AYM: Eylem Yapan Sağlık Çalışanını Haksız Buldu

AYM: Eylem Yapan Sağlık Çalışanını Haksız Buldu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Siirt şubesi üyesi Siirt Devlet Hastanesinde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışan Tayyip AKBUDAK ,  Sendikanın bağlı olduğu KESK'in kararı doğrultusunda kararda belirtilen tarihlerde iki gün görevine gelmemiştir. İdare, iki gün mazeretsiz olarak göreve gelmediği gerekçesiyle başvurucuya 1/30 aylıktan kesme cezası vermiştir

Kamu görevlisi olan başvurucunun (Tayyip AKBUDAK )  üyesi olduğu sendikanın çağrısı üzerine iki gün göreve gelmemesi nedeniyle aylıktan kesme cezası ile cezalandırılmasının örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğini iddia etmiştir.

Önce idare mahkemesine gidip mahkemeyi kazanan davalı, idarenin istinaf mahkemesine gitmesinin ardından  davayı kaybetmiştir.  Davayı kesin olarak red eden bölge idare mahkemesi kararına karşılık davacı bu sefer Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştur

Anayasa Mahkemesinin 2018/5558 sayılı kararına göre ;

A. Örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

B. Anayasa'nın 33. maddesinde güvence altına alınan örgütlenme özgürlüğünün İHLAL EDİLMEDİĞİNE,

C. Yargılama giderlerinin başvurucu üzerinde BIRAKILMASINA,

D. Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE

11/9/2019 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Editörün Notu : Söz konusu karar ile kimi zaman sağlıkta yapılan ve sendika kararı nedeniyle üyeler tarafından yapılmasında mahsur görülmeyen eylem vb girişimlerin ileride sıkıntıya yol açacağını değerlendirmekteyiz. 

PERSONEL SAĞLIK NET HABERİDİR

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 11 ay Önce

KARARA AYNEN KATILIYORUM. TEŞEKKÜRLER PERSONEL SAĞLIK NET. SAYGILARIMLA.

ADALET NERDE
ADALET NERDE - 11 ay Önce

sendikalarıda kapatın o zaman.iş bırakmadan kime neyi anlatacaksın.
Ağustos başından bu yana hükümetle zam pazarlığı içerisinde olan ancak istedikleri teklifi alamayan Memur Sendikaları Konfedarasyonu’nun (Memur Sen) saat 15:00’daki iş bırakma eylemi kararı, Ankara’da bazı devlet kurumlarında uygulandı.
bunlar hakkında da işlem yapılsın o zaman.

ALPARSLAN SANCAKTEPE
ALPARSLAN SANCAKTEPE - 11 ay Önce

HİÇ BİR SENDİKALAŞMA VE ÖRGÜTLENME FAALİYETİ ADI ALTINDA İŞE GELMEME İŞ BIRAKMA GİBİ EYLEMLER SAĞLIK ALANINDA KABUL EDİLEMEZ.
İŞİNE GELMEYEN ÇALIŞMASIN BİZİM SEKTÖRDE.HE BİR DE SENDİKALAR DA ADAM GİBİ SENDİKACILIKLARINI YAPARLARSA ZATEN BU TÜR EYLEMLERE DE GEREK KALMAYACAKTIR.
SAYGILAR.

durmuş zeytli
durmuş zeytli - 11 ay Önce

şahsi kanaatim şudur ki sağlık alanında iş bırakma söz konusu olmamalı. yalnız iş yavaşlatma kısa süreliğine de olsa olabilmelidir..acil vakalar. yoğum bakım vs gibi durumlar gözardı edilemez. bu arkadaş işe dahi gitmemiş. haksız olarak görüyorum kendisini

SIRADAKİ HABER