Kahveci " Mahsuplaşma yapılmadan hayata geçmelidir"

Kamu Sen Ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci TBMM sunulan Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklif ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kahveci " Mahsuplaşma yapılmadan hayata geçmelidir"

Kamu Sen Ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci  Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dün TBMM’ye sunulmuştur. Söz konusu düzenlemenin ilk adım olduğu ifade edilmiştir fakat bu ilk adımın önemli ve büyük bir adım olması için tüm sağlık camiasının beklediği şu talepler mutlaka bu düzenlemeye dahil edilmelidir dedi. Kahveci'nin talepleri;

• Temel ücretlerde hakkaniyet ölçüsünde bir artış yapılmalıdır. Taban aylıklar yükseltilmeli, hekiminden hemşiresine, ebesinden sağlık teknisyenine ve memuruna kadar sağlık hizmetlerinde görev yapan her bir meslek mensubumuzun ücret artışı ile ilgili beklentisi mutlaka karşılanmalıdır.

• Sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenecek olması olumlu olmakla birlikte bu düzenleme ek ödemeden mahsuplaşma yapılmadan hayata geçmelidir. Ancak bu şekilde çalışanlar için bir anlamı olacaktır.

• Döner sermaye sisteminden tavanların yükseltilmesinin yanı sıra yüksek döner sermaye almanın, döner sermayelerin belli bir alt sınırı olmasının ve çalışanlar arasında adil bir dağılımın yapılabilmesine yönelik düzenlemeler ile emekliliğe yansıması da gerçekleştirilmelidir.

Söz konusu Kanun teklifinin görüşüleceği ve 10 Haziran Cuma günü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki toplantıya katılarak tüm sağlık çalışanları adına bu temel talepler başta olmak üzere talep ve önerilerimizi iletecek ve süreci çalışanlar adına titizlikle takip ederek tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 18:15

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
mutemet
mutemet - 3 hafta Önce

mahsuplaşmadan kasıt Sabit ödeme brütünün döner sermayeden düşülüp kalan kısmın çalışana ödenmesidir. Bunu anlamayan hekimler yorum yapmış. Doğru olan mahsuplaşma yapılmamasıdır alt ve üst sınır getirilmesidir.

mahsup...
mahsup... @mutemet - 3 hafta Önce

aynen...

mahsuplaşmadan neyin kastedildiğini anlayamayanlara gel de laf anlat...

bu hal aklıma şunu getiriyor "merkebe kütüphaneyi yüklemişler, altın semer vurmuşlar, merkep yine merkep"

Realite
Realite - 3 hafta Önce

Mahsuplaşma olmaz ise , eski tas eski hamam olur , mahsuplaşma olacak ki
Yardımcı sağlık personeli, pratisyen hekimler ve sabit altı alan uzman hekimler , çalışan hekimin payına dadanmasın

Realite
Realite @Realite - 3 hafta Önce

Mahsuplaşma olmamasını isteyenlerin amacı şu ;akademik yan dal uzmanı , özellikli iş yapan hekim toplam geliri 30 bin olsun , 2 senelik yüksek okul bitiren ysp , 25 bin alsın Temmuz zammı ile ,zaten ortadan alıyor ysp birde % fark alıyor , tam ek ödemelerinden kurtulduk derken tekrar bir ek ödeme kadar pay alacak ( bu sistem niye bu hale geldi başta olmayan sabit ödeme ysp lere verile verile ortalama ek ödeme alan 2500 Euro uzman hekim maaşı 100 Euro düştü . Ya doğru doğru uzman hekimler 100 bin ve üzeri alacak ( çalışanlar ) ysp de 15-16 bin ( Temmuz zammı sonrası ) İstifa etmek isteyen ysp istifa etsin , hekimler ediyor mesala ( özelde maaşlar 4-8 bin TL arası , o da iş bulabilir ise )
Şu an ki gibi çıkar ise yasa mhrs vs sistemleri çözülür ama mahsuplaşma kalkar ise o zaman sağlık sistemine el Fatiha .. mhrs randevu sorunu çözebildi mi yardımcı sağlık personeli. Tabiki hayır kendilerine ve ailelerine bile randevu bulamadılar

honore de balzac
honore de balzac - 3 hafta Önce

Mahsuplaşma nedir bi öğrenin ondan sonra yazın kibir abidesi olan tabipler

SIRADAKİ HABER