“Emekçi Kesimini Enflasyon Canavarına Ezdirmeyecek Adımlar Atılmalı”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmaya dikkat çekti. Durmuş, “Çarşı - pazarda yaşanan pahalılık adeta cep yakıyor. Burada aslolan tüm emekçi kesimini enflasyon canavarına ezdirmeyecek adımların atılmasıdır” dedi.

“Emekçi Kesimini Enflasyon Canavarına Ezdirmeyecek Adımlar Atılmalı”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş'un basın açıklaması:

 “Alın terinin, emeğin ve örgütlü mücadelenin sembol günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

‘Örgütlü Sendika, Güçlü Toplum’ diyerek dün olduğu gibi bugün de sesimizi yükseltecek, sorunlarımızı dile getirecek, mücadelemizi pekiştireceğiz.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

2021’in ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olması nedeniyle geçen yıl Ankara Şehir Hastanesi önünde 1 Mayıs’ı kısıtlı imkanlarla kutladık. Çünkü pandemi sürecinde en çok yükü sağlık çalışanlarımız omuzladı. Olağan durumlarda olduğu gibi salgınla korakor mücadele edip daha fazla can kurtarmak, şifa dağıtmak amacıyla gecelerini gündüzlerine kattılar.

Üstelik tüm bunları kendi canları pahasına yaptılar. Ailelerini, yakınlarını, yuvalarını haftalarca göremediler, sevdikleriyle uzaktan bakışarak yetindiler.

Can kurtarmak için fedakarca çalışan binlerce sağlık çalışanına maalesef virüs bulaştı ve ne yazık ki 500’den fazla arkadaşımızı kaybettik. Vefat edenlere Allah’tan rahmet dilerken, hasta olanların bir an önce şifa bulmasını temenni ediyoruz.

Sağlık çalışanlarımız bu süreçte adeta destan yazdı. Göstermiş oldukları fedakarlıkların tarifi mümkün değildir.

Gelinen noktada sağlık çalışanlarımızın üstün gayret ve fedakarlığı ile virüs gündem olmaktan çıktı. Vakalarda yaşanan azalma ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla normal hayata dönüş yaptık.

Bu noktada şimdi yapılması gereken fedakar sağlık çalışanlarımızın ödüllendirilmesidir.

Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanının 14 Mart Tıp Bayramı’nda müjdesini verdiği bazı düzenlemeleri önemli buluyoruz.

Şiddet olaylarına ve malpraktis davalarına karşı sağlık çalışanlarını koruyacak önlemlerin alınması, sabit ek ödemelerin merkezi bütçeye aktarılarak (maaş ve ek ödeme) tek kalemden ödenecek olması, merkezi yönetim bütçesinden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılarak ek ödemelerde artış yapılacak olması, ücretlerde yapılacak iyileştirmenin emekliliğe de yansıyacak olması, aile hekimlerinin temel ücretlerinde artış yapılacak olması, 3600 ek göstergeden yararlanacak olanların kapsamının genişletilmesi noktasında atılacak adımları önemli buluyoruz.

Bu düzenlemelerin adalet ve hakkaniyet duygusu esasıyla, bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Aksi halde yeni mağduriyetler doğacak ve bundan en büyük darbeyi sağlık sistemi görecektir.

Özellikle son dönemlerde ekonomide yaşanan dalgalanma ile tüm kamu çalışanlarının olduğu gibi sağlık emekçilerinin de alım gücü düştü. Çarşı - pazarda yaşanan pahalılık adeta cep yakıyor. Burada aslolan tüm emekçi kesimini enflasyon canavarına ezdirmeyecek adımların atılmasıdır. Ekonomik istikrarın sağlanması başta kamu çalışanları olmak üzere tüm toplumun ortak beklentisidir.

Sağlık çalışanlarının birçok sorununun temelini istihdam yetersizliği oluşturmaktadır. Ağır iş yükü öyle bir hale geldi ki sağlık çalışanlarının yüzde 80’inden fazlası tükenmişlik hissi yaşadığını söylemektedir. Türkiye’de bir sağlık çalışanı dört sağlık çalışanının yapması gereken işi tek başına yapıyor. Bu ağır iş yükünün önüne geçilebilmesi için her yıl 60-70 bin sağlık çalışanı istihdamının yapılmasının şart olduğunu Sağlık-Sen olarak her fırsatta dile getiriyoruz. Bu bir talep değil zorunluluktur.

Sağlık çalışanlarının önemli bir diğer kronik sorunu da döner sermaye adaletsizliğidir. Yapılan düzenlemeler sorunu ortadan kaldırmak yerine, ne yazık ki daha da derinleştirmiştir. Bu sorunun sağlık çalışanları üzerindeki olumsuz etkisi, koronavirüsle mücadele sürecinde de etkisinden, adaletsizliğinden hız kesmedi. Sağlık çalışanları için refah, adalet, hakkaniyet ve huzur dağıtması gereken döner sermaye sistemi, mevcut haliyle tam tersini yapıyor, çalışma barışını bozuyor. Adaletsizlik üzerine kurulu bu sistemden bir an önce dönülmelidir. Adil bir ücret politikası mutlak surette oluşturulmalıdır.

Milletimizin ve ülkemizin güvencesi vefakar sağlık çalışanlarının sorun ve beklentileri elbette bunlarla sınırlı değildir. Öncelik ve önem arz eden saymış olduğumuz hususların karşılanıp çözüme kavuşturulması, sağlık çalışanlarımızın yüzünü güldürürken, üzerlerindeki yükün hafiflemesine yol açacaktır. 

