Başhekim: Sizin Yaptığınız İşi Sokaktan İt Çağırsam...

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli dört sağlık çalışanı, kendilerine “Sizin yaptığınız işi sokaktan down sendromluyu çevirsem o da yapar, hatta sokaktan iti çevirsem o bile yapar” dediğini iddia ettikleri Başhekim Yardımcısı M.İ. ile diğer Başhekim Yardımcısı C.S. ve Ortopedi Servis Şefi A.K. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mobbing davası açıldığını da söyleyen sağlık çalışanlarından İbrahim Algül, “Akciğeri sönmüş sağlık riski taşıyan arkadaşımızı Covid biriminde görevlendirdiler” dedi.

Başhekim: Sizin Yaptığınız İşi Sokaktan İt Çağırsam...

zmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli dört protez ortez teknikeri Mustafa Cahit Kalemdar, İbrahim Algül, Bilal Akyol ve Burhan Sözkesen, Başhekim Yardımcıları M.İ. ve C.S.’nin yanı sıra Ortopedi Servis Şefi A.K. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

ANKA’nın haberine göre İzmir Konak’ta Birlik Sağlık Sen Genel Merkezi’nde, genel başkan Ahmet Doğruyol, İzmir şube başkanı Aykan Düzova, sendika avukatı Orkun Ergün ve hakarete uğradığını öne süren dört sağlık çalışanı basın toplantısı düzenledi.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlık çalışanlarının şahsi ve meslek onurlarının zedelendiğini söyleyerek şunları kaydetti:

Arkadaşlarımızın görev tanımlarında olmayan, eğitimlerini almadıkları, yetkinlikleri de olmayan, yara debridmanı, diyabetik ayak bakımı, pansuman, sütur alma ve hatta kemikten K teli çekme gibi işlemleri yapmaları isteniyor. Görev tanımlarında tıbbi protez, tıbbi ortez, alçı, atel ve yumuşak sargı dışında bir yetkileri olmayan arkadaşlarımız haliyle bu kanunsuz emri yerine getirmek istemediklerinden, çağrıldıkları bir toplantıda hakarete uğruyor. Başhekim Yardımcısı M.İ. “Poliklinikte bu işlemleri yapmayacaksanız benim işime yaramazsınız, sizi ilçelere dağıtayım. Günde kaç atel yapıyorsunuz ki? En fazla 15’er atel yapacaksınız diye size maaş mı ödeyeceğim? Atel dediğiniz nedir ki? İşte böyle tutacaksınız, iki fış tamam, hastanın ayağına koy oldu bitti. Sizin yaptığınız ateli sokaktan down sendromluyu çevirsem o da yapar, hatta sokaktan iti çevirsem o bile yapar, yanlış mı? Öyle ben giderim kurtulurum diye düşünmeyin. Van’a da gitseniz sizi takip edeceğim. Madem protez ortez teknikerisiniz, o halde size bu dar zamanda paraya kıyıp atölye açacağım. O zaman göreyim bakalım bir ortezi ola ki hatalı yapın, hakkınızda mesleki yetersizlik tutanağı tutmuyor muyum” gibi ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerle arkadaşlarımızın kişilik haklarına saldırmıştır.

“Konunun takipçisi olacağız”
Sağlık çalışanlarının baskı altına alınmaya çalışıldığını öne süren Ahmet Doğruyol şöyle devam etti:

Bir başhekim yardımcısının, her şeyden önce bir doktorun down sendromluyu çevirsem bu ateli yapar, sokaktaki iti çevirsem o bile yapar gibi kullandığı ifadeleri kabul etmek mümkün değil. Tüm bu yaşananlardan sonra arkadaşlarımız ilçe hastanelerine geçici görevle gönderilerek mobbing bir üst düzeye taşınmıştır. Arkadaşlarımızın İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz etmesiyle geçici görevleri sonlanıp hastanelerinde yeniden göreve başladıklarında, bu kez ‘Ortopedi doktorları sizinle çalışmak istemiyor’ diyorlar. Ayrıca arkadaşlarımızdan birinin akciğer tutulumu riski yüksek olmasına rağmen PCR alma birimine görevlendirilerek sağlık durumu riske atılmıştır. Tüm bu yaşananların üzerine teknikerlerimiz savcılığa suç duyurunda bulunarak, mobbing davaları açmışlardır. Birlik Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız.

