Uzman hemşire Aydoğan: Çok yorgunuz, köstek değil destek olun

Yoğun bakım hemşiresi Semine Aydoğan, zaten ağır olan yüklerinin salgın sürecinde daha da ağırlaştığını, buna karşılık ek ödemelerle gündeme gelmelerine üzüldüklerini belirtti; devletten adaletsiz performans ve ek ödeme sisteminden vazgeçmesini, vatandaşlardan ise rehavete kapılmayıp önlemlere dikkat etmelerini istedi.

Yeşil Gazete Tv’de yayınlanan Karantina Günleri programının 17’incisinde, Ümit Şahin, Koray Doğan Urbarlı ve Alev Karakartal’ın konuğu Türk Hemşireler Birliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi, uzman hemşire Semine Aydoğan oldu.

Yoğun bakım hemşiresi olarak, İstanbul’un en büyük üniversite hastanelerinden birinde görev yapan Aydoğan, zaten ağır olan yüklerinin salgın sürecinde daha da ağırlaştığını, koşullar zor olmasına karşın bütün güçleriyle günde en az 12 saat çalıştıklarını anlattı. Aydoğan buna karşılık ek ödemelerle gündeme gelmelerine üzüldüklerini belirterek, devletten hak gaspına yol açan, adaletsiz performans ve ek ödeme sisteminden vazgeçip hakkaniyetli bir düzenleme yapmasını, vatandaşlardan ise rehavete kapılmayıp önlemlere dikkat etmelerini istedi. 

Uzman Hemşire Semine Aydoğan’ın Yeşil Gazete TV’ye anlattıklarından öne çıkanlar şöyle:

Çalışma koşulları

Daha önce Ebola, Kırım Kongo Ateşli Hastalığı, H1N1 gibi salgınlarda olduğu gibi koronavirüs salgınında da başlangıçta neyle karşılaştığımızı bilmiyorduk, süreç içinde öğrendikçe ustalaştık. Günde 12 saatlik vardiyalar halinde çalışıyoruz. Kişisel koruyucu ekipmanlar, başlangıçta biraz zorladı. Bunların içinde uzun saatler boyunca çalışıyoruz ve çok yoruluyoruz. İş yükümüz zaten fazlaydı, şimdi daha çok arttı.

Sıfır noktasındayız, hastalarla birebir temas halindeyiz. Bu durumda bulaş ve enfeksiyon riskine çok açığız, sürekli ayakta kalmaya bağlı sorunlar yaşıyoruz. Çok yorgunuz, birçok arkadaşımız haftalardır ailesini, yakınlarını görmüyor. Psikolojik bakımdan da yorgun ama gururluyuz. Bugünlerden sonra geriye dönüp baktığımızda, çok iyi işler yaptık, çok sayıda hayat kurtardık diyeceğiz. Vicdanımız rahat.

Yatak var hemşire yok

Sağlık Bakanı, yoğun bakım yatağı bakımından dünyanın önünde olduğumuzu söylemişti. Yeterli yatak olabilir, ekipman olabilir ama yeterli hemşiremiz yok. Bakanlık’tan yakın zamanda, ne kadar yoğun bakım hemşiremiz olduğuna ilişkin bilgi istedik. Yeni hemşireler alındı ve kaç kişi bilemiyoruz. Henüz bir cevap alamadık, ama biz sahada, eksik kadroyla çalıştığımızı her gün görüyoruz.  

Türkiye’de yetişmiş yoğun bakım hemşiresi sayısı Avrupa ülkelerine oranla oldukça az. Avrupa ülkelerinde her hastaya bir uzman hemşire düşerken, Türkiye’de bu sayı en az iki, ortalama üç hastaya bir hemşire şeklinde. Salgınla birlikte, her uzman hemşirenin yanına iki yeni mezun hemşireyle birlikte bir ekip oluşturarak çalışmaya başladık.  

Testler

İki hafta önce hastane genelinde test yapıldı. covid-19 pozitif çıkmadı bu testlerden. Bundan sonra düzenli yapılacağı söyleniyor ama ne zaman olacak bilmiyoruz. Çok sayıda sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı. Bizim iki hemşire arkadaşımızda ve eşlerinde tespit edildi. Şu anda bir Covid pozitif çalışanımız istirahatte. Aslında kimde görüleceği çok fazla kestirilemiyor. Hepimiz aynı şartlarda çalışıyoruz, bazılarında görülüyor, bazılarında olmuyor.

HasTa sayısı arttı

Çalıştığım üniversite hastanesinde hasta sayısında düşme oldukça açtığımız yeni yatakları kapatmıştık, ancak son bir haftadır hasta sayısında yine bir artış görüldü. Yeni yataklar açmak zorunda kaldık. Bir de yapılan yayınlar insanları/hastaları bize yönlendiriyor olabilir.  

