Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 3 iyi haber!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 3 iyi haberi olduğunu açıklayan Hürriyet Gazetesi yazarlarından Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında, "Dün akşam Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile uzunca bir telefon görüşmesi fırsatı daha yakaladım." diyerek Bakan Koca'nın açıkladığı 3 haberi köşesine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 3 iyi haber!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında Koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 3 iyi haberi olduğunu duyurdu.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN 3 İYİ HABER!

Müftüoğlu yazısında, "Önce Sağlık Bakanlığı’nın 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle tebrik ettim. Sonra da hepimizi ilgilendiren birçok konuda bilgi edinme ve görüşlerinden istifade etme fırsatı buldum. Rahatlıkla diyebilirim ki görüşmeden çıkardığım sonuçlar, edindiğim intiba memnuniyet vericidir, sevindiricidir." ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Müftüoğlu köşe yazısında, "NET VE AÇIK OLARAK ÖĞRENDİM Kİ…" başlığı altında şu ifadeleri kullandı:

* Net ve açık olarak öğrendim ki çok değil, bir ay kadar sonra inşallah rahat bir nefes alabileceğiz. Daha güvende olacak, önümüzü daha iyi görebileceğiz.

* Net ve açık olarak fark ettim ki süreç yine dikkatle, akıllıca, bilimsel kurallara uygun ve tavizsiz yönetiliyor.

* Net ve açık olarak anladım ki doğru yoldayız, önümüz açıktır. Yeter ki sabretmeyi sürdürebilelim, yeter ki ‘temas, izolasyon, maske takmak’ kurallarına uymaya devam edelim.

* Çok daha önemlisi net ve açık olarak not ettim ki test sayısı azalmayacak hatta artacak.

Kısacası Sayın Bakan her zamanki gibi mütevazı, her zamanki gibi kibar ve alçakgönüllü ama konu süreci yönetme olunca müthiş çalışkan, konsantre ve dikkatli. Kısacası biraz daha sabırlı olmaya, ‘ihtiyatlı iyimserlik’ stratejisinden vazgeçmemeye ve süreci yönetenlere güvenmeye devam etmeliyiz.

Müftüoğlu'nun Sağlık Bakanı Koca'dan aldığı 3 iyi haber ise şöyle:

SİZE 3 İYİ HABERİM VAR

1. SAĞLIK BAKANI DEDİ Kİ: TEST SAYISINI AZALTMAYACAĞIZ
GÖRÜŞMEDE öğrendiğim haberlerin içinde beni en çok sevindireni şu oldu: Test sayısı azalmayacak, artacak. Sadece virüsle hastalananların teşhisinde değil, sessiz taşıyıcıların yakalanıp izole edilmesinde de PCR testlerinden istifade edilecek. Bu bence en önemli, en sevindirici haberdir. Virüsün kökünü kurutmanın, onu sokaklardan da kovmanın en etkili yolu bu yöntemdir. Riskli yerlerde, mesela sanayi tesislerinde, organize sanayi sitelerinde, huzurevleri, maden ocakları ve benzeri yerlerde sessiz taşıyıcı taramalarının yapılması çok ama çok önemli bir ayrıntı. Kısacası Bakanımız net ve açık olarak belirtti ki “Test sayısında taviz yok!”

2. SAĞLIK BAKANI DEDİ Kİ: TEMKİNİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ

SAYIN Bakan da farkında ki “Kalınlığını bilmediğimiz bir buz tabakasının üstündeyiz!” dedi. Önlemleri gevşetirken çok ama çok dikkatli olmak zorundayız. Anladığıma göre her önlemde “Dene, gör, karar ver!” stratejisi gündemde olacak. Gerektiğinde gevşetici tedbirler hızlandırılacak ya da sonlandırılacak. Bu strateji okullara dönüş, AVM’lerin açılması, sportif müsabakaların başlaması, belirli alanlarda ticari faaliyetlerin yeniden devreye girmesi dahil pek çok alanda tavizsiz uygulanacak.

3. SAĞLIK BAKANI DEDİ Kİ: VERİLERİ DİKKATLE İZLEYECEĞİZ

HEPİMİZİN gördüğü tablo şu: Özellikle son 10 günde tüm rakamlarda hızlıca bir iyileşme hali var.
Öyle ki ‘günlük yeni hasta/o gün iyileşen hasta sayısı’ oranı kapanmakla kalmadı, adeta kilitlendi. İyileşen hastaların toplam sayısı, yeni teşhis edilenlerin 2-3 katına yükseldi. Günlük yeni vaka rakamları 2 binlerin altına indi. Yeni hasta sayısı binin altına inince inşallah daha derin bir nefes alacağız. 500’ün altına indiğinde de “Yaşasın, mutlu sona yaklaşıyoruz” diye haykıracağız. 100’ün altı mı? Kesinlikle hayal değil. Onu da başaracağız. Ve işte o zaman süreci sıfırlamaya yaklaştığımızdan emin olup ‘sevinçle havaya fırlayacağız!’

3 Mayıs 1920’de yeni Meclis (TBMM) en önemli kararlarından birini aldı, Sağlık Bakanlığı’nın kuruluşunu ilan etti. Kısacası bugün sağlıkta geçmiş ve geleceğimiz için önemli bir gün... Sağlık Bakanlığımızın kuruluşunun 100. yılı. O yüzyılın tamamında güzel ve başarılı işlere imza atıldı. COVID-19 pandemisindeki son başarı işte o birikim ve çabaların eseridir. Bu salgında da özellikle sahada mühim başarılar sağlandı.

BAŞARI ONLARIN

Mütevazı, kibar, takım çalışmasının değerini iyi bilen sağlık ordusu ve halkı aynı anda yönetme beceri ve başarısına sahip bir bakan ve bakanlık kadrosu, sakin ve dikkatli bir Bilim Kurulu ile o savaş için cephede (hastanelerde ve sahada) ter döken kahraman sağlıkçılarımızın ortak zaferidir. Ve inşallah o başarı hız kesmeden bu salgın sonlanana kadar da devam edecektir...

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SEDAT YÜRÜK
SEDAT YÜRÜK - 11 ay Önce

SAYIN BAKANIMIZDAN SAĞLIKÇILAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN MÜJDE BEKLİYORUZ.1.GÖREVDE YÜKSELME ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ BİR DEFAYA MAHSUS SINAVSIZ YAPILMASI.2.BAYRAMDA BİR MAAŞ İKRAMİYE MÜJDESİ BEKLİYORUZ.

Sağlık Memuru
Sağlık Memuru - 11 ay Önce

Sağlık personelleri olarak sizden güzel haberler bekliyoruz Sayın Bakanım. Alkıştan ve kahramanlık yakıştırmalarından daha fazlasını haketti tüm sağlıkçılar.

Ama nerde
Ama nerde - 11 ay Önce

Ben de maaş zammı ve yeni haklar mı gelecek dedim

Gardasim
Gardasim - 11 ay Önce

Meccanen bir derece verilsin. InsAllah

Ercan Yüce
Ercan Yüce - 11 ay Önce

Sayın Bakanımız Uzman..Dr.Fahrettin Koca Beyi, bu salgınla mücadeledeki yüksek performansından dolayı tebrik ederiz.
Bu salgın durumu 1. basamak Sağlık Sisteminin, Aile Hekimliği Sisteminin ne kadar önemli olduğunu 1 kez daha gösterdi. Bu nedenle tüm Aile Sağlığı Merkezlerimiz güçlendirlmeli ve birer küçük butik Hastane gibi sağlık hizmetleri sunabilir hale getirilmelidir.

osman kahraman
osman kahraman - 11 ay Önce

sağlık çalışanları ÜNVAN sınavsız bir defaya verilsin selamlar

Hemşire
Hemşire - 11 ay Önce

Lütfen eş durumu tayinleri ni de sorun bakanımıza be zaman açılacak

LÜTFÜ PEKCAN
LÜTFÜ PEKCAN - 11 ay Önce

Ünvan değişikliği başvurusunu yapıp gerekli şartları yerine getiren tüm personellerin ataması yapılmalıdır. Sağlık çalışanları sahada zaten sınavını başarılı bir şekilde vermiştir. İşe yaramaz sendikalar bu sorunu biran önce halledin de gerçekten personel için çalışıp çalışmadığınızı anlayalım.


SIRADAKİ HABER