Aile Hekimliği Sorunları Tek Tek Bakan Yardımcısına Anlatıldı

Aile Hekimliği Sorunları Tek Tek Bakan Yardımcısına Anlatıldı

AHEF Duyurusu;

28.11.2019 tarihinde Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen , 2.Başkan Dr. Yakup Şahin, 2.Başkan Dr. Hacı Yusuf Eryazgan , Genel Sekreter Uzm.Dr. Hüseyin Güntürkün , Yönetimkurulu üyeleri Dr. Rıdvan Karagöz ve Dr. Hazar Cırık , Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr.Emine ALP MEŞE ' yi makamında ziyaret etmiştir. 

Görüşmeye ayrıca, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aile Hekimliği Daire Başkanı Uzm.Dr. Ayşe Çuhadar Bulut ve Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşaviri Av.Halil Şen katıldılar. 

Ahef Başkanı Sayın Sezen , Sayın Bakanımıza nazik daveti nedeniyle teşekkür ederek söze başlamış ve Ülkemiz aile hekimlerinin birinci basamak sağlık sisteminde başarılarını, aşılama , bebek, anne ölüm oranlarındaki gerilemelere vurgu yapmıştır 

Aile hekimliğinin temel sorunlarından olan; birim başına nüfus azalması nedeniyle gelir kayıpları, sağlıkta artan şiddet olaylarının önüne geçilmesi adına çözüm önerileri sunulmuş, daha somut ve kararlı adımlar atılması gerektiğine vurgu yapılmıştır. En fazla şiddet gören meslek grubu olarak Bakanlığımızın  yasal düzenlemeleri vakit kaybetmeden yapilması için desteğinin  gerekliliği dile getirildi. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için Türk Ceza Kanununda, Kabahatler Kanununda düzenleme taleplerimiz hatırlatıldı . Şiddetin uygulandığı Aile sağlığı merkezinden şiddet uygulayan şahsın hizmet almasının kısıtlanması önerimiz iletildi. Sabim iletişim hattını arayan kişilerin uygunsuz taleplerinin ve şiddet içeren söylemlerinin önüne geçilmesi için iletişim hattına başvuranlara tehdit, iftira, şantaj suçlarının Türk Ceza Kanunu ve diğer yasal hükümlerinin hatırlatılması önerimiz dile getirildi. 

Sabim ve Asmde hizmet kısıtlanması taleplerimiz Sayın Bakanımız tarafından uygulanabilir olarak karşılandı ve notlarına aldıklarını belirttiler. 

Aile hekimi birim başına nüfus azalmalari nedeniyle hak kayıplarımızın her geçen gün arttığı , yayınlanması beklenen Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinden gelir kaybımızı yerine koyması yönünde umudumuz olmadığı belirtildi. 

Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinin Maliye Bakanlığından iade edildiğine dair bilginin yanlış olduğunu , Yönetmeliğin halen Maliye Bakanlığında inceleme aşamasında olduğunu ilettiler. 

Kronik Hastalık takiplerinin koruyucu hekimlik kapsamında öneminin farkında olduğumuz, ancak mevcut iş yükü ile takip ve taramaları yapmakta zorluk yaşayacağımız dile getirildi. Aynı zamanda vatandaşa da sorumluluk verilmeden izlem ve takiplerin arzu edilen seviyede yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Günlük poliklinik sayılarının fazlalığı, rapor talepleri, performans uygulamaları, sistem veri girişleri nedeniyle iş yükümüz azaltılmadan sistemin sağlıklı ilerlemesinin mümkün olmayacağı ifade edildi. Günlük hasta kotasının uygulanması gerektiğini ifade edildi. 

Iş yükümüzün önemli bir kısmını kapsayan ilaç repeteleri, rapora tabi ilaçların reçete edilmesi konusunda Ilaç muafiyet raporlarının kaldırılması talebimizi ilettik.  Hastaların ilaç alımı için belirli periyodlarla Aile Hekimligi ziyareti zorunluluğu getirilerek iş yükünün azaltılmasın mümkün olacağı, bu şekilde kronik hastalık takipleri ve koruyucu hekimliğe daha fazla vakit ayırabilecegimiz belirtildi. 

Sayın Bakanımız, ilaç raporları ve reçetelerle ilgili güncel bir çalışma yapıldığını, daha önce suistimale yol açması nedeniyle dikkatli şekilde konunun değerlendirildiğini dile getirdi. 

Sağlık raporlarının aile hekimlerinin şiddet görmesinde en sık nedenlerin başında olduğu, e rapor sisteminin mevcut sorunları çözmekten uzak olduğu , yayınlanan yönergede belirtilen rapor formatlarının Aile sağlığı merkezinde düzenlenmesinin yaratacağı olası riskler ve yargıya intikal edebilecek durumlar detaylandırıldı. Rapor örnekleri, standardı olmayan raporların sahada uygulama farklılıklarına yol açtığı açıklandı. E devlet üzerinden vatandaşlara sevk yetkisi verilmesinin rapor gerekmeyen durumlarda dahi aile hekimine başvuruya yol açtığı belirtildi. 

Raporlar konusunda 1,5 yıldır diğer Bakanlıklar ve Kurumlarla görüşmeler yaptıklarını, Aile hekimlerinin fikirlerini de aldıklarını, Ahef ile de görüş alışverişinde bulunarak rapor düzenlemesi yaptıklarını ifade ettiler. 

Aile sağlığı merkezlerinde kira , bina sorunları, aile sağlığı çalışanı eksikliği, yarattığı sorunlar konusunda istişarelerde bulunuldu. 

Aile hekimlerinin izin konusunda yaşadığı sıkıntılar , vekaletsiz izin , tek birimlerin izin sorunu ifade edildi. 

Bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapıldığını, farklı bir uygulama yapılmayacağını belirttiler. 

Adli ve defin nöbetlerinin , mesai saatleri dışında aşı sorumluluğu icap görevlerinin hekimler olarak hayatımızı kısıtlayıcı olduğu, hizmet sözleşmemizin müzakere edilebilir olmadığı, hizmet sözleşmesinde yer alan en az 40 saat çalışma kavramının Uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu, mesai saati dışında bu görevlerin farklı hekim gruplarına da paylaştırılması gerektiği, defin nöbetlerinde paramediklerin görev alabileceği, özel sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin de bu görevleri alabileceği belirtildi. 

Evde ölüm ihbarlarında hekimlerin çok zor koşullarda riskli çalıştıklarinin , belediyelerin bu görevi üstlenmeleri gerektiğinin, adlı tabiplik hizmetinin bilirkişilik olarak sertifikasyon programına dahil edilerek gönüllü hekimler tarafından yürütülebilmesi, adli ölüm muayenesine asgari adli tabiplik ücret tarifesi uygulanması için Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılması konularının altı çizildi. 

İyi hekimlik adına her zaman işbirliği içinde ortak çalışmalar yapmak gayretimizin olduğu , bundan sonraki dönemde aile hekimliğinin geleceğinin sağlıklı ilerlemesi için Sağlık Bakanlığımıza her türlü desteği sağlamaya açık olduğumuz ifade edildi. Belirli aralıklarla birlikte çalışma sözü alındı. 

Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren görüşmemiz iyi dileklerde sonlandırıldı. 

Sunulan dosyalar: 

1. T.C. Cumhurbaşkanligi Sağlık Ve Gıda Politikaları Kuruluna sunulan Şiddet Politika Öneri belgesi 

2. Hak kayıpları dosyası

3. 13-14 Nisan İl Dernekleri toplantısı alınan kararlarla taleplerimiz

4. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kuruluna sunulan Ahef sağlıkta şiddetle ilgili öneriler dosyası

5. Sağlıkta şiddet sebepleri ve öneriler 

6. 2019 Ahef Aile Hekimligi  Çalıştayı 

Ahef Yönetim Kurulu

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

UMARIM BU TOPLANTI HAYIRLARA VESİLE OLUR. SAYGILARIMLA.