Ruh halleri

Çok az bir tedirginlik ve kaygı insanı zinde tutar, bizimki öyle biraz. Başta herkes gibi bizde de korku duygusu hakimdi, şimdi biraz daha hakimiz sürece. Tedirginlik sürüyor tabii. Dayanamayan, “istifa edeceğim” diyen arkadaşlarımız da var. Bizi ayakta tutan tek şey, bunun geçici bir süreç olduğu ve bir gün normal hayata dönebileceğimiz umudu.

Psikolojik destek alan arkadaşlarımız var. Sınırdaki asker gibi çalışıyorsunuz, hem kendi korkularınızla baş etmeye çalışıyorsunuz hem de hastaların endişelerini paylaşıyorsunuz. Kaybettiğimiz hastalar bizi de çok üzüyor, yıpratıyor. Dört saat sürekli çalıştıktan sonra küçük bir mola veriyoruz, o sırada birbirimize destek vermeye çalışıyoruz.

Destekler, ek ödeme

Sağlık Bakanı tavandan ek ödeme yapacağız deyince, toplumun gözünde “çok çalışıyorlar ama iyi para aldılar” izlenimi oluşmuş olabilir, ama biz çok rahatsız olduk. Çünkü ek ödemenin bir katsayısı var ve bunu bakanlık belirliyor. Diğer sağlık çalışanlarıyla aramızda dağlar gibi fark olduğu gibi kendi aramızda da lise mezunu mesai arkadaşlarımızla üniversite mezunları arasında da büyük fark var. Lise mezunu yoğun bakım hemşirelerine 20 tl. ek ödeme yatırıldı bu ay, üniversite mezunlarına 700 TL. civar. Herkese 2 bin TL ek ödeme veriyorum gibi bir şey denseydi farklı olurdu ama denilmedi.

Mesela salgından önce, aylarca 4 kuruş performans ödemesi aldık. Bunlar kurumların inisiyatifine bırakıldıkça ve katsayı adaletsizliği sürdükçe ne kadar çaba harcarsanız harcayın, ne kadar risk altında olursanız olun performansınızı belirleyen başkalarının değer biçtiği kadar bir ödeme alıyorsunuz.

Bu durum bizim iş barışımızı da etkiliyor, motivasyonumuz bozuluyor, kırgınlıklar yaşanıyor. Ayrıca yardımcı sağlık personeline hiçbir destek yapılmadığını da söylemeliyim. Her hemşirenin yanında bir yardımcı sağlık personeli olur. Onlar bizim elimiz ayağımız gibidir, ama onlara hiçbir ek ödeme yapılmadı. Bu da çok adaletsiz bir durum.

Beklentiler

Üniversiteler çakılı kadrolardır. Oradan başka yere tayininiz olmaz, kuraya katılamazsınız. Başladığınız yerde ömür boyu orada çalışırsınız. Burada motivasyonu artıracak şekilde çalışma şartları, bilimsel imkanlar, özlük hakları ve ödemelerin düzenlenmesini talep ediyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü, daha koronavirüs ortada yokken, 2020’yi Ebe ve Hemşire Yılı ilan edilmişti. Salgınla birlikte bizim yükümüz de fazlasıyla arttı. Sağlık çalışanlarına şiddet ise azalmadığı gibi artıyor. Siyasetçilerden, sorunlarımızı bu anlamlı yılda Meclis’e taşımalarını bekliyoruz.

Diğer yandan, biraz da Sağlık Bakanı’nın aşırı olumlu söylemleri yüzünden, insanlar “tamam bu iş bitti” algısına kapılıyor. Toplam aktif vaka sayısı tamamen sona ermedikçe bu işin bitmeyeceğini hatırlatmak istiyorum. Bir kişi ortalama 5 kişiye bulaştırıyor ve elimizdeki rakamlar sadece bilebildiklerimiz.

Havalar ısındı, insanlar evde durmak istemiyor. Bunu anlıyoruz ama, bunca bilinmezlik arasında önlem konusunda oluşabilecek rehavet, çok daha can yakıcı bir ikinci dalgaya yol açabilir. Hem kendilerini hem de bizi düşünüp teması azaltıp önlemlere dikkat etmelerini rica ediyoruz.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemsireler sağlık memurları
Hemsireler sağlık memurları - 5 gün Önce

