3+1 Sözleşmeliye Can Güvenliği Nedeniyle Tayin Kararı Verdi

3+1 Sözleşmeliye Can Güvenliği Nedeniyle Tayin Kararı Verdi
Gelişme, Gaziantep’te 3+1 sözleşmeli personel olarak görev yapan hemşire C.B’nin, hasta yakınının şiddetine maruz kalmasının ardından Adana’ya tayin talebinin idare tarafından reddedilmesi üzerine yaşandı.
İdare ret kararında, 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi kapsamında ve hizmet sözleşmesi çerçevesinde en az 4 yıl çalışmadan başka bir yere atanamayacağı ve hizmet sözleşmesinde can güvenliğine ilişkin ayrı bir hükmün bulunmadığı gerekçesine yer verdi.
Sağlık-Sen, tayin talebinin reddedilmesi üzerine üyesi C.B. adına Gaziantep 3. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
Dava dilekçesinde, can güvenliğinin korunması için tayin talebinin kabul edilerek, idare kararının iptal edilmesi istendi.

Mahkeme kararında, davacının yaşamış olduğu olayın etkisi ve ağır neticeleri ile oluşan psikolojik travmayı da göz önüne alarak can güvenliğinin tehdit altında olduğunu, bu nedenle de yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karar neticesinde, 3+1 sözleşmeli sağlık çalışanının Adana’ya tayin talebi kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 18:47

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet02
mehmet02 - 1 ay Önce

MİLADI DOLMUŞ OLAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI,
Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On altı yıl oldu bir gelişme yok

SIRADAKİ HABER