Durmuş, "döner sermaye sistemini değiştirene kadar mücadelemiz sürecektir"

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, döner sermaye sistemi adaletten sapmıştır ve değiştirene kadar mücadelemiz sürecektir dedi.

Durmuş, "döner sermaye sistemini değiştirene kadar mücadelemiz sürecektir"

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen il diva toplantısında yaptıgı açıklamada; “Sabit ek ödemeleri %20 artırarak önemli bir iyileştirme sağladık. Ancak döner sermaye sisteminin çarpıklığına yönelik eleştiriden vazgeçecek değiliz… Döner sermaye sistemi adaletten sapmıştır ve değiştirene kadar mücadelemiz sürecektir.” dedi.

Doktorların maaşlarında azalma olacağı düşüncüsüyle endişeleri olduğunu söyleyerek konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık personeline yapılan bu zammın, doktorların pay aldığı döner sermaye kaleminden değil, hastanenin 'diğer giderlerine' ayrılan bütçesinden yapılacağını aktardı. 

Durmuş “Toplu sözleşme sürecinde elde edilmiş olan önemli bir kazanıma yönelik kamuoyunda yanlış algı vardı. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin yüzde 20 artırılmasıyla hekim arkadaşlarımızın ücretlerinin ciddi manada düşüş olacağına dair endişeler oluştu. Bu doğru değil, hekimlerin cebinden para çıkmayacak. Sağlık çalışanlarının gelirinin artması için önemli bir toplu sözleşme kazanımı elde ettik. Sağlık çalışanları bu süreçte 400-450 lira seyyanen zam aldı. Bu zam oranı hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalmaya sebep olmayacak” diye konuştu.

“SAĞLIK HİZMETLERİ BİR BÜTÜNDÜR”

Sağlık hizmetlerini bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirten Durmuş, “Hekim, hemşire ve sağlık çalışanları önemli bir hizmetin önemli paydaşlarını oluşturuyor. Sağlık hizmetleri bir bütündür. Bu bütünlüğün içerisinde mutlaka iş barışının, huzurunun sağlanması gerekiyor. Son süreçte sağlık çalışanlarının ekonomik gelirleri azalmıştır. Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın almış olduğu döner sermeye gelirleri her yıl eriyor. Döner sermaye yönetmeliğinin içerisinde adaletsizlikleri barındırdığını düşünüyoruz. 2003 yılında çıkan bu yönetmelik, şimdi yenilenmesi ve sil baştan yapılması sağlık çalışanlarının gerçekten emeğinin karşılığı olan ücretleri alacak bir sistemin inşa edilmesi gerektiğini savunuyoruz” ifadelerini kullandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik de konuşan Durmuş, “Sağlık çalışanlarının ücretlerinin, ek ödemeyle yüzde 20 artırılmasını sağladık. Her bir sağlık çalışanın yüzünü güldürecek önemli bir kazanımdır. Bundan sonra da sağlık çalışanlarının ekonomik refah düzeyini artırabilmek için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Sağlıkta şiddetin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz, kabul edilemez. İnsanlara sağlık hizmeti sunabilmek, vatandaşları hayata bağlayabilmek için her türlü riski göze alacaklar ama bunun karşılığında şiddetin hedefi olacaklar. Bu asla kabul edilemez. Toplumun bütün kesimleriyle sağlıkta şiddetin önüne geçmek için topyekûn bir mücadelenin başlatılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 09:54