“Baskı psikolojik şiddete dönüştü”
Hakarete uğradığını iddia eden sağlık çalışanlarından, aynı zamanda Birlik Sağlık Sen işyeri temsilcisi olan İbrahim Algül, yaşadıkları süreci ANKA Haber Ajansı’na anlattı. 22 Ekim’de toplantıya çağrıldıklarını dile getiren Algül şunları söyledi:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Toplantı içerisinde bizim görev tanımımızda olmayan işlerin yapılıp yapılmayacağı soruldu. Biz beş arkadaş yapılmayacağını söyledik. Biz bunu söyledikten sonra üzerimizdeki mobbing ve psikolojik baskı artırılarak ‘O zaman size ihtiyacım yok. Sizi ilçe hastanelerine dağıtacağım. Sizin yaptığınız işi down sendromlu yapar, hatta sokaktan iti çevirsem o da yapar’ dedi. Bunun üzerine toplantıyı bitirdi ve odadan çıktı. Üç gün sonra görev yazılarımız geldi. 2 arkadaşımız Urla Devlet Hastanesi’ne 3 arkadaşımız da Torbalı Devlet Hastanesi’nde geçici görevlendirildik. Daha sonra itiraz edip geri döndük. Geri döndükten sonra zaten akciğer hastalığı geçiren arkadaşımız E blokta bulunan PCR testi alınan bölüme verildi. Bu da görev tanımımızda yok tabi. Daha sonra tekrar görev yerimiz değiştirildi. İki arkadaşımız, anayasal hakkı olan eğitimleri hiçe sayarak poliklinikte görevlendirildi. Poliklinikte oldukları için okullarına gidemediler, eğitimlerinde kayıplar oldu. Bir yıl kayıpları oldu. Bu olaylar bu şekilde devam etti. Bu olayların başlangıcı 6-7 ay öncesine dayanıyor. Ancak son aylarda bu artarak psikolojik şiddete dönüştü. Biz bu toplantı içerisinde söylenen kötü sözleri ve görevi kötüye kullanmayı yargıya taşıdık. Arkadaşlarımız mobbing davası açtı. Yargı süreci devam ediyor.

Görevi kötüye kullanma suçlaması
Birlik Sağlık Sen Avukatı Orkun Ergün ise “tehdit, hakaret ve görevi kötüye kullanma” suçlarından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu, fiili eylemlerden dolayı mobbing davası da açıldığını vurguladı. (ANKA)

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekleyip Görücez
Bekleyip Görücez - 3 hafta Önce

İzmir tepecik hastanesinde bi teşkilat var demekki acilen bakanlığın el atması lazım anında yorumlara dolustular. Dün editor 40 yorum sildi bugün yine 20 yorum yazmışlar demekki hataları var. Kim iş yapmıyorsa en çok onların sesi çıkıyor. Kim neyden şikayet ediyorsa altında fitne çıkıyor. Bakanlık hızlıca bahse konu alan şikayetleri incelemeli ve gereğini yapmalıdır.

SELİMCAN
SELİMCAN @Bekleyip Görücez - 3 hafta Önce

İktidar patates soğan alıp o beğenmediğiniz yıllarca horladığınız koyun diye aşağıladığınız garibanlara dağıttı aksine üreticiden alıp fakire verdi iftira atmakda üstünüze yok aklınca algı yapacaktın olmadı. Tam aksine hem üretici memnun oldu hemde bir çok vatandaş. Sen önce pkklılarla fidan dikenleri, belediyelere dolduranları, pano önünde resim çektirenleri eleştir en son patatese geliriz oldu mu ?

