Alkışlanan Sağlıkçılar 2022’ye Üzgün Girdi !

Alkışlanan Sağlıkçılar 2020’ye Üzgün Girdi. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 2022 yılına girmeden önce 2021 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Alkışlanan Sağlıkçılar 2022’ye Üzgün Girdi !

Önder Kahveci yaptığı açıklamada, “2021’de sağlık çalışanlarının yaptıkları fedakârlık herkesin gündemi oldu. Fakat mesele sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye, taleplerini yerine getirmeye gelince herkes aynı hassasiyeti göstermedi; ortak bir tavır sergilenmedi. ” dedi.

Sözlerinin devamında, “Hatırlanacağı gibi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın önerisini kabul ederek, 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan etmişti. Biz de Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları yılı ilan edilmesinin alkışlarla değil, çalışanların haklarında yapılacak iyileştirmeler ile bir anlam bulacağını kaydetmiştik. Fakat ne yazık ki sağlıkçılar yılı sağlık çalışanları için hayırla yad edilecek, olumlu gelişmeleri kapsayacak bir yıl olarak anılmaktan çok uzak kaldı. ” açıklamalarında bulundu.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 2021 Yılı Değerlendirmesi Yaptı

2021 yılı alım gücümüzün düştüğü ve maaşların eridiği, enflasyona yenik düştüğümüz bir yıl oldu.

Kahveci, “Sağlık çalışanlarının temel talepleri olan ücretlerde artış, döner sermaye sisteminin sağlık çalışanları lehine düzenlenmesi, 3600 Ek göstergenin hayata geçmesi, sözleşmelilere kadro verilmesi, şiddetin önlenmesi, kreş gibi acil taleplerin karşılanması noktasında çalışanlar adına kayda değer olumlu bir gelişme olmadı. Aile Hekimlerimizin sorunları çözülmedi. Üniversite hastanelerinde kronikleşen sorunlara çare üretilmedi.  Devletin şifa eli Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  çalışanları görmezden gelinmeye devam edildi. Sağlık çalışanları yılında Sağlık Bakanlığı çalışanlar için gereğini yapmadı. Yetkili ama etkisiz sendika imzaladığı toplu sözleşme ile hiçbir şey kazandırmadığı gibi imzalanan toplu sözleşmenin 3 ayda erdiğini gördük. Ek zam ile refah payının zaruret olduğu ve hayata geçmesi gerektiği noktasındaki tavrımızın ne kadar haklı ve yerinde olduğu bir kez daha ortaya çıktı.  Kısacası 2021 yılı alım gücümüzün düştüğü ve maaşların eridiği, enflasyona yenik düştüğümüz bir yıl oldu.” dedi.

Her hastaneye bir kreş mutlaka yapılmalıdır

Kreş konusunda değinen Başkan, “Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için ağır yaptırımlar gelmelidir. İstisnasız tutuklu yargılama, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi ve şiddet uygulayanlara kamu sağlık hizmetin acil haller dışında belirli bir süre ücretli olması gibi düzenlemeler hayata geçmelidir. Zaruret olan bu talepler için Türk Sağlık-Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Türk Sağlık-Sen’e gönül verenler için her bir sağlık çalışanı başımız tacıdır. Derdi derdimiz; meselesi meselemizdir. Sorunların çözümü, çalışanların taleplerinin hayat bulması için tüm platformlarda girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. ” diyerek herkesin yeni yılını kutladı.

“Yeni yılda beklentimiz TBMM’de öncelikli olarak bu meselenin ele alınması,  doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın ücretlerinde ek ödemeden mahsuplaşma olmadan net bir artışın gerçekleşmesi, özlük haklarının iyileştirilmesidir.”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

2022 için beklentilerini belirten Kahveci devamında ise, “Bu konuda biz de ısrarlı takibimizi sürdürecek, bunda önce olduğu gibi tüm platformlarda, çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemenin yapılması için mücadele edeceğiz. Döner sermaye sistemi, çalışanları merkeze alacak şekilde yeniden düzenlenmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır. Nöbet ücretleri ve diğer ödemeler günümüz şartlarına ve verilen hizmetin niteliğine uygun bir hale getirilmelidir. 3600 ek gösterge tüm çalışanları kapsayacak bir şekilde hayata geçmelidir. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları şehit statüsüne alınmalı, geride kalan aileleri mağdur olmamalıdır. Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır.  Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı; sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır.” diyerek sözlerini bitirdi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Edirneli Sağlılçı
Edirneli Sağlılçı - 3 hafta Önce

Emek hakkı diye sesi en çok çıkanlar emek düşmanlarıdır. Açlık fakirlik diye bağıranlar en iyi hayatı yaşayan muhalif kesimidir. Öldük battık diyenler maaşları en düşük 6000 tl olanlardır. Kim neyden dert yanıyorsa onu en çok konustuğu konuyu mağdur edendir. Kısaca burdaki bazı mağduriyet yaratan yorumcular milli ülkemizin en büyük sorunudur

BOZKURT
BOZKURT - 3 hafta Önce

EVET SAYENİZDE SATILMIŞ SENDİKACILAR.

kumulatif
kumulatif - 3 hafta Önce

ogretmenlerden bizlere hic sira gelmedi

attci
attci - 3 hafta Önce

yetkili ve etkisiz sendika ile etkisiz yetkisiz sendikalar sağolsun....

Hekim
Hekim - 3 hafta Önce

Olacak olan şudur.
Ysp için genel memur zammı yeterli görülecek.
Hekim için ek ödeme oranları biraz artırılıp göz boyanacak.
Varın çalışın denecek.
Allah için tek yumruk olamayan bizlerede bu haktır

tek yumruk olmak için
tek yumruk olmak için @Hekim - 3 hafta Önce

önce ysp demeyeceksin. hepimizin ünvanı var. ha dersen olamayız.. :) doktor.....

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 3 hafta Önce

agustos ayinda niye masaya oturdunuz soyleyipte mutlu girseydik o zaman

Sağlık ci
Sağlık ci - 3 hafta Önce

Emmi çokmu üzüldün.hepsi sizin gibilerin eseri.....

başkan
başkan - 3 hafta Önce

sen konuşuyon ama yetki yok.. yorulma bence... yetkili olanını görüyoruz. halimiz ortada .. senlik bişey yok yanii.


SIRADAKİ HABER