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
GRAL
GRAL - 1 ay Önce

Masadan kalkınca mı aklına geldi Sayın genel başkan size bağlı sendikalı üyelere 400 TL isteyeceğinize herkese maaşlarına isteseydiniz sizce bu adalet mi yıllardır 3 kuruşa çalışan sağlık personelini görmediniz birde kazanımlarımız diye kitap bastırıyorsunuz engelli çocuğu olana ücret diye bunu siz yapmıyorsunuz bu zaten yasayla verilmiş bir hak sanki kendiniz kazanmış gibi gösteriyorsunuz taşerondan geçen işiçiler 6000.7000.8.000 alıyorlar hemşire ne kadar ücret alıyor biliyormusunuz gerçi siz 32.000 maaş alınca bilmezsiniz her şeyde sendikadan karşılanır birde kazanımlarımız diyorsunuz sağlık çalışanlarının en az maaşı 10.000 TL olmalıdır 1 ay normal 2.ay tam maaş ikramiye almalıdır dini bayram sadece değil diğer bayramlarda da yüzde 20 nöbetleri artırdık diyorsunuz nöbet ücreti ne kadar biliyormusunuz taşerondan geçenlerin saati 25 TL hemşirenin 16 TL yazık birde bu ormal hafta sonu tuttuklarında % 100 bayramlarda % 200 önce öğrenin sonra dergi bastırın

BİZ DE SANDIKTA MÜCADELE VERECEĞİZ
BİZ DE SANDIKTA MÜCADELE VERECEĞİZ - 1 ay Önce

BAŞKA BİR ALTERNATİF KALMADI!

Ne pişkin bir adam bu
Ne pişkin bir adam bu @BİZ DE SANDIKTA MÜCADELE VERECEĞİZ - 1 ay Önce

Allah Allah

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 1 ay Önce

yav çıkmış sabit ek ödeme %20 arttı diye kazanımdan bahsetme neyin kazanımı.Değişmesi gerekenler sizlersiniz kökten değiştirmeli sizi bidaha ortalıklara çıkmamak üzere değiştirmeli.

he he
he he - 1 ay Önce

çadır sözü verdin unutma hakkımızı aramak için çadır kuracaktın

O mücadeleyi masada niye vermediniz!
O mücadeleyi masada niye vermediniz! - 1 ay Önce

Boş sözler! Gördük masada ne yaprığınızı. Mahkum ettiniz yarım yamalak maaşa sağlık çalışanlarını. Size hala üye olanlar da sizinle aynı cebali taşıyor. Siz sendika yöneticileri giderek zenginleşirken sağlık çalışanları fakirleşiyor. Güya kuruluş amacınız memurun hakkını korumak ama siz memurların üstüne basarak zenginleşiyorsunuz. Bir de çıkıp böyle tüm sağlık çalışanlarını aptal yerine koyan açıklamalar yapıyorsunuz. Vijandan ahlaktan yoksun gözlerini dünya malı hırsı bürümüş bir avuç sendika yöneticisi milyonlarca sağlık çalışanın kaderiyle oynuyor…

SAĞLIK MEMURU
SAĞLIK MEMURU - 1 ay Önce

DÖNER SERMAYEYİ SADECE YÖNETİCİLER TAVANDAN ALIYOR VE BİRAZDA HEKİMLER ALIYOR. SAĞLIK PERSONELLERİ VE DİĞER PERSONELLER SIFIR ALIYOR. DÖNER SERMAYEYİ YA HERKES ALSIN YADA SİSTEMDEN KALDIRILSIN HİÇ KİMSE ALMASIN, SADECE YÖNETİCİLERE VE HEKİMLERE VERİLMESİN.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

Aynı anda hem toplu sayıda hekim istifası haberi var hemde bu hekimleri temsil eden bu elemanın zafer haberleri var. Bunlara temsil hakkı verip hakkıma geçen bütün siyasetçi ve memur arkadaşlara varsa hakkım haram zıkkım olsun hepinizin burnumdan gelsin

K
K - 1 ay Önce

SAYIN BAŞKAN SABİTLERİ MAAŞA BAĞLATINDA EMEKLİLİKTE MADUR OLMAYALIM....ZAM GEÇİCİ ÇÖZÜM..BİZDE SAĞLIKÇILAR OLARAK EMEKLİLİKTE RAHAT EDELİM..

BUNLARDAN BİR ŞEY BEKLEMEK ÇÖLE YAĞMUR YAĞMASINI BEKLEMEK GİBİ
BUNLARDAN BİR ŞEY BEKLEMEK ÇÖLE YAĞMUR YAĞMASINI BEKLEMEK GİBİ @K - 1 ay Önce

BEN SADECE SEÇİM SANDIĞINI BEKLİYORUM.

ORADA GEREKENİ YAPACAĞIM!


SIRADAKİ HABER