3600 ek gösterge düzenlemesinde flaş detaylar

3600 ek gösterge düzenlemesinde flaş detaylar

Hükümet merakla beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesini ocak ayında Meclis'e getirmeye hazırlanırken yaklaşık 250 bin memur emeklilik dilekçesini beklemeye aldı. Yeni düzenleme görev ücreti, emekli aylığı ve ikramiyesini artırdığı gibi yeni gösterge kamuda yükselmenin de önünü açacak. Emekliliği hak eden yaklaşık 250 bin öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi, idareci hak kaybı yaşamamak için 3600 ek gösterge düzenlemesini beklerken, kamuda gençlere de iş fırsatı doğacak.

MESLEK GRUPLARI GENİŞLİYOR


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ek göstergenin kapsamı ve maliyeti konusunda bakanlık bünyesinde çalıştıklarını söyledi. Bir sonraki adımda sendikalarla birlikte ortak çalışma yürütülecek. Bu hafta yapılması beklenen Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında da konunun değerlendirilmesi bekleniyor.

Edinilen son dakika haberlerine göre Teknik çalışmalar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütülüyor. Kapsamın eşitlik ve adalet ilkesi gözetilerek belirlenmesi, düzenlemenin 2022'de yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Yeni düzenlemeyle 2200 altı, 2200 ve 3000 ek gösterge üzerinden hesaplanan ücretlere tabi meslek grupları genişleyecek.

Memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Böylece, polis, öğretmen, hemşireler başta olmak üzere kamu çalışanlarının maaşları, emekli ikramiye ve aylıkları artacak.

DİLEKÇELER BEKLETİLİYOR

Üç yıl süreli yüksekokul bitiren, sınava giren, yeterlilik sınavına göre atanan kamu çalışanlarının göstergesi 3600'e çıkabiliyor. Dört yıl önce yapılan düzenleme ile polis, uzman jandarma, erbaşların göstergesi 3000'e yükseltildi. Mevcut uygulamada emekli ikramiyesi polislerde 3000 diğerlerinde de 2200 ek gösterge üzerinden hesaplanıyor. Yapılacak düzenleme ile 2200, 3000 olan ek gösterge 3600'e çıkacak. Emekli ikramiyesi emekli olunan tarihteki ek göstergeye göre ödeniyor.

Geriye dönük ödeme olmadığı için emekliliği hak eden binlerce çalışan daha yüksek ikramiye alabilmek için yeni düzenlemeyi bekliyor. Kamu çalışanlarının üçte birini öğretmenler oluştururken yasal düzenlemeyi bekleyenlerin okulların tatil olacağı gelecek yılın yaz aylarında dilekçesini vermesi bekleniyor.

AYLIKTA 750-1.100 TL'LİK ARTIŞ

3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesiyle, Memur-Sen'in hesaplamasına göre emekli ikramiyesi 30 bin lira artacak. Emekli aylığı 750-1.100 lira yükselecek, 3000 ek göstergedeki öğretmen maaşı aylık 107 lira artacak. Teknik hizmetteki istatistikçi, fizikçinin de katsayısı da yükseliyor. Yapılacak düzenlemeden emeklilerin dul ve yetimleri de yararlanacak.

İKRAMİYE 190 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Kamu çalışanlarının yaklaşık yüzde 25'i ek göstergeden yararlanabiliyor. Polis, öğretmen, din görevlisi, hemşire ve diğer meslek gruplarının ek göstergeye kavuşmasıyla bu oran yüzde 70'i geçecek. Yaklaşık 200 bin öğretmen emekliliği hak etmiş durumda. Yılda 50 bin memurun emekli olduğu düşünüldüğünde öğretmenlerle birlikte kamuda potansiyel emekli sayısı 250 bine ulaşıyor. Bugün otuz yıllık hizmet üzerinden 3000 ek göstergeyle yaklaşık 155 bin lira alan yeni uygulama ile 190 bin lira emekli ikramiyesi alacak.

