Sağlık Meslek Liseleri; Gerçekler ve Son Durum

Sağlık Meslek Liseleri; Gerçekler ve Son Durum

Son yıllarda liselerde yapılan değişiklikler , sınav sistemlerinin değişikliği, liselerin isim değişikliği, tür değişikliği, ek puanlar vb birçok kriter kafaları döndürdü...

Bundan 3-5 sene önce en gözde liselerden olan sağlık meslekler artık ömrünü doldurdu ve hiçbir cazibesi kalmadı. 

Fen ve Öğretmen liselerinden sonra en yüksek puanla öğrenci alan bu liseler artık mezunları unvan sahibi olamadığı için misyonunu tamamladı.

Sağlık Meslek Liselerinde 3 bölüm bulunuyor. Hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği. Bu bölüm mezunları sağlık meslek mensubu sayılmayıp bakanlıkta kadrolarının karşılığı yok. Sadece işçi alımında '' hasta bakıcı'' kadrosuna başvurabiliyorlar.

Mezunların tıbbi işlem yapma yetkileri yok. En basit enjeksiyon, aşı vb işlemleri yapamıyor. Bir hemşirenin gözetiminde en fazla pansuman yapma yetkileri var. 

Ayrıca hemşire yardımcısı ve ebe yardımcıları 4 yıllık hemşirelik ve ebelik için ek puan alamıyor. Bu lise mezunlarına sadece 2 yıllık sağlıkla ilgili okullar için ek puan veriliyor. 

Hiç bir cazibesi kalmayan bu okulların en azından lisans düzeyinde ek puanla desteklenmesi iyi olacaktır. 

personel sağloık net haberidir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 13:22

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglikci
saglikci - 12 ay Önce

bizim memlekette her şey ters kardeşim meslek liseleri desteklenmeli öss odaklı eğitim sonucundan ne kadar başarı beklenir ki

Başkan
Başkan - 12 ay Önce

Bizim ülkede iyi gidwn şeyleri korumazsan maalesef bozuyorlar

SIRADAKİ HABER