İşte Bir Korona Hemşiresinin Yaptıkları / Foto

İşte Bir Korona Hemşiresinin Yaptıkları / Foto

Türkiye’de koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü İstanbul’da virüsle mücadelenin büyük yükünü çeken Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım servisi görüntülendi.

Hastane, koronavirüs tedavisinde önemli başarılara imza atıyor
Koronavirüs tedavisinde büyük başarılara imza atan hastanenin bu başarılarının arkasında ise sağlık savaşçıları yer alıyor. En ön saflarda, yoğun bakımdaki ve entübe edilmiş hastalarla ilgilenen yoğun bakım çalışanları zor şartlar altında, fedakarca mücadele ediyor. Gece gündüz demeden pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanları, büyük risklere rağmen hastalarla temaslarını sürdürüyor. Hastanenin yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı şekilde uyutulan hastaların bakımını sağlık çalışanları üstleniyor.

Hastasının terini silen hemşire duygulandırdı
Solunum cihazına bağlı şekilde uyutulan ve yüksek ateş nedeniyle terleyen hastaların terlerini uyurken hemşireler siliyor. Hemşirelerin bunu yapmak zorunda olmadığı bilinirken, fedakarlıkları göz yaşartıyor. Uyurken hastanın terini silen yoğun bakım hemşiresi Tuba Adanur, şu ifadeleri kullandı:

“Hastanın oda sıcaklığından dolayı teri çok fazla o yüzden zaman zaman gidip terini siliyorum, gözlerinde çapaklanma oluyor onları siliyorum. Düzenli sıvılarını ve ilaçlarını veriyoruz zaten.’’

İşitme engelli hastayla yazarak anlaşıyorlar
İşitme engelli Kovid-19 hastalarıyla ilgilenirken de hemşireler ekstra çaba sarf ediyor. Yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı şekilde tedavi edilen bir işitme engelli hasta ile sağlık çalışanları kalem kağıt yardımıyla anlaşıyorlar.

"Bilmediğimiz bir düşman vardı karşımızda, savaştıkça alıştık ve biz bu savaşı kazanıyoruz’’
Türkiye’de İlk kovid-19 tanısı açıklandıktan sonra yoğun bir mücadelenin içerisine girdiklerini söyleyen Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Arlin Kendirli, hastanede yatak artışına giderek 60 yataklı bir sığınak yoğun bakım açtıklarını belirtti.

11 Marttan beri kovid-19’lu hastalara baktıklarını ifade eden Kendirli, sözlerine şöyle devam etti:

"Son dönemde hem hasta sayımız hem de hastaneye başvuran pozitifli vaka sayımız azaldı. Yoğun bakım çalışanları her zaman her şeye hazırlıklıdır, yeri geliyor hastanın solunum desteği yeri geliyor hastanın eli, kolu, ayağı biz oluyoruz. Yine hazırlıklıydık ama bu kez bilmediğimiz bir düşman vardı karşımızda savaştıkça alıştık ve şu anda biz bu savaşı kazanıyoruz. Ama bizim bu savaşı kazanmamızdaki en önemli destekçi gizli kahramanlar, evde kalan Türk halkı olacak. Onlar da evde kalmaya devam etsinler ki; biz bu savaşı kazanalım."

“Ventilasyon uygulamalarında diğer ülkelere oranla çok iyiyiz”
Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Eğitim Sorumlusu Prof.Dr. Güniz Köksal pandeminin başından bari 2 bin 700 Kovid-19’lu hastanın takibini yaptıklarını ifade ederek şu şekilde açıklamada bulundu:

“490 hastayı yoğun bakım birimi olarak takip ettik. 205 hastayı da yoğun bakımlarda İnvaziv Mekanik Ventilasyon uygulayarak takip ettik. Dünyada Kovid-19 nedeniyle İnvaziv Mekanik Ventilasyon uygulanıp da hastaların yaşama şansı çok düşük olarak belirtilmesine rağmen 205 hastamızdan 92’sini ventilatörden ayırdık bir kısmının tedavisi hala devam ediyor. Örneğin İngiltere’de ölüm oranı yüzde 70, ABD’de yüzde 80’lerde ve Çin’de yüzde 90 olarak bildirimler yapıldı. Ama şu an bizim hastanemizin mortalitesi İnvaziv Mekanik Ventilasyon uygulamalarında yüzde 52 ila 53 arasındadır."