İDARİ KADROLAR DA DÂHİL EDİLİYOR

YENİ çalışma ile müfettişler, uzmanlar, şube müdürleri, daire başkanları, genel müdür yardımcıları başta olmak üzere idari kadrolara yönelik de düzenleme yapılacak. Sendikalar yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesini, birçok kurumda müdür, şube müdürü kadrolarında görev yapanların düşük olan ek göstergelerinin düzeltilmesini talep ediyor.

MEMURSEN: TÜM ÇALIŞANLARI KAPSAMALI

MEMUR-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge sürecinin tüm kamu görevlilerini kapsaması için çalıştıklarını söyledi. Yalçın, "3600 ek gösterge dört meslek grubu üzerinden ifade edilmiş, biz dedik ki bu doğru değil, evet hakkıdır, fakat tamamına ilişkin bir çerçeve olmalıdır. Çünkü ek gösterge sistematiği merdiven basamağı gibi.

Birinde oynama yaptığınızda onu da yukarı doğru almanız, sistem kurmanız lazım. Onun için tüm kamuyu kapsamalı. Bir yıl içinde 3600 ek gösterge ve ek göstergeler yetkili konfederasyon ile birlikte tamamlanacak, hayata geçirilecek" diye konuştu.(Sabah)

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 00:50

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 2 ay Önce

memur sen tribünlere oynama, tüm lisans mezunlarına verilmeyeceğini sizde biliyorsunuz, bunları görüştüğünüzü itiraf etseniz, iyi olur.!!!!!

T akbulut
T akbulut - 2 ay Önce

Boşunamı okul okuduk ya 4 yıllık universite mezunlarının da 4200 olmesi gerek

EK GÖSTERGE MAĞDURLARI
EK GÖSTERGE MAĞDURLARI - 2 ay Önce

LİSANS MEZUNU GİH SINIFI VHKİ' LER OLARAK 3600 EK GÖSTERGE TALEP EDİYORUZ.
SINIF AYRIMCILIĞI YAPILMADAN HAKLARIMIZI İSTİYORUZ.

LİSANS MEZUNU BİZLER VARKEN, 3600 EK GÖSTERGENİN ZAMANINDA SINAVSIZ OLARAK KOLTUĞUNA OTURTULAN LİSE VE ÖNLİSANS MEZUNU İDARECİ MÜDÜRLERE VERİLMESİ BÜYÜK HAKSIZLIKTIR.

3600 EK GÖSTERGE ÜNVANLARA GÖRE DEĞİL, LİSANS NEZUNU OLAN BÜTÜN GİH PERSONELİNE VERİLMELİDİR. HAKLARIMIZIN BU DOĞRULTUDA ALINMASINI İSTİYORUZ.

Aslan
Aslan - 2 ay Önce

Vermiş gibi yapıp vermeyecekler

Medusa
Medusa - 2 ay Önce

3600ekgösterge sadece hemşirelerin değil tüm sağlık çalışanlarının hakkıdır.. din görevlilerinden daha çok hak ettiğimiz doğrudur

Medusa
Medusa - 2 ay Önce

Yıllarca ebe olduğum halde ihtiyaç varken hemşire olarak çalıştırılan,ihtiyaç olmayınca sen ebesin denilen EBElerin 3600 ek gösterge vaadinde bile adı yok.3600 ek gösterge, düşük ücretle yoğun iş yüküyle çalışan,lisans mezunu TÜM SAĞLIKÇILARIN hakkıdır..#3600EkGösterge

Medusa
Medusa - 2 ay Önce

3600Ek Gösterge taslağı sağlıkta sadece 4yıllık hemşirelik fakültesi mezunlarını kapsıyor.Ayrım yapmaksızın din görevlileri, öğretmenler, polislerin hepsi bu haktan yararlanırken sağlıkta sadece Hemşireler.Ebe yok sağlık memuru yok laborant yok röntgentek yok anestezitek yok.

ABC
ABC - 2 ay Önce

YILLARDIR AYNI ŞEY BENİM 3600 ÜMİDİM YOK YOK


SIRADAKİ HABER