İdarecilerin bir sendikacı gibi çalışmaları kabul edilemez

İdarecilerin bir sendikacı gibi çalışmaları kabul edilemez

Mil Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Salih YALÇINKAYA, idarecilerin bir sendikacı gibi çalışmalarının kabul edilemeyeceğini ve sendikaların üyelerini, idarecinin ise işvereni temsil ettiğini söyledi.

Yalçınkaya sözlerinin devamında; "Sağlık Bakanlığında sözleşme döneminin yaklaşması nedeniyle bazı idarecilerin özelliklede müdür ve müdür yardımcısı konumundaki yöneticilerin odalarını deyim yerindeyse sendika odası gibi kullanarak sendikanın hazırlamış olduğu promosyon ürünleriyle doldurduklarını, kamu görevlisi arkadaşları odalarına çağırıp üyelik formu imzalattıklarını ve hatta hastane müdürlerinin bir işyeri temsilcisi gibi yetkili sendikanın düzenlediği temsilci toplantılarında boy gösterdiklerini ibretle izlemekteyiz.Bu şekilde hareket eden ve sendikal faaliyetlere katılan bir idareci ne kadar tarafsız olabilir? Üyesi olduğu sendikasına kızan, beklentileri karşılanmayan, sendikasının görüşlerindeki teslimiyetçiliği gören veya iletişim kuramayan bazı çalışanlar sendikasından istifa etmek isteyebilirler. Ancak bağlı olduğu sendikanın güdümüne girmiş idareciler bu durumda olan personelin istifa formlarını işleme koymamakta veya şahsın istifa etmemesi için her türlü baskı aracını kullanmaktan imtina etmemektedirler. Bürokratlar hizmet ettikleri makamlarda kişi ve kurumlara eşit mesafede olmalıdır!Hukuksal anlamda hiçbir kişi ya da sendikaya ayrıcalık gösteremezler.

Kurumunun ve personelinin menfaatini düşünen tüm idareciler kendilerine üyelerinin problemlerini iletmek isteyen ve kurumsal sıkıntılarla ilgili çözüm önerisi sunan bütün sendikalara eşit mesafede olmak zorundadırlar.
Sonuç olarak; 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun 15. maddesinin c) bendinde geçen bürokratların sendika üyesi olamadığı gibi yüzlerce çalışanı olan sağlık tesislerimizdeki Başhekiminden Müdür Yardımcısına kadar hiçbir idarecininde ne sendika üyesi olması nede sendika temsilcisi gibi görev yapması kesinlikle uygun değildir." dedi.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zonguldak
Zonguldak - 9 ay Önce

zonguldak a bekleriz. iğneden ipliğe amir müdür sağlık sen dir. bırak üyeliği, adamlar delege, denetim kurulu, tırı vırı kurulu ne varsa üyesi bunlar. ama haziran yaklaştı.

Şemi̇z
Şemi̇z - 9 ay Önce

ÖRNEK : SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN HEMŞİRE KADROSUNA SENDİKADAN AYRILMAK İSTEDİKLERİNDE; YER DEĞİŞTİRME, İSTEMEDİĞİ YERLERE VERİLME VEYA PSİKOLOJİK MOBİNG UYGULANIYOR....

ASLINDA TÜM TÜRKİYE' DE YÖNETİCİLERİN O KOLTUKLARA NASIL GELDİĞİNİ HERKES BİLİYOR AMA BOŞUNA KONUŞULUYOR BU KONULAR.....

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 9 ay Önce

Hastane müdürü aynı zamanda sağlık sen il başkan yardımcısı ne kadar adil olabilirki.

VAY BEE..
VAY BEE.. - 9 ay Önce

Malum sendika bile rahatsızlık duymuşsa bu hususta; dürüst çalışanlar ne yapsın. İdareciler sendikacı gibi çalışmak zorunda sağlık(sarı) seni in güdümünde olmak zorunda çünkü makamda varlık nedenlerinden biri yetkili sendika üyesi olmak ve o sendikaya çalışmaktır. Lakin yönetici olabilmenin kriterlerini herkes biliyor; memur sen üyesi olmak, siyasi yakınlık, torpil, yalakalık gibi meziyetlerin olması gerekiyor. LİYAKAT ve ADALET hiç önemli değildir bir makama gelmek, yönetici olmak için. Ben şahsen hakkımı helal etmiyorum bu sisteme sebebiyet verenlere de, bu sistemden haksız olarak nemalananlara da. Yüce dinimizin,işin ehline verilmesi hususunda öğütlerinin de; dikkate alınmadığını üzüntüyle karşılıyorum. Neden sınav yapılmaz torpilsiz olarak yöneticiler görevlendirilmez. Sınav kazanalar istihbarat sorgulamasından geçirilebilir, vatan sever, bilgi ve birikimli, eğitimli iş yapabilme kabiliyetine sahip insanlar neden harcanıyor. Yazsak sayfalar dolusu yazarız ama yeter ne önemi var ki zaten. Saygılarımla..

Mehmet
Mehmet - 9 ay Önce

Olması gereken de budur. Yönetimin sendikacı olduğu kurumlarda adalet beklenemez.

istanbul
istanbul - 9 ay Önce

hangisi yapmıyor.. lütfen siz örnek verin.. evet bu genelin hali ..

Ali kürtmen
Ali kürtmen - 9 ay Önce

Biz destek hizmetleri Başkanımızın talimatıyla mil sen e geçtik istifamı edelim ?

Bilginize
Bilginize @Ali kürtmen - 9 ay Önce

Ali bey Destek Hizmetleri Başkanı olup Temsilcilik yapan bir arkadaşımız yoktur.

VAY BEE..
VAY BEE.. - 9 ay Önce

İdareciler sendikacı gibi çalışmak zorunda sağlık(sarı) seni in güdümünde olmak zorunda çünkü makamda varlık nedenlerinden biri yetkili sendika üyesi olmak ve o sendikaya çalışmaktır. Lakin yönetici olabilmenin kriterlerini herkes biliyor; memur sen üyesi olmak, siyasi yakınlık, torpil, yalakalık gibi meziyetlerin olması gerekiyor. LİYAKAT ve ADALET hiç önemli değildir bir makama gelmek, yönetici olmak için. Ben şahsen hakkımı helal etmiyorum bu sisteme sebebiyet verenlere de, bu sistemden haksız olarak nemalananlara da. Yüce dinimizin,işin ehline verilmesi hususunda öğütlerinin de; dikkate alınmadığını üzüntüyle karşılıyorum. Neden sınav yapılmaz torpilsiz olarak yöneticiler görevlendirilmez. Sınav kazanalar istihbarat sorgulamasından geçirilebilir, vatan sever, bilgi ve birikimli, eğitimli iş yapabilme kabiliyetine sahip insanlar neden harcanıyor. Yazsak sayfalar dolusu yazarız ama yeter ne önemi var ki zaten. Saygılarımla..

> https://www.saglikpersoneli.com.tr/sendika/idarecilerin-bir-sendikaci-gibi-calismalari-kabul-edilemez-h4330.html

Personel Sağlık


SIRADAKİ HABER