İdari izinler, ne zamana kadar devam edecek?

İdari izinler, ne zamana kadar devam edecek?

İdari izinler ne zamana kadar uzatıldı. Bu konuda bir tarih varmı ? 

Koronavirüs salgını sebebiyle verilen idari izin süreci Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13.3.2020 tarihli ve E.12362 sayılı yazısı ile 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 günlük süre için başladı. 22 Mart 2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de okul öncesi ve ilköğretim çağında çocuğu olan kadın çalışanlar ile dönüşümlü çalışanların fiilen göreve gelmedikleri dönem için idari izin sayılmasıyla da kapsam genişletilerek izin süresi belirsiz bir tarihe kadar uzatıldı.

Bu yazıyı hazırladığımız tarih itibarıyla hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelli çalışanlar, yönetici pozisyonlarındakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezevantajlı gruplar, (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 45 gündür idari izinli sayılıyor.

Diğer taraftan idari iznin verilme gerekçesi olan salgın hastalık yayılımı, azalma trendine girmiş olsa da henüz ortadan kalkmış değil. Kamu idareleri normalleşme sürecine ilişkin eylem planları hazırlamaya başladı ancak hayatın koronavirüs salgını öncesine dönmesi için çok erken.

2020/4 sayılı Genelgede, "COVID-19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler;" denildiğinden idari izin sürecinin sona ermesi için yeni bir Genelge çıkmasını beklemek gerekiyor. Bu kapsamda bir Genelge çıkmadığı sürece izin kullanmaya devam edilecek. Ancak yaşadığımız sürece baktığımızda uygulama, bayrama kadar devam edeceğe benziyor. Bayram sonu ise idari izin uygulamasının bu boyutta olmamakla birlikte kapsamının daraltılarak devam edeceğini düşünüyoruz.

İfade edilmesi gereken bir başka husus ise, salgın hastalık sürecinde idari izinli sayılmayan, hizmetin gereği olarak uzaktan veya dönüşümlü çalışma imkanı olmayan pek çok kamu görevlisi özveriyle görev yapmakta. Sağlık hizmetleri, emniyet hizmetleri, belediye hizmetleri kesintisiz devam ediyor, idari izin kullanan personel sebebiyle bu hizmetleri yerine getiren personelin iş yükü daha da artmış durumda. Hayat normale döndüğünde bu kapsamda saydığımız ve sayamadığımız personel için Devletimizin bir şeyler yapması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat
Sedat - 7 ay Önce

Hastalık bitti mi ki normale dönüyoruz kurumda çalışan engelli kronikler ve hamilelere hastaneye geldiği anda risk devam edecek yani sıkıntı tabi ölen olur kalan sağlar bizimdir denirse o ayrı lakin bir sağlıkçı olarak engellilere ve hamile olanlar ocak ayına kadar uzatılmalı.

Mustafa
Mustafa - 7 ay Önce

İdari izinlerden dolayı kimsenin iş yükü falan artmadı abartmayın zaten şuan kamu kurumlarında işlemler yok denecek kadar az hastanelerde bile problem olmadı diğer kurumlarda da olmaz her can değerlidir en azında okullar açılacak kadar normal düzeye gelene kadar devam etmeli bence ben daha fazla çalışmadım ama çalışmaya razıyım yeterki daha fazla can gitmesin

Kübra
Kübra - 7 ay Önce

Uzmanlar hastalık bitmiş gibi davranmayın derken mi hamile olan personelin, kronik hastalığı olanın işe dönmesi bekleniyor. Hangi kesim tarafından bekleniyor merak ediyorum. Hastanede covidli hastalarla nasıl temas etmeleri bekleniyor gerçekten anlamıyorum.

Hakan
Hakan - 7 ay Önce

Ben sağlık memuruyum eşim hemşire 7 aylık bebeğimiz var yasal süt izniniz devam ediyor ayriyetten bebeğe bakacak kimse bulamadık. Dilekçe yazdık ama kabul etmediler. Her şeyi idarecilere bırakmışlar 13. 30 da çıkıyor işten bana yardımcı olabilir mısın acaba kesin idari izinli sayılıyor muyuz yoksa idarecilerin insiyatifine kalmış bir şey mi ??? Lütfen cevap verir misiniz ??

Mustafa
Mustafa @Hakan - 7 ay Önce

Adam bir soru sormuş bu beğenmeyenler neden beğenmiyor anlamadım okumadınız galiba

Hemsire
Hemsire - 7 ay Önce

Diyabet hastasıyım.bana idari izin vermediler

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 7 ay Önce

Haberi yanlış veriyorsunuz. 22 marttaki genelgede süt izni olan ve okul öncesi ile ilkokul çağında çocuğu olan çalışanlar izinli sayılmadı. Yıllık izin kullandırıldı. Yıllık izin bitti akabinde mazeret izni verildi. Rapor işi de malûm sıkıntılı Sonrası ya il başı ya da süt izni gibi durumda olan ücretsiz izin almak zorunda kalıyor.

mkö
mkö - 7 ay Önce

idari izinli arkadaşlar , sağlıkları açısından çalışmaması çok önemliydi, idari izin süresincede evde kalmalılardı, ama maalesef gördük ki idari izin sayılan arkadaşlar sağda solda gezdikleri , selfie çektirdikleri aşikar,o açıdan suistimal edilmeside maalesef görüldü,bazı ekiplerde mesela 5 kişi lik birim, 4 ü evde ve çalışmıyor, sizce kalan 1 kişi ne duruma düşecek, iş yoğunluğu değil iş taşkınlığı olacak, ayrıca yetişemeyecek, belkide oda hasta olacaktır, kamu yu bilmem ama özel sektörde durum sıkıntı getirmiştir, ilerde de özellikle özel sektörde , ölçümler neticesinde işten çıkarmalar olacak, malesef, çünkü evde izinli personel fazlalık görülüp işten çıkarılacaklar

SIRADAKİ HABER