Tabip Odası: Yolsuzluk yapan hastaneleri açıklayın

Tabip Odası: Yolsuzluk yapan hastaneleri açıklayın

İstanbul Tabip Odası Basın Açıklaması : 

2018 yılı içinde 411 sigortalıya, ölüm tarihinden sonra sağlık tesislerince 956 bin 166 TL tutarında hizmet sunulmuş.

Hastalık veya doğum nedeniyle raporlu veya izinli hekimler ameliyat yapmış gösterilmiş. 

Kanser hastalarına global bütçe sistemi içerisinde ödemesi yapılan PET işlemi özel sağlık kurumları üzerinden ayrıca faturalandırılmış.

Check-uplar, Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) aykırı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) fatura edilmiş.

Ortopedi ameliyatında 1 adet femoral stem kullanıldığı halde 48 adet faturalandırılmış.

Aynı gün içinde 170 farklı hastaya 10’a yakın branşta işlem yapılmış. 

Vertigo veya üst solunum yolları enfeksiyonu tanısı konulmuş hastalara sezaryen ve normal doğum faturası kesilmiş.

Bunlar (ve diğerleri) “Sosyal Güvenlik Kurumu 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu”nda yer alan tespitler.

Öncelikle belirtelim ki; SGK, fabrikalarda, tarlalarda, madenlerde, inşaatlarda, plazalarda çalışarak ekmeğini kazanan ve her yıl binlercesi iş cinayetlerinde hayatını kaybeden milyonlarca emekçinin alın terleriyle ödedikleri primlerle ayakta duran bir kurumdur.

SGK Yönetimi SGK’nın tek bir kuruşunu dahi israf etmemekle, yolsuzluğa kurban etmemekle yükümlüdür. 

Oysa Sayıştay raporunda yer alan tespitler SGK’nın özel hastane patronları tarafından sistemli bir şekilde soyulduğunu göstermekte ve SGK anlaşmalı bütün özel hastaneleri töhmet altında bırakmaktadır.

1- SGK Yönetim Kurulu, Sayıştay raporunda tespit edilen yolsuzlukların hangi özel hastaneler tarafından yapıldığını tek tek kamuoyuna açıklamalıdır.

2- Elde edilen haksız kazançlar SGK tarafından özel hastanelerden geri tahsil edilmelidir.

3- SGK, Kurumu bu şekilde zarara uğratan özel hastanelerle hizmet alım sözleşmelerini derhal sonlandırmalıdır.

4- Sadece bu sene değil her yıl Sayıştay raporlarında benzer şekilde yolsuzluk tespitleri yapıldığı göz önüne alınarak SGK’nın özel hastanelerden hizmet alma, kamusal kaynakları özel hastane patronlarına aktarma politikasından vazgeçilmelidir. 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

İSTANBUL TABİP ODASI

YÖNETİM KURULU

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
angaralı
angaralı - 9 ay Önce

bu sistem veladdalin amin.başımız sağ olsun.

gerçek sağlık
gerçek sağlık - 9 ay Önce

dur ben diyarbakırı açıklayayım başta eğitim araştırma hastanesi olmak üzere merkezdeki tüm hastaneler

gerçek sağlık
gerçek sağlık @gerçek sağlık - 9 ay Önce

Yalan sağlık @gerçek sağlık pekiyi ben ... söylüyorsam aksini kanıtlar mısın yüreğiniz yetiyorsa ve o kadar şeffaf olduğuna inanıyorsanız sağlık bakanlığından siz kendiniz dosyalarınız için müfettiş talep edin ha korkuyorsanız zaten zamanı gelince hepiniz hesap vereceksiniz kaçış yok

Yalan sağlık
Yalan sağlık @gerçek sağlık - 9 ay Önce

İftira etmeyin neye göre bunu yazdınız o söz ettiğiniz kurumlarda herşey şeffaf ve dediğiniz gibi bir durum yok lütfen klavyeden uydurmayın.

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 9 ay Önce

Evet sağlıkta performans sistemi olduğu müddetce sgk soyulmaya devam edecek.Eğitim araştırma hastanelerinde durum hiç farklı değil.Sgk nın tekrardan eğitim araştırma hastanelerini incelemeye alması gerekir. Medula sistemi tam olarak sorunu çözemez.

sağlık 21
sağlık 21 - 9 ay Önce

Yalan sağlık @gerçek sağlık sen nereden yazıyon klavye değil de dokunmatik tabletten mi kardeşim al sana istatistik araştırma hastanesinin genel sekreterlik dönemindeki 22/f harcama kalemine baksınlar ve il sağlık müdürünün bütün yapının başına geçtiği tarihten itibaren 22/f harcama kalemine baksınlar aradaki fark %60 artmış ama ne hikmetse hastane geliri de daha bir azalmış pekiyi bu sağlık müdürü ve hastaneye atadığı beceriksizlerin işi değil mi ha ben örnek verdim sıra sen de şeffaf olduğuna dair örnek ver vermez isen iftiracı sensin.

Adil olun
Adil olun - 9 ay Önce

Evet başta araştırma hastanesi olmak üzere Diyarbakırdaki bir çok hastane basının dilinden düşmüyor bakanlık bunları görüyor mu evet görüyor ve biliyor da sessiz kalmasının tek sebebi atadıkları il sağlık müdürü ve müdürün atadığı beceriksiz kadrolar ense kalın ilişkisi durumunda olan kime olur devletin kamu düzeni bozulur ve vatandaş mağdur olur ... sağlık şeffaf olanları açıkla lütfen bilmediğimiz neyse tüm kamuoyu öğrensin

Hms
Hms - 9 ay Önce

Hele Mersine Bi uğrayın bakalım neler çıkacak. Başta il müdürlüğünü incelemeniz kafi. En küçük kalem den örnek vereyim. Hizmet alımı temini Araçlar,,ödeme ve yakıtlar giderlerini incelense anlaşılacaktır

SIRADAKİ HABER