Mahkeme: Bakanlık ve Doktor 4 Milyon Tazminat Ödeyecek

Mahkeme: Bakanlık ve Doktor 4 Milyon Tazminat Ödeyecek

Malpraktis davaları en çok down sendromlu doğan çocuklar için açılıyor. Kadın doğumcuları mağdur eden bu davaların son mağduru ise Sağlık Bakanlığı oldu. Çocuğu down sendromlu olan N.K., bakanlığı 4 milyon lira tazminata mahkum ettirdi. Karar kesinleşirse bakanlık ve doktorlar yüklü tazminat cezaları alabilir.
ktorları canından bezdiren malpraktis davalarının en yaygını down sendromlu olarak dünyaya gelen çocuklar için açılıyor. Kadın doğum hekimlerini çalışamaz hale getiren bu davaların son mağduru ise Sağlık Bakanlığı oldu. Çocuğu down sendromlu olan N.K isimli bir kadın, açtığı dava ile Sağlık Bakanlığını, 4 milyon lira tazminata mahkum ettirdi. Karar kesinleşirse hem Bakanlık hem de hekimler için yüklü tazminat cezaları ile karşı karşıya kalacak.

TESTLERE GEÇ KALDI
Ankara’daki davada 38 yaşındaki N.K. 9 hafta 2 günlük gebeyken bir kamu hastanesine kontrol için gitti. Bu kontrolde doktor B.S., ‘Yaşınız ileri, bebeğinizin down sendromu riski olabilir’ diyerek uyarıda bulundu ve hastayı tanı testi yaptırması konusunda bilgilendirdi. Bu bilgiyi alan N.K., bebek 14 hafta 4 günlük olana kadar bir daha doktora gelmedi.
Doktor da hasta da korunacak

Geldiğinde ise N.K.’ya, down sendromunun tespiti için yapılan testlerin zamanının geçtiği ve gebeliğin bu haftasında uygulanamayacağı belirtildi. N.K. ilerleyen süreçte de tahlil zamanlarını geçtiği için çocuğunu dünyaya getirdi. Buna rağmen Sağlık Bakanlığına tazminat davası açtı. Ankara İdare Mahkemesi’nde görülen davada heyet, Sağlık Bakanlığı’nı aileyi bilgilendirmediği gerekçesiyle kusurlu bulup 4 milyon lira tazminata mahkum etti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

MESLEĞİ YAPAMAZLAR
Davaya konu olan hekimin 30 yıllık kadın doğum uzmanı olduğunu ve şu an emekliye ayrıldığını belirten Avukat Ayşe Gül Hanyaloğlu, “Günde 85 gebe muayene eden bir kadın doğumcunun, gebeye izah ettiği her bilgiyi belgelemesinin imkanı olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Bu koşullar ortadayken tazminatların kadın doğum hekimlerine rücu edilmemesi gerekiyor. Aksi halde mesleklerini yapılmaz hale gelecekler” diye konuştu.

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 1 hafta Önce

Bu gidişle dr bulamayacağız GÜNDE 85 HASTA bakmak kolaymı başına gelmeyenin hoşuna gelir

olmaz olamaz
olmaz olamaz - 7 gün Önce

görevini yaptığı için daha kaç sağlık personeli cezalandırılacak, buna kim dur diyecek

hemşire
hemşire @olmaz olamaz - 7 gün Önce

görevini adamakıllı yapsın o zaman

Okur
Okur - 7 gün Önce

Kışı kendi yaşamını değiştirsin
Her türlü melaneti ye ondan sonra dr.lara suç bul
Senin çocuğun nasıl olacağına dr.mi karar veriyor
Doktorların görevi ne

salih erdem
salih erdem - 1 hafta Önce

hakimler savcılar hukuk fakültesini 2 kere okusun. medyada o kadar saçma sapan yargı kararları duyuyoruz ki. tıp ve hukuk fakülteleri kontenjanları son yıllarda çok artırıldı. ikisinin mezunlarının da kalitesi günden güne düşüyor.

sefa
sefa @salih erdem - 7 gün Önce

kesinlikle 10 numara değerlendirme

SIRADAKİ HABER