banner1

Kadroya Geçen 4 D li İşçiler Toplu Sözleşmede Hüsrana Uğradı

Kadroya Geçen 4 D li İşçiler Toplu Sözleşmede Hüsrana Uğradı

696 sayılı KHK ile kadroya geçen 4 D li işçiler 2019 ve 2020 yılları için kamu işçileri için yapılan toplu iş sözleşmesinde kendilerininde toplu iş Sözleşmesine dahil edilmelerini bekliyorlardı. Ancak hükümet yetkilileri ile Türk İş arasında imzalanan çerçeve sözleşmede kadroya geçen 4 li işçilerin beklentileri karşılanmadı.İmzalanan çerçeve protokolün Daimi İşçi Kadrosuna Alınan Alt İşveren İşçileri başlıklı 4. maddesinde 696 sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrolarına geçirilen alt işveren işçilerle alakalı çalışmalar 2020 yılından itibaren yapılacaktır” hükmüne yer verilmiştir.

İlgili hüküm gereğince kadroya geçen 4 D li işçiler Aile ve Çalışma Bakanlığınca kadroya geçirilen işçilerin özlük ve mali haklarına ilişkin olarak yayımlanan genelgede yer alan hususlar doğrultusunda zam almaya devam edeceklerdir.

İlgili genelgeye göre kadroya geçen işçilerin 2020 ilk altı aylık zam oranı %4 ikinci altı aylık zam oranı %4 olarak uygulanacaktır.

Çerçeve protokole göre TİS e tabi işçilerin zam oranları 2020 yılı için %3+3 olmakla birlikte ilgili işçilere ayrıca enflasyon oranında zam yapılacağından alacakları zam oranları daha yüksek olacaktır.

Kaynak:mevzuatinyeri.com

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandas
vatandas - 6 ay Önce

4 d li taseronlar torpille iş buldular bedava kadro aldılar birde tis e dahil olmak istiyorlar iyi olmuş herşey devlette bedava nasılsa...

SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

KEŞKE TAŞERON OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM ETSELERDİ,BELKİ BUNDAN İYİ OLURDU. SAYGILARIMLA.

MERT
MERT - 6 ay Önce

696 KHK LI İŞÇİLER ÜVEY EVLATMI ?? 200 BİN KAMU İŞÇİSİNE VARDA BİZLERE NEDEN ENFLASYON FARKI DAHİ VERİLMİYOR ?? ZATEN ASGARİ ÜCRET ALIYORUZ..

2018 ENFLASYONU YÜZDE 20 ÜSTÜNDE KAPANMIŞKEN BİZLERE NEDEN SADECE YÜZDE 4 VERİLİYOR ?? İŞ BARIŞI BOZULDU YENİ İŞÇİ ESKİ İŞÇİ BÖLÜNDÜ.. 696 KHK LI HERKEZ MUTSUZ ÜZGÜN VE KIRGIN..

SIRADAKİ HABER