Özel hastane hemşiresi: Krizi fırsata çevirdiler

Uşak'ta bir özel hastanede çalışan hemşire koşulları anlattı: Bildirim dahi yapılmadan kısa çalışma ödeneğine geçirildik, haftalık izinler iptal edildi, ek ödeme yapılmadı.

Özel hastane hemşiresi: Krizi fırsata çevirdiler

Osman Çaklı

UŞAK – Covid-19 kapsamında dünyada ve Türkiye’de büyük özveri ile çalışan ve özel bir saygının atfedildiği sağlık çalışanlarının, son zamanlarda uğradığı şiddetle gündeme gelmesinin ardından Uşak’taki bir özel hastanede hak gaspına uğradıkları öğrenildi. Sigortalarının yapılmadığını ve yönetim tarafından mobbing uygulandığını, hastanenin pandemi servisinde görevli hemşire anlattı.

HAFTALIK İZİNLER İPTAL EDİLDİ

Güvenlik nedeniyle adının açıklanmasını isteyen hemşire, yaşanılan sürecin kendileri açısından kaygı verici olduğunu, pandemi ile mücadele sürecinde psikolojik olarak zorlandıklarını, bunun üstüne mobbing ve hak gaspının yaşanmasıyla birlikte işlerine konsantre olmadıklarını belirterek süreci şu cümlelerle aktardı:

“İlk olarak haftalık izinlerimiz kaldırıldı. Hassas bir dönemde olduğumuz için bir sorun çıkarmak istemedik. Akabinde mobbing uygulamaları başladı. Sürekli olarak ‘Çalışıyorsanız çalışın, çalışmıyorsanız çekip gidin’ gibi cümleler kullanılıyor.”

‘Kısa Çalışma Ödeneği’ uygulamasına haberleri olmaksızın bir ay önce geçirildiklerini ve durumun Haziran sonuna kadar süreceğini bildiren hemşire, “Bize bir bildirim dahi yapılmadan Kısa Çalışma Ödeneği’ne tabii olduğumuzu bir ay sonrasında öğrendik. Bu uygulamaya geçtikten sonra çalışma düzeninde bir değişiklik olmadı. Oysa ay boyu 22-23 saat sonucunda bir hak edişimiz oluyor. Ancak biz 152 saat çalıştık. Ayın yarısının da sigorta primleri yatırılmadı. Bunu da e-devletten öğrendik. Hastane yönetimine durumu ilettik, biraz gergin tartışmalar yaşandı. Bize ek olarak 500 TL ödeme yapacaklarını söylediler fakat bir ödeme yapılmadı. Çalıştığımız halde şu an kısa çalışma ödeneğine tabii tutulduğumuzdan aktif görünmüyoruz. Ücretsiz izine çıkarılan temizlik personeli dışında şu an çalışan iki kişi var ve bu insanlar bütün hastane ile ilgileniyor, iş yükleri çok ağır” diye konuştu.

Pandemi servisine çekildikten sonra çok sayıda şüpheli ve pozitif hastalarının olduğunu ve hastanede üst düzey bir çaba sarf edildiğinin altını çizen, özel hastane hemşiresi, ölümcül virüsle yüz yüze iken bu tarz sorunların yaşanmasının kendilerini kötü etkilediğini belirterek maaşlarının kamu hastaneleri ile eşit seviyeye getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Guguk kuşu
Guguk kuşu - 8 ay Önce

Normal zamanda para basan hastaneler zor dönemde çalışanlarına cebinden verse nolacak. Çoğunun sahibi zaten eski muayenehaneci zengin Dr lar yada başka iş kolları da olan işadamları. Sanki acından ölmüş de emekçinin hakkını çalıyor. Bunlardaki arsa gayrimenkul kimsede yok. O eski muayenehanecilerden bazıları varya para bastılar hep hem de haketmeden, ilkesiz. Hoş bu millete onlar yarar yeni fedakâr Dr lara saldırıyorlar. Demek ki paralarını alacaksın seni sevecekler, malın, mülkün olacak hatta mv olacaksın. Fedakâr dürüst adamı kimse sevmiyor.

ATT ve
ATT ve - 8 ay Önce

Malesef benim çalıştığım Özel Hastane de yaklaşık 90 kişiye kısa çalışma ödeneği ne geçirdi tek fark bizlere bildirdi.Yani zorala.Garibim bizlerde kiminin kredisi kiminin ev kirası vesaire gibi nedenlerle zaten düşük olan ücretlerde cabası. hastane gelirinin yüzde yetmişin altına düştüğünü söylüyorlar.Hastane ortakları kendilerinin de üç ay karpayı almayacaklarını söylüyorlar.Ama üç sonra almadıkları kar payları kasadan alacaklar onu söylemiyor lar.Yerel basında biz pandemi hastanesi değiliz diye röportaj veriyor lar.Kısacası biz özel hastaneler de çalışan emekçilerin sırtından voleyi bu mübarek ayda ve zor günlerde vuruyorlar.Şim di herkesin elini vicdanına koyarak soruyorum.Yok mu bunun bir çaresi.Nerede devletimizin ilgili birimleri? Bütün özel hastaneler bu konuda ayrı bir denetimden gecemezmi?SGK kısa çalışma ödeneğini özel hastaneler de iptal edemez mi.Bu haberler ihbar kabul edilip devletin ilgili kurumları harekete geçmezmi??????

Aile ve Çalışma Bakanlığına şikayet etsin diyeceğim ama....
Aile ve Çalışma Bakanlığına şikayet etsin diyeceğim ama.... - 8 ay Önce

Diyemedim.....

Özel hastane mağduru
Özel hastane mağduru - 8 ay Önce

Aynı durum tüm ozellerde var, üstelik ücretsiz izine ayrıldı gösterip aynı şekil çalışmaya devam ettiriyorlar, yapılan tüm iyi niyetleri alt tabaka böyle suistimal ediyorlar bir karar alınıyor keşke birazda denetlense.

Att
Att - 8 ay Önce

Nasıl özel üniversitelerde öğretim görevlilerine, okutmanlara verilen ücret devlet üniversitesinden az olamaz deniliyorsa, özel hastane çalışanlarının maaşları da kamudakinden az olamaz denilmesi gerekir. İlgili yasal düzenlemenin bir an önce yapılması gerekir. Hakkaten ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Temizlik personeli daha çok alıyor kimi yerlerde.

hemşire
hemşire - 8 ay Önce

yazıklar olsun ki şu sisteme sağlıkcıları kalifiyesiz eleman gibi çalışmaya mahkum ediyorlar

SELİMCAN
SELİMCAN - 8 ay Önce

EMİNİM BUNLARI YAPANIN HEPSİ DE MÜSLÜMANDIR. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER