Hekim Sen: Şanlıurfa'da Neler Oluyor?

Hekim Sen WEB sayfasından yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa’da sendikal yapılanma ve mücadelemize karşı yeni bir silah deneniyor. Şanlıurfa bir anda sendikal mücadelemizin en ön cephesi haline geldi. Bu cephede başarılı olmaları halinde diğer illerde de aynı silahı deneyecekler. Ama hesaba katmadıkları bazı şeyler var" ifadelerine yer verdi.

Hekim Sen: Şanlıurfa'da Neler Oluyor?

Hekim Sen'nin Web Sayfaından yaptığı açıklama;

Urfa’da olanlar Türkiye’nin diğer illerinden çok da farklı değil aslında. Farkı, hekimlerin hak arama mücadelesinde yapılan mobbingin bir üst seviyeye taşınmış olması.

Hekimler yıllarca etinden et koparırcasına yapılan hak kayıpları karşısında uyandı, örgütlendi, sendikalaştı ve sendikal mücadelede en önemli argüman olan iş bırakma eylemleri yapmaya başladı. İş bırakma eylemleri sonucunda; bir taraftan hekimlerin teveccühü hekim sendikalarına yönelirken, bu güne kadar hekimleri uyutmuş olan sarı sendikalar da hem etkinliklerini ve saygınlıklarını yitirmeye hem de üye kaybı yaşamaya başladılar.

İş bırakma eylemleri sonucunda idareler ilk başlarda hiçbir işlem yapmaz hatta tutanak dahi tutmazlardı. Sonradan muhtemeldir ki; bazı idareciler bulundukları makamlara liyakatlerinden değil de, sarı sendikaların kulis çalışmaları ile geldiklerinden, yine aynı sendikaların baskısıyla hekimler üzerinde mobbinge başladılar.Bu mobbinglerle sendikal eylemleri engellemek TCK 118. maddeye göre hapisle cezalandırılmayı gerektiren bir suçtur. Buna rağmen yargı sürecinin uzun sürmesi ve hekimlerimize verilen cezaların iptalinin gecikmesinden cesaret alınarak, hekimlerimize usulsüz cezalar verilmeye devam edildi. Üstelik aynı idareciler sarı sendikaların yaptıkları eylemlerde, o sendikaların üyelerine ceza vermeyerek, çifte standart uygulamayı da ihmal etmediler.

Diğer taraftan sendika üyeliklerinde sudan sebeplerle evrakları onaylamadılar ve hukuksuz gerekçelerle üyelik dilekçelerini geri çevirdiler.

Savunma istenmesi ve savunmaların kabul edilmeyerek disiplin cezalarının verilmesi yanında hukuk dışı görevlendirilmeler, mevcut görevlendirmelerin gerekçesiz ve haksız iptali gibi uygulamalara Şanlıurfa’da şimdi de yenileri eklendi.

   Şanlıurfa ADSM de eylem yapan diş hekimlerine özel görevlendirmeler çıkarıldı.

   Yine Şanlıurfa’da Aile Hekimliklerinde sınıf düşürüldü.

Şanlıurfa bir anda sendikal mücadelemizin en ön cephesi haline geldi.

Görünen o ki, Şanlıurfa’da sendikal yapılanma ve mücadelemize karşı yeni bir silah deneniyor. Şanlıurfa bir anda sendikal mücadelemizin en ön cephesi haline geldi.Bu cephede başarılı olmaları halinde diğer illerde de aynı silahı deneyecekler. Ama hesaba katmadıkları bazı şeyler var. Öncelikle bu cephede sendikamızın çok başarılı, cesur ve idari tecrübesi de olan bir komutanı var. Arkasında bu güne kadar en çok sayıda hekim eylemi gerçekleştirmiş bir hekimsen var. 

Ve en önemlisi: 

BU MÜCADELEDE HEKİM AKLI VAR. 

Bu yüzden diyoruz ki:

Gelin bu hukuksuz uygulama ve mobbinglerden vazgeçin. Enerjinizi memleketin yararına olan işlerde sarf edin.

Hukukun terazisi yavaş tartsa da hassas tartar.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 23:36

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık çalışanları
Sağlık çalışanları - 2 hafta Önce

Sarı sendikaciligin sonu budur işte ey sağlık sen ey türk sağlık sen sizlere güle güle . sağlık çalışanları bizlerde bu şekilde tepkimizi gösterelim sıradan sendikada olsa üye olalım bu sarı sendikalara koyun olmadığımızı çantada keklik olmadığımızı gösterelim zaten hiçbir kazanım elde edemeyen bizleri yarı yolda bırakan eylemleri sözde askıya alan korkup bıraktık diyemedikleri için askıya aldık diye bizlere uyutan bu sendikalara tepkinizi gösterin hangi sendika olursa olsun artık 500 TL sendika paramızı alıyoruz nede olsa lütfen bunlara 15 yıldır para kazandırdığımiz yeter

Unuttuğunuz bir şey var.
Unuttuğunuz bir şey var. - 1 hafta Önce

Vatandaşa hizmet. Amacınız memlekete hizmet gibi gözükmüyor..

SIRADAKİ HABER