Bir ülke düşünün hemşiresi erkek hemşiresi sağlık memuru bekciden zabıtadan polisten imamdan öğretmen den askerden masa başlarında çalışanlardan daha düşük maaş alıyorlar hemsireler sağlık memurları bu mesleklerden daha mı değersiz iş yapıyorlar daha mı az çalışıyorlar daha mı az yipraniyorlar daha mı az tehlikesiz iş yapıyorlar herşey dahil bir hemşire nin sağlık memuru nün maaşı 3300 TL 1280 TL 4480 TL maaş alıyoruz 3300 TL den emekli maaşı hesaplanacak var mı böyle birşey olabilir mi biz herşeyden geçtik dönerler sizlerin olsun bir polis 6500 TL bir zabıta 5500 TL bir imam 4800 TL bir öğretmen 6000 TL alırken bir astsubay 7500 TL alırken bizlerin maaşına bakarmisiniz en az 6000 TL maaş hakkımızdır diyoruz

SEMİH BAŞKANA GÜVENİYORUZ
SEMİH BAŞKANA GÜVENİYORUZ @Hemsireler sağlık memurları - 3 gün Önce

SAĞLIKSEN HER ŞEYİ DÜZELTİR

Hemşire 24
Hemşire 24 - 5 gün Önce

Hemşire maaşlarında acilen iyileştirme yapılmalıdır..

Sadece hemşirelere zam istiyoruz
Sadece hemşirelere zam istiyoruz @Hemşire 24 - 5 gün Önce

Evet diğer sağlık çalışanlarına zam yapılmamalı sadece hemşirelere yapılmalıdır. Böylece hemşirelerimiz hakettiklerini almalıdır. Diğerleri zam almadan sadece kendileri alırsa psikolojik olarak da tatmin olarak daha iyi çalışırlar.

Hemşireler sağlık memurları
Hemşireler sağlık memurları - 5 gün Önce

Hemsiresine sağlık memuru 3300 TL maaş veren bir devletimiz var ne kadar da gurur verici birşey taşeron işçi kadar maaş alır hale geldik ayıptır ayıp bir öğretmen bizlerd n çok mu çalışıyor haftada 15 saat üstüne ek ders 6500 TL maaş bir imam 4800 TL günde 50 dk bir asker bir polis emeğinin karşılığını alıyorlar en az 6500 TL ama bizler kamuda en düşük maaşı alıyoruz artık yeter

Tekniker
Tekniker - 5 gün Önce

Şu hanımefendinin dile getirdiğini bir tane sendika başkanı dile getirmiyor. Neden , çünkü koltuk elden gider. Ne koltukmuş arkadaş. Birazda vicdan insaf edin. Siz orda bizim aidatlarla keyif sürün diye durmuyorsunuz. Üyeleriniz için birşeyler koparın. Bakın talep demiyorum koparın diyorum. Çünkü sadece talep ediyorsunuz

hemşireler saglık mem
hemşireler saglık mem - 5 gün Önce

3200 tl çalışmak isteyen gelsin: Hemsire sağlık memuru erkek hemşire işte budur yeri gelir hasta refakatçisi olur yemeği yedirir çayını verir yeri gelir hasta bakıcısi olur hastanın altını bokunu temizler banyosunu yaptırır yeri gelir hemşiresi olur gece gündüz tedavileri yapar ama kamuda en düşük maaşı alırlar bir maaş düşünün ki taşeron maaşı kadar 3200 TL buna kimse inanmaz değil mi hemen bodroyu göndereyim üstüne 1200 TL de sabit ödeme var herşey dahil 4400 TL bunca emeğe bunca çalışmaya bu kadar düşük maaş olabilir mi emekli olunca sadece aldığımız maaş üzerinden 3200 TL den maaş alacağız bayram yok haftasonu yok kış tatili yok gece yok depremde selde savaşta salgın hastalıklarda vbvb herşeyde göreve çağrılan görev yapan bizlere bu yapılır mı bu kadar düşük maaş verilir mi

Nice kurum çalışanlarının en düşük maaşı 5000 TL den aşağı değilken masa başlarında tertemiz 8,5 mesaisini yapanlar dan daha düşük maaş alan biz sağlık çalışanları nin halini görmez misiniz ey devlet büyükleri maaslarimiz 3300 TL inanmıyorsanız bakın diyeceksiniz ki taşeron bile 2600 3000 TL alırken sizlerin maaşı gerçekten de bu kadar mı evet bu mesleklerden hemsirelikten sağlık memurlugundan uzak durun gidin bekçi olun 5000 TL polis olun 6300 TL astsubay olun 7000 TL öğretmen olun 6000 TL zabıta olun 5800 TL bir imam 4700tl ama sağlıkçı olmayın hayatınız i karatmayin ne geceniz ne bayramınız ne hafta sonunuz olur 3300 TL çalışırım bol ta temizlerim banyoda yaptırırım bulaşıcı hastalıklarla da uğraşırım diyen gelsin kimse artık hastanelerde çalışmak istemiyor masa başlarına kaçmak için yer arıyor kurum deiştirme için yer arıyorlar artık çalışanlar arasında da maas olarak özlük hakları olarak bir fark olmalıdır diyoruz biz hemşireler sağlık memurları olarak hastaları tedavi eden biribir ilgilelenlerle bizler hastalara mudahale etme tedavi etme hakları bile olmayanlar bir tutulmamalıdır

Tabii ki
Tabii ki - 5 gün Önce

Sağlıkta herkesin maaşı eğitimine bakılmadan eşitlenmelidir, adalet budur. Performans da eşitlenmelidir. Eğitimle hemşirelere de organ transplantasyonu dahil tüm ameliyatları yapma olanağı sağlanmalıdır. Teknisyenlere MR, BT, USG öğretilmelidir. Ebelere kadın doğum kanser cerrahisi öğretilmelidir. Herkese çeşitli sertifikalar verilmelidir. Klasik tıp bakış açısı olmamalıdır. Tıbbi sekreterler reçete yazabilmeli, hemşireler order yazabilmelidir.

Bu Kafa !
Bu Kafa ! - 5 gün Önce

Bu kafayla gidersek daha çok söyleniriz. Sadece Hemşireleri ön plana çıkarmakla bir yere varamaz sınız. Şu iyi bilin ki Sağlık Bakanlığında Doktoru el üstünde tutuyorlar, taleplerine cevap veriyorlar. Onun dışındaki Sağlıkçıları ne kadar muhatap aldıklarını herkes iyi biliyor. Bunun için bir şeylerin düzelmesini isteyen sağlıkçılar şunu kafasını iyi soksun ; sadece kendi branşını ön plana çıkarmakla bir şey elde edemezler. sağlıkçıların tamamı birlik olup bir ağızdan konuşmalı ve kendi branşı için istediğini diğer tüm branşlar için de istemeli. Diğerlerinin sorunları da konuşulmalı.Bunu da ciddi bir şekilde yapmalı. Yoksa daha çoook söylenirsiniz...

Bu Kafa!
Bu Kafa! @Bu Kafa ! - 3 gün Önce

Hemşire Nurse,
Senin gibi bencil kafalar bu toplum lüzumsuzdur. Sağlık için de yüktür. Hastane de bütün sağlıkçılar kendi alanlarına göre sıkıntı çekiyor. Seni muhatap alıp cevap vermekte israf olacağı için kısa kesiyorum. Zavallı...

Hemşire nurse
Hemşire nurse @Bu Kafa ! - 4 gün Önce

Sağlık personelleri arasında 24 saat hastanın her türlü derdini çeken hemşire olduğu için tabiki hemşire ön planda olacak.biz on planda olmayı çoktan hakettikte kimse hakkımızı vermiyor.24 saat hastanın başında olana nasılda kendinizi ön plana çıkarıyorsunuz demek büyük hakarettir, doktor,ftr,labratuvar,röntgen,veri giriş,güvenlik,temizlik pers.soyleyin bakalım hangisi bilfiil 7-24hastanin başında.doktor servise hasta yatirmazsa ohh paşa paşa yatar gece.hemsirenin hastası olmasa çekilir acile.yine çalış babam çalış.biz on planda olmayı çoktan hakettik bu üslubu asla kabul etmiyoruzzzzzz !!!!!!!

Toplumun bazı üyeleri
Toplumun bazı üyeleri - 5 gün Önce

Topluma ne bakıyorsun ki bunlar faydacı, menfaatçi bencil. Bunlar 10 kuruşluk Maskeyi sana 10 liraya satar o da bakkalı, tüpçüsü. Bunlar markete , istasyona gider evin, arabanın ihtiyaçlarını şirkete fatura eder vergiden düşer. Bunlar mallara durmadan zam yapar ama hastaneye gelince bedava bakılmak ister. Hem de sağlık çalışanı da asgari ücrete çalışsın ister. Bunları adam yerine koymayın. Siz bence bu fedakarlıkları Almanya, İngiltere'de yapıp daha rahat şartlarda daha yüksek paralara çalışın ortalık biraz düzelince. Oralarda en azından hak, hukuk var.

Gramaj
Gramaj @Toplumun bazı üyeleri - 4 gün Önce

Yoruma negatif verenler 1- tüpçü 2- bakkal 3- sağlıksız sağlık personeli. Sizin sırtınıza odunu vurup hakkınızı teslim etmekle iyi ediyorlar sağlıksız sağlık personeli. Sen onurlu , dayanışma içinde duruş sergilemez isen sırtına semer vuran çok olur


SIRADAKİ HABER