Bornova Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu

İzmir Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bornova Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısında “Maalesef bir şey söyleyeyim size. Muzdarip olduğum bir konu. Her halde kamuda bu böyle. Ben iş dünyasından gelen biri olarak çok rahatsızım. Burada bunu itiraf edeyim. Bütün basın da yazsın. İnanılmaz bir şekilde rapor alan çalışan var. Sağlık poliklinikleri, hastaneler nasıl o raporları veriyorlarsa, ben anlamıyorum. Buradan inanın veren şeyleri de buldum. Yüzde seksen rapor veren yeri de buldum. Doktor Cumhur Bey de burada. Elimden geleni yapıyorum ama inanın ki bu kadar kolay rapor verilemez.” şeklinde açıklamalarda bulunması ile ilgili olarak Genel Sağlık İş Sendikası suç duyurusunda bulundu.

Bornova Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur tarafından yapılan açıklama;

İzmir Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bornova Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısında “Maalesef bir şey söyleyeyim size. Muzdarip olduğum bir konu. Her halde kamuda bu böyle. Ben iş dünyasından gelen biri olarak çok rahatsızım. Burada bunu itiraf edeyim. Bütün basın da yazsın. İnanılmaz bir şekilde rapor alan çalışan var. Sağlık poliklinikleri, hastaneler nasıl o raporları veriyorlarsa, ben anlamıyorum. Buradan inanın veren şeyleri de buldum. Yüzde seksen rapor veren yeri de buldum. Doktor Cumhur Bey de burada. Elimden geleni yapıyorum ama inanın ki bu kadar kolay rapor verilemez.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Sağlık çalışanlarına şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, İduğ’un “haddini aşan” söylemlerinin, sağlık çalışanlarına yönelik “hakaret”, “suç işlemeye tahrik” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını oluşturması nedeniyle Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur.

İduğ’un hakaret içerikli, ayrımcı, ayrıştırıcı, ötekileştirici, bir kesimi, sağlık çalışanlarına karşı kin ve düşmanlıkla dolduran, “Bütün basın da yazsın. İnanılmaz bir şekilde rapor alan çalışan var. Sağlık poliklinikleri, hastaneler nasıl o raporları veriyorlarsa, ben anlamıyorum.”  söylemleriyle ilgili, TCK’nın 125. maddesinde düzenlenen “Hakaret”, TCK’nın 214. maddesinde düzenlenen “Suç İşlemeye Tahrik” ve TCK’nın 216. maddesinde düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarıyla ilgili olarak, nedeniyle gerekli soruşturmanın yapılarak, şüpheli hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ediyoruz.

Son günlerde sistemli bir şekilde bilim ve bilim insanlarını hedef gösterilmekte, orta çağ zihniyetinin devamı niteliğindeki söylemlerle sağlık hizmetleri bilimsel temellerinden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Sağlık hizmetleri siyasiler için kendi ikbal ve çıkarları için kullanılmaya, sağlık çalışanları politik malzeme yapılmaya çalışılmaktadır.

Tıpta hiçbir şekilde “rapor almak” şeklinde bir usul bulunmamaktadır. Hastalık durumunda, hekimin takdiri doğrultusunda, ihtiyaç halinde, hekim tarafından, hastanın sağlıklı olmasını sağlamak üzere sağlık izni- istirahat raporu verilmektedir.  Hekim tarafından verilmiş olan bir istirahat raporunu sorgulamak- yasalarla belirlenmiş kişi ve kurumlar haricinde- kimsenin, hele hele bir siyasetçinin haddi değildir.

Genel Sağlık-İş olarak halk sağlığı üzerinden siyaset yapılmasını kabul etmiyor, bu saygısızlığı yapan Belediye Başkanının kamuoyu önünde hekimlerden özür dilemesini bekliyoruz. Sağlıkta şiddetin tırmandığı şu günlerde hekimlerin hedef gösterilmesini kınıyoruz.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER