Sağlık çalışanları protesto için soyundu!

Koronavirüs dünyaya diz çöktürmeye devam ederken, ikinci dalga ülkeleri bir bir vuruyor. Henüz virüsün ilk dalgası kontrol altına alınmadan gevşetilen kısıtlamalar nedeniyle, vaka sayılarının kontrol edilemeyecek şekilde artması ülkeleri çok zor durumda bıraktı. İşte koronavirüse dair son dakika gelişmeleri...

Sağlık çalışanları protesto için soyundu!

Dünyanın dört bir yanından koronavirüse dair korkutucu gelişmeler gelmeye devam ediyor. Yetkililer ikinci dalgaya karşı önlemler almaya çalışırken, vakalar hızla artmaya devam ediyor.

Neredeyse onuncu ayını doldurmak üzere olan salgında hem vaka hem de ölüm sayılarında ilk sırada yer alan ABD'de, koronavirüs seçimin de bir numaralı gündemi ve Trump yönetimi zor durumda.

Son 24 saatte 60 bini aşkın teşhisin konulduğu, 917 insanın öldüğü ülkede, birçok eyalette günlük vaka sayıları rekor sayılara ulaştı. Son anketlere göre, her 100 ABD'li seçmenden 62'si oy verirken koronavirüs salgınının kararlarında etkili olacağını söylüyor.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınında en kötü etkilenen ülke olan ABD'de, Kovid-19 bulaşan kişi sayısı 71 bin 954 artışla 8 milyon 459 bin 967'ye yükseldi. Ülkede ölenlerin sayısı 225 bini aştı ve 225 bin 269'a yükseldi.

AVRUPA'DA DURUM ÇOK KRİTİK 

Avrupa, pandemide ikinci dalgayı çok sert yaşıyor. Özellikle ikinci dalgadan en ağır etkilenen ülkeler arasında yer alan Belçika yeniden alarm veriyor. Ülkede vaka artışları önlenemezken hastanelerde yer sorunu yaşanma ihtimali yeniden gündeme geldi.

Yaz aylarında alınan tedbirlerle ikinci dalganın engellendiği Belçika’da okulların açılması ve yaz sonu itibariyle tedbirlerin gevşetilmesinden sonra Eylül ve Ekim aylarında vaka sayılarında sert bir yükseliş yaşanıyor.

Bu duruma engel olmak amacıyla geçtiğimiz hafta alınan bir ay boyunca kafe ve restoranların kapanması kararına rağmen bulaşma ve yeni vaka oranlarında artış durdurulamıyor.

Ülkede 11 - 20 Ekim arasında hesaplanan ortalama yeni günlük bulaşma sayısı artmaya devam ediyor. Buna göre bir önceki haftaya göre yüzde 68’lik bir artışla 8 bin 975 kişi seviyesine ulaştı. 14 - 20 Ekim arasında ise hastaneye yatışlar, ortalama 295 günlük yatışla, yüzde 94 oranıyla artmaya devam etti

Ülkede toplamda, 486'sı yoğun bakımda olmak üzere toplam 2 bin 969 Covid-19 hastası şu anda hastanelerde tedavi görüyor.

Belçika'da salgının başlamasından bu yana, 240 bin 159 kişi Covid-19 için yapılan testlerde pozitif çıktı. Test edilenlerin tümü içinde pozitif insanların oranı ulusal olarak yüzde 15,8'e ulaştı. Salgının başından bu yana ise ülkede toplam vefat sayısı 10 bin 489 olarak kaydedild

İSPANYA'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN PROTESTO 

İspanya'da ise başkent başkent Madrid'de ve Barcelona'da sağlık çalışanları, yeni tip koronavirüsten dolayı çalışma şartlarının zorlaşmasına ve sağlık sektöründeki özelleştirmeye karşı gösteri yaptı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Gösteride, sağlık sektöründeki personel eksikliği, yatırımların durması ve Kovid-19'a karşı alınan önlemlerin yetersizliği protesto edildi.

Barcelona'da gerçekleşen gösteride, sağlık çalışanları kıyafetlerini çıkarıp yalnızca önlükleriyle kalarak hepbirlikte alkış tutarak eylem yaptı. Uluslararası haber ajansları Reuters ve AP, protesto eyleminden görüntüleri peş peşe servis etti.

İspanya'da sağlık çalışanları, geçen hafta sonu da 40'tan fazla şehirde, sağlık sektöründe özelleştirmeyi ve personel eksikliğini protesto etmişti.

Avrupa'da Kovid-19 salgınının en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya'da toplam vaka sayısı 1 milyona yaklaşırken 34 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
kasım
kasım - 6 ay Önce

namahrem dü be,ne etmiş bunlar.

Bigoce
Bigoce - 6 ay Önce

Ellerin sağlık personeli bile bir başka. Bizimkiler korkudan sendikadan istifa edemiyor bırak protestoyu.

SIRADAKİ HABER