Kovid-19 şüpheli hastalara uygulanan işlemler
Kovid-19 şüphesiyle hastaneye gelen hastalar triyaj alanına alınıyor. Muayene olduktan sonra Korona virüs tespit edilen hastalar Kovid-19 polikliniklerine yönlendiriliyor. Hastaların klinik bulguları göz önüne alınarak tedaviye başlanılıyor. Hastalığın seyrine göre bazı hastalar ilaçla evden izlenilerek tedavi ediliyor. Durumu ağır olan hastalar ise hastanede tedaviye başlanıyor.

Hastanede takibi yapılan hastalardan solunum güçlüğü çeken kişiler ise yoğun bakım servisine yatırılıyor. Yoğun bakım servisinde solunum desteği sağlayan cihazlara bağlanarak tedavilerine başlanıyor. Hastalar, yoğun bakım sürecini daha rahat atlatabilmeleri için ventilatör cihazına bağlandıklarında uyutularak tedavi ediliyor. Bu hastalar uyurken de tüm bakımlarını sağlık çalışanları üstleniyor.

Türkiye’de corona virüs vakalarının en çok görüldüğü İstanbul’da virüsle mücadelenin büyük yükünü çeken Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım servisi görüntülendi.

2

Hastane, corona virüs tedavisinde önemli başarılara imza atıyor.

3

Corona virüs tedavisinde büyük başarılara imza atan hastanenin bu başarılarının arkasında ise sağlık savaşçıları yer alıyor.

4

En ön saflarda, yoğun bakımdaki ve entübe edilmiş hastalarla ilgilenen yoğun bakım çalışanları zor şartlar altında, fedakarca mücadele ediyor.

5

Gece gündüz demeden pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanları, büyük risklere rağmen hastalarla temaslarını sürdürüyor.

6

Hastanenin yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı şekilde uyutulan hastaların bakımını sağlık çalışanları üstleniyor.

7HASTASININ TERİNİ SİLEN HEMŞİRE DUYGULANDIRDI

HASTASININ TERİNİ SİLEN HEMŞİRE DUYGULANDIRDI 

Solunum cihazına bağlı şekilde uyutulan ve yüksek ateş nedeniyle terleyen hastaların terlerini uyurken hemşireler siliyor.

8

Hemşirelerin bunu yapmak zorunda olmadığı bilinirken, fedakarlıkları göz yaşartıyor. Uyurken hastanın terini silen yoğun bakım hemşiresi Tuba Adanur şöyle konuştu:“Hastanın oda sıcaklığından dolayı teri çok fazla o yüzden zaman zaman gidip terini siliyorum, gözlerinde çapaklanma oluyor onları siliyorum.

​​​​​​​

​​​​​​​

10

Düzenli sıvılarını ve ilaçlarını veriyoruz zaten’’ dedi.

11İŞİTME ENGELLİ HASTAYLA YAZARAK ANLAŞIYORLAR

İŞİTME ENGELLİ HASTAYLA YAZARAK ANLAŞIYORLAR 

İşitme engelli Kovid-19 hastalarıyla ilgilenirken de hemşireler ekstra çaba sarf ediyor.

12

Yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı şekilde tedavi edilen bir işitme engelli hasta ile sağlık çalışanları kalem kağıt yardımıyla anlaşıyorlar.

13BİLMEDİĞİMİZ BİR DÜŞMAN VARDI KARŞIMIZDA, SAVAŞTIKÇA ALIŞTIK VE BİZ BU SAVAŞI KAZANIYORUZ’’

"BİLMEDİĞİMİZ BİR DÜŞMAN VARDI KARŞIMIZDA, SAVAŞTIKÇA ALIŞTIK VE BİZ BU SAVAŞI KAZANIYORUZ’’ 

Türkiye’de İlk kovid-19 tanısı açıklandıktan sonra yoğun bir mücadelenin içerisine girdiklerini söyleyen Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Arlin Kendirli, hastanede yatak artışına giderek 60 yataklı bir sığınak yoğun bakım açtıklarını belirtti.