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarımızın yüzü ne kadar çok gülerse, üzerlerindeki yük ne kadar hafiflerse, ülkemizin ve milletimizin yüzünün de çok daha fazla güleceği inancındayız.

Bu vesileyle, üreten ve alın teri akıtan tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin daim olmasını diliyoruz.”

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
EN BÜYÜK CANAVAR SİZ VE YÖNETİCİ TEMSİLCİ ÜYELERİNİZ HEPSİ ZULMKAR ASALAK SIRTIMIZDAN GEÇİNİYOR.
EN BÜYÜK CANAVAR SİZ VE YÖNETİCİ TEMSİLCİ ÜYELERİNİZ HEPSİ ZULMKAR ASALAK SIRTIMIZDAN GEÇİNİYOR. - 4 hafta Önce

YAHU MOBİNGİN AĞABABASINI SİZ VE SİZİN YANDAŞ ÜYELERİNİZ DİĞER ÇALIŞANLARA YAPIYOR.ALLAHTAN KORKUN HER YERİ ELİNİZE ALMIŞSINIZ.PARTİNİZE SIĞINANLAR SENDİKANIZA SIĞINANLAR DİĞER ÇALIŞANLARA ZULM EDİYOR.ÇALIŞMA ALANLARINDA İNSANLARIN SIRTINDAN GEÇİNEN SİZİN ÜYELERİNİZ,TEMSİLCİLERİNİZ VE PARTİLİLERİNİZ.HER TARAFA AHTAPOT GİBİ SARILMIŞSINIZ,GÖMÜLMÜŞ YİYORSUNUZ.NERDE PASTA VARSA SİZ ORDASINIZ KOMİSYONLARA TÜM SİZİN ÜYELERİNİZ VE TEMSİLCİLERİNİZ YAZILIP EK PARA ALMAYI BİLİYOR AMA ÇALIŞMAYA GELİNCE ÇALIŞMIYOR KENDİ İŞİNİ YIKTIĞI ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA MOBİNG UYGULUYOR.BUNLAR GÜCÜNÜ SİZDEN ALIYOR BİZDE GÜCÜMÜZÜ ALLAHTAN ALIYORUZ TOPUNUZ ALLAHA HAVALESİNİZ.

SANANE YAHU SANANE SENİN TUZUN KURU SEN DAHA KAÇ PARA MAAŞ ALDIĞINI AÇIKLAYAMADIN.İNSANLARIN SIRTINDAN LÜKÜS HAYAT LÜKÜS YAŞAM.BELEŞ GEÇİNİYORSUN GEZMELER TEMSİL GİDERLERİ VB ÖDEMELERİ BİLE KULLANAMIYORSUN KALDIKİ MAAŞA DOKUNMA.ALLAH ISLAH ETSİN.
SANANE YAHU SANANE SENİN TUZUN KURU SEN DAHA KAÇ PARA MAAŞ ALDIĞINI AÇIKLAYAMADIN.İNSANLARIN SIRTINDAN LÜKÜS HAYAT LÜKÜS YAŞAM.BELEŞ GEÇİNİYORSUN GEZMELER TEMSİL GİDERLERİ VB ÖDEMELERİ BİLE KULLANAMIYORSUN KALDIKİ MAAŞA DOKUNMA.ALLAH ISLAH ETSİN. - 4 hafta Önce

BİZİM GİBİ YHS DA TEK MAAŞLA EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ ÇALIŞ.BAYRAM GELSİN ÇOLUK ÇOCUĞUNA BİR ÇİFT ÇORAP ALAMA ONDAN SONRA KONUŞ SANAN HA SANANE.ALLAH SİZİ KAHRETSİN.FUKARA DÜŞMANLARI NEDİR BU YHS NA KAYITSIZ KALMANIZ KİN VE NEFRETİNİZ.ALLAH SİZİN OCAĞINIZI SÖNDÜRSÜN İNŞALLAH.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 9 YILDIR MAĞDUR EDİLEN 2351 VHKİDEN BİRİ.BELEŞ MÜDÜRLERİNİZ O YANDAŞ SÖZLEŞMELİ MÜDÜRLERİNİZ SİZİ CENNETE GÖTÜRÜR.ALLAHIN BELALARI ALLAH SENİN KAHRETİN İNŞALLAH.

OCAĞIN SÖNSÜN SEMİH OCAĞIN.DAMINDA BAYKUŞLAR  TÜNESİN EMİ İNŞALLAH.
OCAĞIN SÖNSÜN SEMİH OCAĞIN.DAMINDA BAYKUŞLAR TÜNESİN EMİ İNŞALLAH. - 4 hafta Önce

9 YILDIR SANA HAYIR DUA OKUYORUZ BİRİ TUTMAZSA BİRİ TUTACAK.2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI VHKİ KADROSUNU ALAMAZKEN SAYENDE .AMA SENİN YANDAŞLARIN SÖZLEŞME KILIFIYLA BELEŞ MÜDÜR YAPILIYOR.OCAĞIN BATSIN KAPIN KİLİTLENSİN BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZANMAK OLDU.ADALET BAKANINIZ BİLE ADALETSIZLİK YAPTI.MÜBAŞİRLERİ BELEŞ SINIF ATLATTI GİTTİ.SİZ NASIL CAN VERECEKSİNİZ HA NASIL.SİZİ TOPRAK BİLE KABUL ETMEZ.YATACAK YERİNİZ YOK.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ. ALLAH ATEŞ TOPUNA GETİRSİN SİZİ İNŞALLAH.

SIRADAKİ HABER