %15 oranında gelir vergisi kesilirken, ücret durumlarına göre yılın değişen aylarında bu oran % 20’ye çıkmaktadır. Bazı kamu çalışanları yıl içinde %27 oranındaki dilime de girmektedirler.
Siyasi iktidarın vergi tutarını düşük tutması nedeniyle kamu çalışanları, Haziran ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girecek ve daha fazla vergi verecektir. Uygulanan gelir vergisi oranının yükselmesi, aylık net maaşının azalmasına yol açacak, kamu çalışanlarının Haziran ayında eline geçen ücret düşecektir.
2018 ve 2019 yıllarını kapsayan sözde toplu sözleşme görüşmesine göre 2019 Temmuz ayında devlet memurları %5 zam ve enflasyon farkı alacaktır. Kamu çalışanlarının ücretlerdeki artışlar, daha zam cebine girmeden artan vergiyle geri alınacaktır. Kamu çalışanlarının yarıdan fazlası sonbahar aylarında %27'lik vergi dilimine girecek, ücretler daha da eriyecektir.
Siyasi iktidar, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken, vergi yükünü kamu emekçilerinin omuzlarına yıkmaktadır. Sosyal devlet ilkesinin gereği yerine getirilmeli, vergi oranlarında artan oranlı tarifeden vazgeçilmeli, gelir vergisi dilimleri yeniden düzenlenmeli, adil gelir dağılımı sağlanmalıdır. Bütçe açığının kamu çalışanlarının sırtına vergi olarak yüklenmesi kabul edilemez.
Kamu sendikalarının sözde toplu sözleşme görüşmesi süreci yaklaşırken, kamu çalışanlarını yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm eden iktidarın işbirlikçisi yandaş sendikalar yine sahneye çıkacaktır. Yandaş sendikaların sahneleyeceği oyun yine aynı olacak, “mış” gibi pazarlıkla, fedakârlık yine çalışandan beklenecektir. Ekonomik kriz nedeni ile her geçen gün daha da ağırlaşan koşullarda yaşam mücadelesi veren kamu çalışanları, yandaş sendikaların imzalayacağı “ihanet sözleşmesini” kabul etmeyecektir.
Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini; insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşulları için Genel Sağlık-İş ile birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Zekiye Bacaksız
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
OKİMİ
OKİMİ - 8 ay Önce

TEŞEKÜRLER SAĞLIK ÇALIŞANI BİZLER YILLARDIR VERGİ YÜKÜNÜN ALTINDA ZAM ALAMIYORUZ BU SENDİKLAR BİLELER HİÇ BİR ÇALIŞMA YAPMADI HALA SAĞLIK EN DÜŞÜK MAAŞ ALAN KURUM LARIN EN BAŞINDA GENEDE BİZDE YILIN İKİNCİ YARISINDA VERGİYE GİRİYORUZ ALDIĞIMIZ BİR YILLIK ZAM VERGİYE GİDİYOR SAYGILARIMLARLA MEMUR

OKİMİ
OKİMİ - 8 ay Önce

OKİMİ - 5 saat Önce 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

> https://www.saglikpersoneli.com.tr/guncel/bu-kanun-teklifi-adaletten-yoksundur-h610.html

Personel Sağlık

MEHMET02
MEHMET02 - 8 ay Önce

SENDİKA
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ......On dört yıl oldu bir gelişme yok .

MEHMET02
MEHMET02 - 7 ay Önce

2351 KİŞİ SINAVI KAZANDI ATAMASI YAPILMADI . BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

SIRADAKİ HABER