14

11 Marttan beri kovid-19’lu hastalara baktıklarını ifade eden Kendirli, sözlerine şöyle devam etti; "Son dönemde hem hasta sayımız hem de hastaneye başvuran pozitifli vaka sayımız azaldı.

15

Yoğun bakım çalışanları her zaman her şeye hazırlıklıdır, yeri geliyor hastanın solunum desteği yeri geliyor hastanın eli, kolu, ayağı biz oluyoruz.

16

Yine hazırlıklıydık ama bu kez bilmediğimiz bir düşman vardı karşımızda savaştıkça alıştık ve şu anda biz bu savaşı kazanıyoruz.

17

Ama bizim bu savaşı kazanmamızdaki en önemli destekçi gizli kahramanlar, evde kalan Türk halkı olacak. Onlar da evde kalmaya devam etsinler ki; biz bu savaşı kazanalım."

18“VENTİLASYON UYGULAMALARINDA DİĞER ÜLKELERE ORANLA ÇOK İYİYİZ”

“VENTİLASYON UYGULAMALARINDA DİĞER ÜLKELERE ORANLA ÇOK İYİYİZ” 

Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Eğitim Sorumlusu Prof.Dr. Güniz Köksal pandeminin başından bari 2 bin 700 Kovid-19’lu hastanın takibini yaptıklarını ifade ederek “490 hastayı yoğun bakım birimi olarak takip ettik.

19

205 hastayı da yoğun bakımlarda İnvaziv Mekanik Ventilasyon uygulayarak takip ettik. Dünyada Kovid-19 nedeniyle İnvaziv Mekanik Ventilasyon uygulanıp da hastaların yaşama şansı çok düşük olarak belirtilmesine rağmen 205 hastamızdan 92’sini ventilatörden ayırdık bir kısmının tedavisi hala devam ediyor.

Örneğin İngiltere’de ölüm oranı yüzde 70, ABD’de yüzde 80’lerde ve Çin’de yüzde 90 olarak bildirimler yapıldı. Ama şu an bizim hastanemizin mortalitesi İnvaziv Mekanik Ventilasyon uygulamalarında yüzde 52 ila 53 arasındadır" diye konuştu.

​​​​​​​

21

Kovid-19 şüphesiyle hastaneye gelen hastalar triyaj alanına alınıyor. Muayene olduktan sonra Korona virüs tespit edilen hastalar Kovid-19 polikliniklerine yönlendiriliyor. Hastaların klinik bulguları göz önüne alınarak tedaviye başlanılıyor. Hastalığın seyrine göre bazı hastalar ilaçla evden izlenilerek tedavi ediliyor. Durumu ağır olan hastalar ise hastanede tedaviye başlanıyor.

22

Hastanede takibi yapılan hastalardan solunum güçlüğü çeken kişiler ise yoğun bakım servisine yatırılıyor. Yoğun bakım servisinde solunum desteği sağlayan cihazlara bağlanarak tedavilerine başlanıyor. Hastalar, yoğun bakım sürecini daha rahat atlatabilmeleri için ventilatör cihazına bağlandıklarında uyutularak tedavi ediliyor. Bu hastalar uyurken de tüm bakımlarını sağlık çalışanları üstleniyor

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 8 ay Önce

kimse artık bu kadar düşük maaşa ve çalışma şartlarının zorluğuna istinaden hemşirelik ve sağlık memurluğu yapmak istemiyor ilerde doktorlar yapacak bu işleri yada hasta yakınları hastanın bokunu al altını temizle,banyosunu yaptır,enfeksiyonu ile uğraş bulaşıcı hastalıı,gece gündüz bayram demeden çalış yok böyle bir meslek kendi çoluk çocuğun yapmaz bu yapılan işleri şahsım imkanım olsa bir dakika bile durmam bu meslekte ve bu bakanlıkta başka kuruma mesleğe geçerim

