3600 ek gösterge herkesi kapsayacak

3600 ek gösterge çalışması sadece öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini değil, diğer devlet memurlarını da sevindirecek. Mayıs ayına kadar Meclis gündemine getirilmesi planlanan taslak ile bir personelin göstergesi 3600'e çıktığında, bir üst görevdeki memurun göstergesinin de 4200'e yükseltileceği belirtiliyor

3600 ek gösterge herkesi kapsayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 3600 ek gösterge çalışmasının bu yıl içinde yasalaştırılacağını açıklamasından sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarına hız verildi. Edinilen bilgilere göre, Çalışma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyon 3600 gösterge çalışmasını tamamladı, ancak diğer ilgili bakanlıklarla yapılacak görüşmelerden sonra taslağa son şekli verilecek. Memurların, çalışırken aldıkları maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol oynayan ek göstergeden ilk etapta öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin yararlanacağı açıklanmıştı. Ancak bakanlığın yaptığı çalışmada devlette yönetici pozisyonundaki memurlarının göstergelerinin de artırılması gündeme geldi. Bunun yanı sıra tüm devlet memurlarında gösterge artışına gidilip gidilmeyeceği konusunda bir etki analizi çalışması yapıldığı belirtiliyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Mayıs ayına kadar Meclis gündemine getirilmesi planlanan taslak ile bir personelin göstergesi 3600'e çıktığında, bir üst görevdeki memurun göstergesinin de 4200'e yükseltileceği belirtiliyor. Bu şekilde tüm kademelerde sırayla göstergeler artmış olacak. AK Parti kaynakları "Öğretmenin göstergesini 3600'e çıkarınca daire başkanı ile aynı göstergeden maaş almaya başlayacak. Bu durumda daire başkanının göstergesini de yükseltmek zorundasınız. Hakkaniyet bunu gerektirir. Bu şekilde bir sistem kurulması öngörülüyor" değerlendirmesini yaptı. Yapılacak çalışma ile şu anda 9000 olan en yüksek göstergenin de 9600'e çıkarılabileceği belirtiliyor. AK Parti kurmayları, böylece TSK personeli ile devlet memurları arasında uzun zamandır tartışma konusu olan gösterge eşitsizliğinin giderilmesinin amaçlandığını kaydetti. 3600 ek göstergenin hayata geçmesi durumunda, bu göstergeden emekli olacakların, bugüne oranla, emekli aylıklarında 800 liraya yakın bir artış olacak. Ayrıca emekli ikramiyelerinde de 25 bin liraya yakın artış olacağı belirtiliyor.

2023'TE BAŞLAYACAK

Ek gösterge ile ilgili yapılacak çalışmanın 2023 Ocak ayından itibaren yürürlüğe gireceği kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi kapsamında da öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanacakları tarih 15 Ocak 2023 olarak belirlenmişti.

YÜCEL KAYAOĞLU-Türkiye

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Durmak Yok Yola Devam
Durmak Yok Yola Devam - 2 hafta Önce

Sonunda bu dertten de kurtulduk artık şikayet edecekleri konu kalmadı. Her mesleklere fazlasıyla zam yapıldı vergiler kaldırıldı 3600de geldiğinde herşey yoluna giriyor. Şimdi 3-5 kişi kötülesin karalasın dursun. Dilediğiniz gibi itibarsızlaştırın artık değeriniz kalmadı

Tarık Üstündağ
Tarık Üstündağ - 1 hafta Önce

3600ü Erdoğan getirecek yine başkaları biz yaptık diyecek. Ne verdinizki diyecekler itibarsızlaştırıp nankörlük yapacaklar.

Tusaş
Tusaş - 1 hafta Önce

Bu ülkede sadece 3600 ek gösterge sorunu yok Belediyelerde işe alınan pkklı sorunu var. Belediyelerden atılan binlerce işçi sorunu var. Belli kesimin sürekli her haberde, yorumda 3600-EYT konusunu üstte tutma çabalarından dolayı sanki büyük bir sorunmuş gibi yansıtmayın. Türkiye'nin en büyük sorunu pkk ve onların sahipleridir.

Haydar haydar
Haydar haydar - 1 hafta Önce

Kaşıkla verdiğini kepçeyle aldılar

SIRADAKİ HABER