İl İçi Kurumlar Arası Geçişte Kazanım

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli hemşirenin engelli ve bakıma muhtaç babasının yanına tayin olmak için yaptığı il içi kurum değişikliği talebinin Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine Türk Sağlık sen tarafından dava açılmıştı.

İl İçi Kurumlar Arası Geçişte  Kazanım

Davayı görüşen İzmir 6. İdare Mahkemesi verdiği kararda Ege üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde görevli hemşirenin İzmir Ödemiş ilçesinde münhal bir kadroya atanmak kurumlar arası atanma talebiyle yaptığı başvurunun cevap verilmeyerek reddedildiğine dikkat çekti.

Mahkeme kararında davacının babasının %99 engelli olduğu ayakta durabilme, yürüme ve hareket bozuklukları olduğu, ailenin bakımına ve desteğine ihtiyacı olduğu belirtildi.

Mahkeme gerek Anayasanın 10. Maddesinde engeliler hakkında pozitif ayrımcılık yapılmasına ilişkin düzenlenen ilke, gerekse 657 Sayı Kanun, Devlet Memurları Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde aile bireyleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanmasına yönelik düzenlemeler olduğuna vurgu yapıldı.

Mahkeme, engelli babasıyla daha yakından ilgilenebilmek için yapmış olduğu atama başvurusunun reddinde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmederek red işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER