Birleşik Kamu-İş'den ek gösterge tepkisi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ek gösterge' açıklamasına sert tepki gösterdi.

Birleşik Kamu-İş'den ek gösterge tepkisi

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası konuştu. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantının ardından Erdoğan 3600 ek gösterge için kararı açıkladı. Erdoğan, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artışa gidildiğini söyledi. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyon Başkanı Mehmet Balık ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, Erdoğan'ın ek gösterge açıklamasına tepki gösterdi.

"3600 EK GÖSTERGE İÇİN ÇOK GEÇ KALINMIŞTIR"

Balık, şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu akşam müjdelediği 3600 ek gösterge haberi her ne kadar tüm çalışanlara verilecek olsa da, gelecek yılbaşında maaşlara yansıyacak 1000-1200 lira farkla bu enflasyonla bir ay bile sürmeden kamu emekçileri ve emeklilerin elinden geri alınacaktır. 3600 ek gösterge talebi her ne kadar konfederasyonumuzun yıllardır hükümetten istediği bir hak olsa da, geç verilen hak bir işe yaramayacaktır. AKP İktidarı seçim kaybetme korkusu ile hareket etmektedir.

Kamu emekçileri ve emeklilere gerçekçi bir iyileştirme yapmak isteniyorsa Temmuz ayında verilecek zamları TÜİK aracılığı ile yurttaşlardan çalmaması gerekmektedir. 3600 ek göstergenin yanı sıra hakkımız olan enflasyon farklarını TÜİK’in açıkladığı çarpıtılmış oranlardan değil, çarşı ve pazardaki fahiş fiyat artışlarına göre belirlemesi gerekmektedir.”

"3600 EK GÖSTERGE 1234 LİRA ARTIRSA DA 2021’DEN BERİ KAYBIMIZ 1563 TL"

Yalçınkaya ise şunları söyledi:

“3600 ek gösterge sözü verildikten sonra 2019 yılında 3000 ek gösterge emekli maaşı yoksulluk sınırının yüzde 45 iken, 3600 ek gösterge ile maaşlarımızın bugünkü yoksulluk sınırı karşılığı yüzde 35 olacak. Ek gösterge düzenlemesi söz verildiği dönem olan 3000 ek gösterge düzeyindeki maaşlarımızın refah düzeyine taşımayacak bizleri. 3600 ek gösterge düzenlemesi maaşlarımızda 1234 TL artırsa da 2021 dönemi maaşlarımızın yoksulluk sınırı karşısındaki oranı baz alındığında kaybımız yeni düzenleme sonrası 1563 TL’dir.”(Cumhuriyet)

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
teknisyen
teknisyen - 3 hafta Önce

yuh size devlet bu ağır işler 5 milyondan fazla yararlanan var bakkalmı burası devlet

çetocan
çetocan - 3 hafta Önce

senin yapacağın sendikacılığın taaaaa..... nasıl insanlarsınız siz yahu. hiç bir iş yapmadan hiç birşeyi beğenmemek nasıl bir duygudur acaba...bu adamlarla aynı havayı solumaktan........

Nihat tanrıverdi
Nihat tanrıverdi - 3 hafta Önce

Laf olsun torba dolsun ben 30 yıl bekledim 3600 çıkacak diye sendika başkanı beyefendi size 36000 de verse siz mutlu olmazsınız.ayrıca bu yasa emeklileri daha çok ilgilendiriyor emekli maaşı ve tazminatı artıyor.ayrıca göstergesi 3000 ve üzeri olan çalışanların maaşları 100 TL civarında azalacak,emekli keseneği yükseleceğinden.

SIRADAKİ HABER