Danıştay : Evde Geçen Sürede de İcap Parası Verilir

Danıştay : Evde Geçen Sürede de İcap Parası Verilir

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir sağlık çalışanı tuttuğu icap nöbetinin karşılığında izin kullanmak istemesi talebine idare tarafından evde geçirdiği süre değil sadece çağrılıp hastanede geçirdiği süreler kadar izin verilmesi üzerine Türk Sağlık Sen  tarafından dava açılmıştı.
Davayı görüşen İzmir 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda 657 Sayılı Kanun’daki hükmün açık olduğunu belirterek “Sadece davet üzerine sağlık kurumuna gidilerek fiilen çalışılan süreler için değil aynı zamanda evde geçirilen icap nöbeti süreleri için de nöbet ücreti verilmesi veya izin kullandırılması gerektiğinden idarenin işleminde hukuka uyarlılık görülmemiştir' denilerek idarenin red işlemini iptal etmişti. 

Söz konusu kararın 9 Eylül Üniversitesi tarafından temyize götürülmesi üzerine Danıştay 12. Dairesi davayı görüştü. 

Danıştay verdiği kararda idare mahkemesinin kararının usul ve hukuka uygun olduğuna karar vererek idare mahkemesinin kararını onadı. Böylelikle karar kesinleşmiş oldu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
angaralı
angaralı - 11 ay Önce

tabi tabi,yargı kararları bu ülkede çok uygulanır ya.

Esnek çalışma
Esnek çalışma - 11 ay Önce

Hani evden çalışma çıkacaktı? Ya da esnek çalışma saatleri. Büyük şehirlerde en azından sabah 9 akşam 6 yı seçebilmeli insanlar...

SIRADAKİ HABER