2022’nin İlk KİK Toplantısı Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen arasında yapılan KİK toplantısında, icap nöbet ücretlerinin ödenmemesi sorunu, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarının takviminin belirlenmesi gibi konular gündeme getirildi.

2022’nin İlk KİK Toplantısı Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Sağlık-Sen arasında 2022 yılının ilk Kurum İdari Kurul (KİK) Toplantısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nda yapılan toplantıya Sağlık-Sen adına, Genel Başkan Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural katılırken, Bakanlık adına Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Mehmet Koca ve ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantıda, 6. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinin mevzuata rağmen öncelikli olarak uygulanması gerektiği ve toplu sözleşme hükümlerinin uygulanması bakımından herhangi bir düzenleyici işleme gerek bulunmadığı hususu KİK tutanağına yazıldı.

Ayrıca 6. Dönem Toplu Sözleşme’de kayıt altına alınan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarının takviminin belirlenmesi ve belirli aralıklarla yapılması konusu da görüşüldü. Öte yandan toplantıda, koronavirüs ile mücadelenin kahramanı olan sağlık çalışanlarına üstün başarı belgesi verilmesi gündeme getirildi.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Hudut Sahiller Genel Müdürlüğü ve TİTCK'de görev yapanlar ile araştırmacı kadrosundaki sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20 artıştan yararlanması için çalışma yapılması da Sağlık-Sen tarafından talep edildi.

İcap nöbet ücretlerinin ödenmesinde yaşanan sorun da masaya getirilen bir diğer önemli konu oldu. Sağlık-Sen, sadece uzman hekimlere ödenen icap nöbet ücretlerinin icap nöbeti tutan tüm sağlık çalışanlarına ödenmesini istedi.

“Nöbet Ücretleri Zamanında Ödenecek”  

Toplantıda, Sağlık-Sen’in daha önce talep ettiği, nöbet ücretlerinin zamanında ödenmesi konusunda mutabakata varıldı. Buna göre,  Sağlık Bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşlarının nöbet ücretine ilişkin Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) içinde, ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde görev yapan sağlık çalışanları için de Ek Ödeme Bordro Sistemi (EKOBS) üzerinde modüller eklenerek nöbet ücretinin zamanında ödenmesine imkan sağlanacak.

Toplantıda, sendikal eylemlere katılanlara uygulanan disiplin soruşturmaları konusu da istişare edildi. Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ve yargı kararlarına göre sendikanın eylem kararı alabileceği ve bu eylemlere katılanlar hakkında işlem yapılamayacağı Sağlık-Sen tarafından vurgulandı.

Son olarak KİK toplantısında, Bakanlığın yurtdışına yapılacak görevlendirmelerde sınav gibi daha objektif kriterlerin uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.  

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 15:53

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
YAHU HANGİ GÖREVDE YÜKSELME UTAN ALİ EFENDİ.SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDI 9 YILDIR ATANMADI YANDAŞLARINIZ BELEŞ MÜDÜR SUSNDA BU MÜBAREK GÜNDE SAHUR SAHUR İNSANLARI GÜNAHA SOKMAYIN.
YAHU HANGİ GÖREVDE YÜKSELME UTAN ALİ EFENDİ.SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDI 9 YILDIR ATANMADI YANDAŞLARINIZ BELEŞ MÜDÜR SUSNDA BU MÜBAREK GÜNDE SAHUR SAHUR İNSANLARI GÜNAHA SOKMAYIN. - 2 ay Önce

UTANMADAN GÖREVDE YÜKSELME DİYOR.O ZAMAN O BELEŞ ATATIĞINIZ YANDAŞ MÜDÜRLERİNİZDE GÖREVDE YÜKSELMEYE GİRSİN BAKALIM KAÇI LİYAKATLİ.Sİ

Sari
Sari - 2 ay Önce

Sari sendika sen bir şey yapma eline yüzüne cebine bulastiriyorsun

OYALAMA TAKTİĞİ HANGİ SORUNU KİK TOPLANTISINDA ÇÖZDÜN HA HANGİSİNİ SIKILMAKTA BİR ERDEMDİR.BU CUMA AKŞAMI VE SAHUR VAKTİDE BİZİ GÜNAHA SOMAYIN OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE SENDİKAYMIŞ SARI SENDİKA YANDAŞ KAYIRAN SENDİKA.
OYALAMA TAKTİĞİ HANGİ SORUNU KİK TOPLANTISINDA ÇÖZDÜN HA HANGİSİNİ SIKILMAKTA BİR ERDEMDİR.BU CUMA AKŞAMI VE SAHUR VAKTİDE BİZİ GÜNAHA SOMAYIN OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE SENDİKAYMIŞ SARI SENDİKA YANDAŞ KAYIRAN SENDİKA. - 2 ay Önce

NEYİ ÇÖZDÜN TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ EK GÖSTERGESİNİMİ ÇÖZDÜN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 9 YILDIR SİZE BED DUALAR OKUYAN 2351 VHKİNİN MAĞDURİYETİNİMİ ÇÖZDÜN ALİ EFENDİ.İYİ YANDAŞLARINIZI BELEŞ MÜDÜR ATATIP DİYETİNİDE BİZLERE ÖDETİRSİNİZ.

MEHMET02
MEHMET02 - 2 ay Önce

2351 KİŞİ DEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATAMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

HANİ NEREDE MAZLUMLARIN HAKKI 9 YILDIR 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNU ALAMADI ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL KADROSUNU.ALLAH SİZİN TAHTINIZI TACINIZI BAŞINIZA YIKSIN ALİ BEY SEMİH BEY.
HANİ NEREDE MAZLUMLARIN HAKKI 9 YILDIR 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNU ALAMADI ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL KADROSUNU.ALLAH SİZİN TAHTINIZI TACINIZI BAŞINIZA YIKSIN ALİ BEY SEMİH BEY. - 2 ay Önce

SİZ YANDAŞLARINIZI BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTMADAN MÜDÜR YAPIN.BU ÜLKENİN ADALET BAKANI MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATSIN.HAKTAN HUKUKTAN BAHSEDİN.EN BÜYÜK HAKSIZLIĞI VE ZALİMLİĞİ SİZ YAPIYORSUNUZ.İNDALLAHTA DAVACIYIZ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.O HALDE MÜDÜRLERDE SINAVLA ATANSIN BAKALIM KAÇ YANDAŞINIZ SINAV KAZANIPTA MÜDÜR OLACAK.ALLAHA HAVALESİNİZ AHIMIZA DOYMAYIN.SINAV KAZANIP 9 YILDIR MAĞDUR EDİLEN 2351 VHKİDEN BİRİ.

Hemen şimdi
Hemen şimdi - 2 ay Önce

Sınav Ekim 2020 de yapıldı, 2 yıl geçmek üzere, hemen bu yıl içinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmalı.

Doğru
Doğru - 2 ay Önce

1defaya mahsus bence tüm sağlık camiasında sınavsız geçiş hakkı tanınırsa çok güzel bir iş yapmış olursunuz. Farklı bakanlıklarda sanırım farklı zamanlarda bunu uyguladı. Sendika bu konuda net tavır alırsa ziyadesiyle hak eden sağlık çalışanları için gönül hoşluğu olur..

alii
alii - 2 ay Önce

boş laf yani bu sendika sağlıkçılarınsa söylesinler genel idaredekiler istifa edelim genel idarenin adı niye hiç geçmez adama saymazlarmı alllah bildiği gibi yapsın paramızla kendilerine rant sağlıyorlar

SIRADAKİ HABER