DELİKANLI
DELİKANLI @Bekleyip Görücez - 3 hafta Önce

İKTİDARDA PATATES SOĞAN SATTI BİR ARA DEMEKKİ ÖENMLİ BİR BESİN KAYNAĞI.... DEVLETİ YADA İKTİDARI DA ELEŞTİRDİNMİ...
LÜTFEN YORUMU YAYINLAYIN.SAYGILARIMLA...

Trollüçe
Trollüçe - 3 hafta Önce

Ortopedi poliklinikleri her zaman doluyken alçıyı,ateli kim yapıyor ? Bu arkadaşların görev tanımına uygun yerler alçı odalarıdır. İşten kaçıyor,görev tanımları da uygun yer yok çay kahve içmek istiyor diye yorum yapanlar gidip yalakalık yapmaya,doktorunuza çayını kahvaltısını hazırlamaya devam edin.

İzmirli Sağlıkçı
İzmirli Sağlıkçı - 3 hafta Önce

İşin içinde ANKA Haber Ajansı ve Ahmet DOĞRUYOL varsa şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. İkiside boş beleşçiler anka zilletin haber ajansı Ahmet doğruyolda patates soğan satan showcu adam.

Boran
Boran @İzmirli Sağlıkçı - 3 hafta Önce

Senin ahmet doğruyol dediğini google sorunca bile "sahtekarlık, eski sendikadan usulsüzlükden dolayı atılma ve zincirleme dolandırıcılık" diyor ben demiyorum mahkeme kararı bile var. Şimdi gelelim asıl konumuza size başhekimin niye iş yaptıramadığını bize kanıtladığın için saol yorumcuya bile tehdit hakaret ver telefonu diyen birisi başhekime neler yapmaz. Demekki adam sizden çok çekiyor anında yorumlara geliyorsunuz ve küfür hakaretten yürüyorsunuz. Demekki yorumcu tamam dese kavga edeceksin yada mafyacılıkla kimbilir neler yapacaksın. Durum anlaşıldı.

Ahmet doğru yol adamdır
Ahmet doğru yol adamdır @İzmirli Sağlıkçı - 3 hafta Önce

Kemalpaşa devlet hastanesine gel beni bul Yiyorsa adını yazda bilelim. Sizi gidi klayve şövalyeli sarı sendikalılar. Alışın az kaldı takke düşecek kel görünecek. Editör lütfen yayınlar mısın?

Görev tanımı
Görev tanımı - 3 hafta Önce

Anladığımız kadarıyla hastanede bu arkadaşların görev tanımına uyan bir iş yok, başka bir yere de gitmek istemiyorlar, kendilerinin yapabileceği hiçbir iş olmayan bu hastanede kalıp hiçbir iş yapmamak istiyorlar. E bu arkadaşların yapabileceği bir iş bu hastanede yoksa devlet ya bunları işten atsın ya da zorla ihtiyaç olan başka bir yere yollasın. Zaten bazı yardımcı sağlık personelinin görev tanımında çay kahve içmek dışında hiçbir şey yok galiba.

Att
Att @Görev tanımı - 3 hafta Önce

İşin içinde Ahmet Doğruyol varsa, gerçek bir sendikacı var demektir. Hassaiyetinden dolayı tebrik ederim.

Laboratuvar Teknikeri
Laboratuvar Teknikeri - 3 hafta Önce

Böyle terbiyesizlik yapan doktor yöneticiler niye bana denk gelmez kurban olduğum Allahım,sıfatına tükürsem bir.

kindar nesil
kindar nesil - 3 hafta Önce

lütfen bi zahmet sokaktaki itle çalışınız.

Ahmet polat
Ahmet polat - 3 hafta Önce

Başhekim soruşturma bitene kadar bulunduğu makamdan alınmalı, soruşturma sürecinin sonunda eger suçlu bulunursa psikiyatriye de gözükmesi gerekir.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 3 hafta Önce

Sen başhekim olmuş olabilirsin ama adam olmamissin.elindeki yetkiyi böyle kullaniyor karektersiz.


SIRADAKİ HABER