mahalle bekçisi, posta dağıtıcısı, zabıta, itfaiyeci olurum daha iyi bu meslekler bile bizden yüksek maaş alıyor ve yaptıkları iş belli mis gibi bu kadar yani artık nefretimizin boyunu görun uzman çavuzbekçi bile olmak posta dağıtıcı bile olmak istedikten sonra artık siz pay biçin ne kadar bitiğiz Bu sektörde yıllarını vermiş bir hemşire olarak (sağlık memuru erkek hemsirelerde dahil ) sakın ha sakın bu meslekleri seçmeyin bir ömür boyu pişmanlık duyar bırakmak için yer arar durursunuz.ne maaş olarak tatmin eder kamuda en düşük maaşı alırsınız ne aile yaşantınız olur nobetlerden dolayı ne değeriniz kıymetinin oneminiz olur iş hayatı boyunca her işi yaparsınız yaptırırlar ne geceniz ne haftasonunlariniz ne yaz ne kış tatilleriniz olur yeri gelir hastanın refakatçi su yeri gelir bakıcısı olursunuz ama hiçbir oneminiz olmaz siddetin alasını görürsünüz.bu kadar yoğun çalışmanıza bu kadar emege ragmen karşılığını alamazsınız maaş olarak kısacası bu meslekten uzak durun

Yaklaşık 20 seneye yakın iktidar olan ak parti sağlık çalışanlarınin hiçbir derdine derman olmamıştır aksine elimizde olanlar bile gitmiştir son 10 senedir döner sermaye alamaz olduk ,kamuda en düşük maaşı alır olduk bunca fedakârca çalışmalarımıza rağmen sagliktaki bu başarıya bu dönüşüme rağmen ne bir değerimiz kaldı ne itibarının sağlıktaki bu memnuniyet ak Parti'nin oylarına yansımasına rağmen 20 senedir demediler ki sağlık çalışanları nin özlük haklarını maaşlarını iyilestirelim şiddeti onleyelim demediler bir hemsire bir sağlık memuru bekciden zabıtadan polisten uzman çavuş tan öğretmenden düşük maaş alıyorsa ben bir sağlık çalışanı olarak itiraz ederim dünyada örneği yoktur kamuda en düşük maaşı sağlık çalışanlarının aldığı başka bir ülke yoktur saglık çalışanları olarak hemşireler saglık memurları olarak ilk önce maaslarimizin en az polisler , astsubaylar kadar olmasını istiyoruz .yillardir bekletilen çözülmesi gereken dağ gibi sorunlarımız var. 1) maaşların en az 6000 TL ye yükseltilmesi.
2) polis asker ler gibi yıpranma payı verilmeli
3)doktorlar gibi sabit ücretlerin emekliliğe yansıtılması.
4) 3600 ek gösterge nin sadece sağlık memurlarına hemşirelere değilde tüm sağlık çalışanları na verilmelidir.
5) ulaşım servis hakkı ücreti veya polisler öğretmenler gibi ücretsiz veya indirimli olmalı.
6)bütün şehirlerde öğretmenleri polisevleri gibi misafir haneler olmalıdir
hükümet 20 yıldır sağlık çalışanları için elle tutulur hiç bir sey yapmamıştır şu zamanda bile milletin yaptıklarının yanıda 3 aylık bir iyileştirme hiç birseydir bu iyileştirmeyi belediyler öğrermenler diğer kurumlar bile kendi çalışanlarına yapmıştır kamuda en düşük maaşı sağlık çalışanları alıyor bir bekçi bir imam bir öğretmen bir polis bir zabıta bile sağlık çalışanlarından yüksek maaş alıyor 15 yıllık bir hemşire bir sağlık memurunun eline geçen 4600 iken yeni işe başlayan bir bekçi 5000 tl bir polis memuru 6000 tl alıyor kimsenin aldığı maaşlarında gözümüz yok ama bizlerin emeklerinin karşılığı bu maaşlar değildir bizler daha mı çalışıyor daha mı değersiz bir iş yapıyoruz. artık yeter boş laflara alkışlara teşekkürlere ara verin emeğimizin hakkını verin istiyoruz

bu hemşirelere 3600 ek gösterge bile az
bu hemşirelere 3600 ek gösterge bile az @hemşire saglık mem - 7 ay Önce

bu kadar riskli görevin özel hizmet tazminatı da olmalı.

sağlıksen bunu ne zaman çözecek bakalım

erkek hemşire
erkek hemşire - 8 ay Önce

sadece salgında değil bir hemşire sağlık memuru olarak servislerde yoğun bakımlarda ameliyathanelerde hasta olan her yerde hastanın her türlü ihtiyacını gideriyoruz hastanın terine çapagına kurban oluyoım bunlar en basit işler hastanın bokunu altını alırısın banyosunu yaptırırsın enfeksiyonu bulaşıcı hastalığlıy uğraşırsın sondası pansumanları enfeksiyonlu bitmeyen tedaviler say say bitmez böyle saçma bir meslek iş tanımı olarak böyle genş bir meslek yoktur yaptığın iş belli değildir her işi yaparsın ünıversite de 4 yılın geçsin anan ağlasın ama bir lobarant teknisyeni bir röntgen teknisyeni bir aneztezi teksnisyeni odyometri vbvb llise en fazla yokul çıkışlı meslekler senden daha rahat bir şekilde çalışşsın yatığı bir iş var onu yapsın o işide zaten artık makinler yapıyor bir numuneyi makineye koyarlar yada bir tuşa basarlar bir de makinenin temizliğini yaparlar o adar bizlerle aynı maaşaı alırlar varmı böyle bir adaletsizlik bundan dolayı sağlık mem erkek hemşirelerin hemşirlerin maaşlarıda döner sermayeleride diğer sağlık çalışanlarında fazla olmalıdır

kimse artık bu kadar düşük maaşa ve çalışma şartlarının zorluğuna istinaden hemşirelik ve sağlık memurluğu yapmak istemiyor şahsım imkanım olsa bir dakika bile durmam bu meslekte ve bu bakanlıkta mahalle bekçisi, posta dağıtıcısı, zabıta, itfaiyeci olurum daha iyi bu meslekler bile bizden yüksek maaş alıyor ve yaptıkları iş belli mis gibi bu kadar yani artık nefretimizin boyunu görun uzman çavuzbekçi bile olmak posta dağıtıcı bile olmak istedikten sonra artık siz pay biçin ne kadar bitiğiz Bu sektörde yıllarını vermiş bir hemşire olarak (sağlık memuru erkek hemsirelerde dahil ) sakın ha sakın bu meslekleri seçmeyin bir ömür boyu pişmanlık duyar bırakmak için yer arar durursunuz.ne maaş olarak tatmin eder kamuda en düşük maaşı alırsınız ne aile yaşantınız olur nobetlerden dolayı ne değeriniz kıymetinin oneminiz olur iş hayatı boyunca her işi yaparsınız yaptırırlar ne geceniz ne haftasonunlariniz ne yaz ne kış tatilleriniz olur yeri gelir hastanın refakatçi su yeri gelir bakıcısı olursunuz ama hiçbir oneminiz olmaz siddetin alasını görürsünüz.bu kadar yoğun çalışmanıza bu kadar emege ragmen karşılığını alamazsınız maaş olarak kısacası bu meslekten uzak durun Yaklaşık 20 seneye yakın iktidar olan ak parti sağlık çalışanlarınin hiçbir derdine derman olmamıştır aksine elimizde olanlar bile gitmiştir son 10 senedir döner sermaye alamaz olduk ,kamuda en düşük maaşı alır olduk bunca fedakârca çalışmalarımıza rağmen sagliktaki bu başarıya bu dönüşüme rağmen ne bir değerimiz kaldı ne itibarının sağlıktaki bu memnuniyet ak Parti'nin oylarına yansımasına rağmen 20 senedir demediler ki sağlık çalışanları nin özlük haklarını maaşlarını iyilestirelim şiddeti onleyelim demediler bir hemsire bir sağlık memuru bekciden zabıtadan polisten uzman çavuş tan öğretmenden düşük maaş alıyorsa ben bir sağlık çalışanı olarak itiraz ederim dünyada örneği yoktur kamuda en düşük maaşı sağlık çalışanlarının aldığı başka bir ülke yoktur saglık çalışanları olarak hemşireler saglık memurları olarak ilk önce maaslarimizin en az polisler , astsubaylar kadar olmasını istiyoruz .yillardir bekletilen çözülmesi gereken dağ gibi sorunlarımız var. 1) maaşların en az 6000 TL ye yükseltilmesi. 2) polis asker ler gibi yıpranma payı verilmeli 3)doktorlar gibi sabit ücretlerin emekliliğe yansıtılması. 4) 3600 ek gösterge nin sadece sağlık memurlarına hemşirelere değilde tüm sağlık çalışanları na verilmelidir. 5) ulaşım servis hakkı ücreti veya polisler öğretmenler gibi ücretsiz veya indirimli olmalı. 6)bütün şehirlerde öğretmenleri polisevleri gibi misafir haneler olmalıdir hükümet 20 yıldır sağlık çalışanları için elle tutulur hiç bir sey yapmamıştır şu zamanda bile milletin yaptıklarının yanıda 3 aylık bir iyileştirme hiç birseydir bu iyileştirmeyi belediyler öğrermenler diğer kurumlar bile kendi çalışanlarına yapmıştır kamuda en düşük maaşı sağlık çalışanları alıyor bir bekçi bir imam bir öğretmen bir polis bir zabıta bile sağlık çalışanlarından yüksek maaş alıyor 15 yıllık bir hemşire bir sağlık memurunun eline geçen 4600 iken yeni işe başlayan bir bekçi 5000 tl bir polis memuru 6000 tl alıyor kimsenin aldığı maaşlarında gözümüz yok ama bizlerin emeklerinin karşılığı bu maaşlar değildir bizler daha mı çalışıyor daha mı değersiz bir iş yapıyoruz. artık yeter boş laflara alkışlara teşekkürlere ara verin emeğimizin hakkını verin istiyoruz

