Sağlık Çalışanları Eski Günlerini Özledi

Sağlık Çalışanları Eski Günlerini Özledi

Bundan 10 sene önce polis, öğretmen , asker gibi meslekre göre aynı maaşı alan üstüne birde çalıştığı yere göre hatırı sayılı bir döner sermaye alan sağlık çalışanları eski günlerini özledi. Bugün meslekte son günlerini yaşayan emekliliği gelmiş bir hemşire ile göreve yeni başlayan bir polis memuru aynı maaşı alıyor.  Sabit adı altında sağlık çalışanlarının ek gelirleri ellerinden alındı. 

personel sağlık net

Hemşire, sağlık memuru gibi sağlık branşları dışında sağlıkta çalışan vhki, memur, şoför gibi mesleklerin maaş durumu ise çok daha vahim. Bu mesleklerin tamamı 2019 yılında 4 bin tl'nin altında maaş alıyor. Başka da hiçbir gelirleri yok. Bu mesleklere döner sermaye performansı verilmiyor.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.106,89 TL, Maaşın yarısını gıdaya veren sağlık çalışanları kalan yarısı ile geçim derdine düştü.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.862,82 TL. Bu rakama sağlıkta doktor ve idarecilerden başka kimse ulaşamıyor. 600 bin personeli olan sağlık bakanlığın 450 bin personeli bu rakamın altında yaşam mücadelesi veriyor

Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.600,60 TL

Sağlık Çalışanlarının son yıllarda eriyen maaşının sebebi hükümet değil bakanlıktır. Hükümet diğer mesleklere iyileştirme yaparken sağlıkta sadece doktorlara ve yöneticilere iyileştirme yapıldı. Tabi doktorların sadece belli bir kısmına..

Kendi maaşı artsın diye hayatında gitmediği bir ilde başkan sözleşmesi imzalayıp cebini dolduran zihniyet hemşirenin ebenin vhki nin derdini düşünmez.  Elli defa yazdık bunu sayıştayın raporuna girdi hala bu konuda biride çıkıp '' bu doğru değil yapmayın demedi'' 3-5 kişi mutlu 300-400 bin kişi mutsuz. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 13:21

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
akil adam
akil adam - 13 ay Önce

sonra diyolar ak parti neden oy kaybetti. al işte 3-5 genel müdür yüzünden binlerce kişi mutsuz. Cumhurbaşkanımı çıkıp sağlıkçının maaşı düşük artırın diyecek. Bunu bakanlık dile getirecek.

ANKARA
ANKARA @akil adam - 13 ay Önce

Alkışlıyorum

draje
draje @akil adam - 13 ay Önce

akil adam diyorlar ama sağlık personeli için demiyorlar. Bakanlıkta sağlık personelini düşünen bir tane kişi olduğunu düşünmüyorum.

Büşra ak
Büşra ak - 13 ay Önce

663 sayılı kanun değişmeli.liyakatsiz yöneticilere son verilmeli.sağlık personeli sabit net maaşa eklenerek esas maaş 5000 tl olmalı.ünvan değişikliği sınavı düzenli yapılmalı ve kesinlikle mülakat olmamalı.mülakattan dolayı çok mağduriyet var.hatta 20 yıl üzeri çalışanlar kurayla ünvan değiştirsin.sağlık personeli kurayla anlaşmalı otel ve tesislerde tatil yapsın.öğretmenlerdeki gibi kurayla anlaşmalı firmalardan araç alabilsin.bunlar hayal ama belki Birgün gerçekleşir.

Sağlıklı Ekrem
Sağlıklı Ekrem - 13 ay Önce

Sağlıkta Dönüşüm masalının çalışanları ne hale getirdiğini şimdi daha iyi görüyoruz. Bu sarı sendikanın arkasındaki üye desteğini çekip ellerinden yetkiyi almadığımız sürece bu mağduriyetleri yaşamaya devam edeceğiz. Herkes hak ettiği gibi yönetilir ve hak ettiği kadar yaşar.

Sonuna Kadar Haklısın
Sonuna Kadar Haklısın @Sağlıklı Ekrem - 13 ay Önce

Ben istifa ettim. Memnun değilim diyen her sağlık çalışanının yapması gereken dik duruş budur. Hem şikayet edip hem üye kalmak bana etik gelmiyor. Hem de bazıları arkalarında bu kadar destek olduğu için doğru yolda olduklarını zannediyor.

nem e lazım
nem e lazım - 13 ay Önce

recep akdağdır bunun sebebi, o hazırladı o yaptı hala onu mumla arıyoruz diyorsunuz. sağlık çalışanlarının bu durumunu düzelteceğim diyen adam sağlıktan %100 oy alır bu kadar net.

SELİMCAN
SELİMCAN - 13 ay Önce

VALLA ÇALIŞANLAR VE VATANDAŞLAR, SSK'YI ARAR OLDULAR. SAYGILARIMLA.

ayşe
ayşe @SELİMCAN - 12 ay Önce

pes doğrusu !!!
eskiyi arar olduk demek için eskiden bi haber olmak lazım başka açıklaması yok.
tamam yanlışlar var kabul ediyoruz lakin bu kadarda şükürsüz olunmaz ya!!!

S.M.
S.M. @SELİMCAN - 13 ay Önce

Karşim tamam eleştirelim ama nasıl vatandaş ssk yı arar oldu? Sen ssk düzenini gördün mü bilmiyorum lakin ben iyi biliyorum, Allah o günleri yaşatmasın bir daha... Tabii ki de yanlış bir çok iş var ancak eskiyle kıyaslanmayacak derece de gelişme var!!!! Biraz insaf yanlışları düzeltmeye uğraşalım ama doğrularıda eğmeyelim bükmeyelim değil mi?!!!

saglıkçı
saglıkçı - 13 ay Önce

Saglikcilari bu hallere dusuren zihniyetin Allah belasini versin.hskkimizi yiyenlerin,ozluk haklarimizi vermeyenlerin.devletin parasiyla yuku tutanlarin,Allah belasini versin.hakkim zehir zıkkim olsun

hemsire olmayanlar
hemsire olmayanlar - 13 ay Önce

doner sermaye basimiza bela oldu sanki cok veriyorlar gibi 0 doner baska kurumlarin ek odemelerini ekleyin ondan sonra konusun

Mehmet bey
Mehmet bey - 13 ay Önce

Sn recep akdag dönemini mumla arıyoruz saglıgı bu hale getiren recep akdagdır tekrar aramızda görmek istiyoruz inşAllah ????????????


SIRADAKİ HABER