Bertan
Bertan - 9 ay Önce

Aile hekimleri en basit hastayı bile tedavi etmeyip 112 ambulanslıyla başından atan bunların ne sorunu var 15- 20000 lirayı al sadece ilaç yaz sorunumuz var de bu ülkede asgari ücret alan var acil vaka gelir at başından normalde yakıtı kapatır gidersiniz 112 olan istasyonla ortak olan asmlerde sanki bir siz ödüyorsunuz adamlar 10 tane doktor üçte bir yakıtı ödemek zorlarına gidiyor yakıtı kapatıp gidiyorlar acilen aile hekimliği kaldırılmalı ve eski sağlık ocağı sistemine dönülmelidir daha çok yararı olan bu sistem yeniden ülkemize gelmelidir inşAllah gelir ve bu aile hekimliği son bulur

ahmet
ahmet @Bertan - 9 ay Önce

çekememezlik haset gözleri kör edebilir

sistem sorun
sistem sorun - 9 ay Önce

aile hekimliği sisteminin kurulması ve yürütülmesi için harcanan para, bölge tabanlı sisteme aktarılsaydı 1.Basamak ihya olurdu. bu sistemi kuran ve hala ayakta tutmak için tamamen duygusal çabalar sarfeden sağlık yöneticileri yaptığınız hatadır. 20 yıl sonra aile hekimliğinin bir anlamı kalmayacak, çözüm bulacak duygusal sıkıntılarınız kalmayacak, sistemi çöpe atmaktan başka bir çarenizde olmayacaktır. döneceğiniz en son nokta bölge tabanlı sistemdir. bu sistem içerisinde bile SHM'ler ,GSM'ler geri dönüş özlemi çektiğiniz aşikardır. bırakın olmayacak toz pembe hayalleriniz uğruna devletin milletin imkanlarını boca etmeyi, şehir hastaneleri, aile hekimliği, tsm, ism, entegre vb vb sağlığı bölük pörçük etmeyi .... toz pembe hayalleriniz gerçekte birer kabus ... kaç milyar dolar döktünüz aile hekimliğine ... yarısını sağlık ocaklarına verseydiniz vatandaş her sağlık kapısında gönük rahatlığıyla hizmet alabilirdi. hekimliği ticarethaneye çevirdiniz, bu işin suyunu çıkardınız haberiniz yok ....

Aile Hekimlerinin Geneli
Aile Hekimlerinin Geneli - 9 ay Önce

Her şeyden şikayet eden her şeye muhalefet olan bir grup. İlaç yazmazlar rapor vermezler, tarama yapmazlar. Devletin ASM ihtiyaçlarına harcamak için verdiği cari gideri (maaş harici ücret-Hekim başına 4 bin-6000 arası) bile cebe atmaya çalışan bir grup. Eski sisteme dönüyoruz dese bakanlık yine ilk karşı çıkacak grup maalesef.

Misafir
Misafir - 9 ay Önce

Devlet doktorlara cari gider ödüyor yanlarında çalışan personele asgari ücreti çok görüyor cari ödenegi doktorlara vermemeli

Dr
Dr - 9 ay Önce

2007 fen beri aile hekimliği yapıyorum 3 yada 4 yanılabilirim defa ücret yönetmenliği değişti ben daha aile hekimliği çalışanlarına pozitif bir yansıma görmedim.pilot illerden birinde başladım hep negatif yansımalar oldu.o nedenle yok katsayı yükseltilecek yok taban ödeme arttırılacak yok pozitif performans ile kayıplarınızın önüne geçeceksiniz yani bunların hepsi hikaye...

Üvey evlat
Üvey evlat - 9 ay Önce

Tüm sağlık çalışanlarının sendika ayırt etmeksizin üyeliklerinden istifa etmeye davet ediyorum. Sağlık çalışanları bu kısır döngüye giren sorunların kısa zamanda çözülmesinin tek ve sessiz yolu budur.

SELİMCAN
SELİMCAN @Üvey evlat - 9 ay Önce

YEMİN ETSAĞAAA:))))))))) SAYGILARIMLA.

Özel
Özel - 9 ay Önce

Başkan Önür, Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan Tıbbi Sekreterler Devlet tarafından aile hekimlerine odenen cari giderlerden maaşlarını almaktadırlar, fakat maaşlarının artmaması birde ayni zamanda odenen maaslarin çoğunun tekrar ellerinden % 20 ile 30 luk diliminin aile hekimleri tarafından ellerinden alınması, diplomalarının sağlık çıkışlı olmasına ve asıl işi yapmalarına ragmen gerekli hak ve hukuklarını alamamaktadırlar. Bu nedenle Sağlık Bakanliģindan ve yetkililerden isteğimiz cari giderlerin sağlık müdürlüklerince takip edilmesi ve maaş ve diğer tüm sosyal haklarının il Sağlık Müdürlüğü tarafindan yürütülmesini talep ediyoruz.


SIRADAKİ HABER