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 8 ay Önce

sadece salgında değil bir hemşire sağlık memuru olarak servislerde yoğun bakımlarda ameliyathanelerde hasta olan her yerde hastanın her türlü ihtiyacını gideriyoruz hastanın terine çapagına kurban oluyoım bunlar en basit işler hastanın bokunu altını alırısın banyosunu yaptırırsın enfeksiyonu bulaşıcı hastalığlıy uğraşırsın sondası pansumanları enfeksiyonlu bitmeyen tedaviler say say bitmez böyle saçma bir meslek iş tanımı olarak böyle genş bir meslek yoktur yaptığın iş belli değildir her işi yaparsın ünıversite de 4 yılın geçsin anan ağlasın ama bir lobarant teknisyeni bir röntgen teknisyeni bir aneztezi teksnisyeni odyometri vbvb llise en fazla yokul çıkışlı meslekler senden daha rahat bir şekilde çalışşsın aynı maaşalrı alsınlar yatığı bir iş var onu yapsın o işide zaten artık makinler yapıyor bir numuneyi makineye koyarlar yada bir tuşa basarlar bir de makinenin temizliğini yaparlar o adar bizlerle aynı maaşaı alırlar varmı böyle bir adaletsizlik bundan dolayı sağlık mem erkek hemşirelerin hemşirlerin maaşlarıda döner sermayeleride diğer sağlık çalışanlarında fazla olmalıdır

kimse artık bu kadar düşük maaşa ve çalışma şartlarının zorluğuna istinaden hemşirelik ve sağlık memurluğu yapmak istemiyor ileride hastalara bakacak kimseler kalmayacak kimse bu meslekleri tercih etmiyor yada artık doktorlar yapaak bu işleri ileride şahsım imkanım olsa bir dakika bile durmam bu meslekte ve bu bakanlıkta mahalle bekçisi, posta dağıtıcısı, zabıta, itfaiyeci olurum daha iyi bu meslekler bile bizden yüksek maaş alıyor ve yaptıkları iş belli mis gibi bu kadar yani artık nefretimizin boyunu görun uzman çavuzbekçi bile olmak posta dağıtıcı bile olmak istedikten sonra artık siz pay biçin ne kadar bitiğiz Bu sektörde yıllarını vermiş bir hemşire olarak (sağlık memuru erkek hemsirelerde dahil )
sakın ha sakın bu meslekleri seçmeyin bir ömür boyu pişmanlık duyar bırakmak için yer arar durursunuz.ne maaş olarak tatmin eder kamuda en düşük maaşı alırsınız ne aile yaşantınız olur nobetlerden dolayı ne değeriniz kıymetinin oneminiz olur iş hayatı boyunca her işi yaparsınız yaptırırlar ne geceniz ne haftasonunlariniz ne yaz ne kış tatilleriniz olur yeri gelir hastanın refakatçi su yeri gelir bakıcısı olursunuz ama hiçbir oneminiz olmaz siddetin alasını görürsünüz.bu kadar yoğun çalışmanıza bu kadar emege ragmen karşılığını alamazsınız maaş olarak kısacası bu meslekten uzak durun

