Doktorun Boşanma Nedeniyle Tayin Reddini Mahkeme Bozdu

Uzman doktor üyemizin boşanma nedeniyle anne babasının ikamet ettiği ile tayin talebinin reddedilmesi işlemini açtığımız dava ile iptal ettirdik

Doktorun Boşanma Nedeniyle Tayin Reddini Mahkeme Bozdu

Türk Sağlık SEN Açıklaması

personel sağlık

Sinop’ta görev yapan uzman doktor üyemizin boşanma nedeniyle ailesine yaşadığı samsun iline tayin talebinin reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Samsun 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda mevzuat hükümleri ile idareye her ne kadar takdir yetkisi tanınsa da takdir yetkisinin mutlak ve sınırsız olmadığı kamu yararı ve kamu hizmetinin gerekleri ile sınırlı olduğuna vurgu yapıldı.

Mahkeme kararında, mevzuat hükümleri incelendiğinde boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde ve standardın uygun olması kaydıyla anne, baba, kardeş veya çocukların boşanma tarihinden önce ikamet ettikleri ile atanabileceği yönünde ki atama kriterine dikkat çekildi.

Üyemiz uzman doktorun başvurusunda söz konusu kriterlerin mevcut olduğu belirtilerek tayin talebinin red işleminin hukuka uygun olmadığına hükmetti. Dava konusu işlemin iptaline karar verildi. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER