"BİR AY GEÇİNMEK İÇİN İKİ AY ÇALIŞMAK GEREKİYOR"

"BİR AY GEÇİNMEK İÇİN İKİ AY ÇALIŞMAK GEREKİYOR"
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Nisan ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Nisan 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.059,81 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 8.440,74 lira olarak belirlendi.
Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 76,53 TL, %0,91 oranında arttığını gösterdi.
Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 24,12 TL, %0,77 oranında yükselmiş ve 3.146,46 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Nisan ayında 3.152,36 lira olarak tahmin edildi.
Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Nisan 2021 verilerine göre günlük 66,362 lira olduğu belirlendi.
Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.990,86 lira oldu. Nisan 2021 itibari ile ortalama 4.806,24 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,42’sini oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.161,50 lira olarak belirlenen kira gideri ise Nisan 2021 ortalama maaşının %24,17’sine denk geldi.
Buna göre bir memur, ortalama maaşının %65,59’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %34,41’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2021 maaşından geriye yalnızca 1.653,83 TL kaldı.
"TOPLU SÖZLEŞME MASASINA GELİRKEN BU GERÇEKLER GÖZ ÖNÜNE ALINMALI"
Nisan ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ortalama memur maaşını neredeyse ikiye katladığına dikkat çekti. Genel Başkan Kahveci, “Nisan ayı asgari geçim sonuçlarına bakıldığında, yaz dönemine doğru girerken ailelerin sırtındaki ekonomik yükün daha da arttığını görmekteyiz.
Ortalama memur maaşı 4.806,24 TL iken, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 8.440,74 TL olarak belirlenmiştir. Yani dört kişilik bir ailenin asgari geçim rakamı ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir. Bir ailenin kıt kanaat geçinmesi için en az iki memur maaşına ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Aylardan beridir ısrarla talep ettiğimiz kamu görevlilerine ek zam söylemimizde bu rakamlara bakıldığında ne denli haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Ağustos ayında kurulacak olan toplu sözleşme masasına gelmeden önce hükümet bu gerçekleri göz önüne almalı ve buna göre masaya oturmalıdır." dedi.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali veli
ali veli - 3 hafta Önce

iyi ki varsın kamu-sen, ALLAH razı olsun sayın başkandan.

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA ATANMAYAN 2351 VHKİ SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP ZULM EDEN SENDİKACILAR ALLAH VAR ÖLÜM VAR AHRET VAR.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA ATANMAYAN 2351 VHKİ SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP ZULM EDEN SENDİKACILAR ALLAH VAR ÖLÜM VAR AHRET VAR. @ali veli - 3 hafta Önce

BİZDE ALLAH RAZI OLMASIN DİYORUZ VE HAKKIMIZIDA HELAL ETMİYORUZ.2351 VHKİ 8 YILDIR SINAVLA KAZANILMIŞ KADROMUZU ALAMADIK ALLAH İCRA ETSİN BEYAZ ÖNLÜKLÜLERİN BAŞKANINDAN DAVACIYIZ.O GÖREVE BAŞLATILMAYAN ÇEVRE SAĞLIK TEKNİSYENLERİ İÇİN YARGIYA GİTTİ VE SONUÇTA ALDI.BİZ 2351 VHKİ İÇİN KILINI KIPIRDATMADI.İŞTE BÖYLE ZALİM AYRIMCI VE ACIMASIZ FUKARA DÜŞMANI BİR GENEL BAŞKANA NE DİYEBİLİRİZKİ.TUTTURMUŞ SÖZLEŞMEDE SÖZLEŞME YAHU ZATEN SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR ALLAHIN ZALİMİ SEN ÖNCELİKLİ MAĞDURİYETLERE MESAİ HARCA.AMA YOK ALLAH BÜYÜK ALLAH TOPUNUNDA HAKKINDAN GELSİN İNŞALLAH.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

SIRADAKİ HABER