Yaklaşık 20 seneye yakın iktidar olan ak parti sağlık çalışanlarınin hiçbir derdine derman olmamıştır aksine elimizde olanlar bile gitmiştir son 10 senedir döner sermaye alamaz olduk ,kamuda en düşük maaşı alır olduk bunca fedakârca çalışmalarımıza rağmen sagliktaki bu başarıya bu dönüşüme rağmen ne bir değerimiz kaldı ne itibarının sağlıktaki bu memnuniyet ak Parti'nin oylarına yansımasına rağmen 20 senedir demediler ki sağlık çalışanları nin özlük haklarını maaşlarını iyilestirelim şiddeti onleyelim demediler bir hemsire bir sağlık memuru bekciden zabıtadan polisten uzman çavuş tan öğretmenden düşük maaş alıyorsa ben bir sağlık çalışanı olarak itiraz ederim dünyada örneği yoktur kamuda en düşük maaşı sağlık çalışanlarının aldığı başka bir ülke yoktur saglık çalışanları olarak hemşireler saglık memurları olarak ilk önce maaslarimizin en az polisler , astsubaylar kadar olmasını istiyoruz .yillardir bekletilen

çözülmesi gereken dağ gibi sorunlarımız var.
1) maaşların en az 6000 TL ye yükseltilmesi.
2) polis asker ler gibi yıpranma payı verilmeli
3)doktorlar gibi sabit ücretlerin emekliliğe yansıtılması.
4) 3600 ek gösterge nin sadece sağlık memurlarına hemşirelere değilde tüm sağlık çalışanları na verilmelidir.
5) ulaşım servis hakkı ücreti veya polisler öğretmenler gibi ücretsiz veya indirimli olmalı.
6)bütün şehirlerde öğretmenleri polisevleri gibi misafir haneler olmalıdir

hükümet 20 yıldır sağlık çalışanları için elle tutulur hiç bir sey yapmamıştır şu zamanda bile milletin yaptıklarının yanıda 3 aylık bir iyileştirme hiç birseydir bu iyileştirmeyi belediyler öğrermenler diğer kurumlar bile kendi çalışanlarına yapmıştır kamuda en düşük maaşı sağlık çalışanları alıyor bir bekçi bir imam bir öğretmen bir polis bir zabıta bile sağlık çalışanlarından yüksek maaş alıyor

15 yıllık bir hemşire bir sağlık memurunun eline geçen 4600 iken yeni işe başlayan bir bekçi 5000 tl bir polis memuru 6000 tl alıyor kimsenin aldığı maaşlarında gözümüz yok ama bizlerin emeklerinin karşılığı bu maaşlar değildir bizler daha mı çalışıyor daha mı değersiz bir iş yapıyoruz. artık yeter boş laflara alkışlara teşekkürlere ara verin emeğimizin hakkını verin istiyoruz

Hemşirelere hak ettiği değer verilmelidir...
Hemşirelere hak ettiği değer verilmelidir... - 8 ay Önce

Yoğun bakımda hemşireler yıllardır zaten hastaların aklınıza gelebilecek bütün öz bakımlarını (altının temizlenmesi, banyosu, traşı, ağız bakımı, tırnağının kesilmesi vs. vs.) yapmaktadır. Şimdi korana virüs riskine rağmen de yapmaya devam etmektedir. Ama bugüne kadar kimse bizim nerlerde ne işler yaptığımızı, nasıl yorulduğumuzu umursamadı, bilmedi. Bir nebze olsun şimdilerde değerimiz anlaşılmaya başlandı ama yetmez. Yıllardır hemşirelerin kanayan yaraları iyileştirilmeli artık. Hem maddi hem manevi hak ettiği değer verilmelidir.

SIRADAKİ HABER