Zordur sağlık çalışanı olmak

Zordur sağlık çalışanı olmak

Sağlıkta çalışan olmak her geçen gün zorlaşıyor. Sağlık çalışanı yüksek lisans da yapsa, doktorada yapsa aldığı maaş çok az. 7/24 saat ,bayram tatili, hafta sonu tatili olmamasına ve her türlü hayati risk ile karşıya kalmasına rağmen özlük haklarında beklediği iyileştirmeyi bir türlü alamadı.Sağlıkta şiddet olayları zaten hemen her gün yaşanır hale gelmekle birlikte, birde şiddet kadar duyulmayan riskleri de var sağlık çalışanın. Aktif tbc olduğu bilinmeyen hastadan kapılan tbc, menenjit gibi, yada trafik kazası ile gelen bir hastaya müdahale esnasında elinize batan iğneden bulaşabilecek bir çok hastalık nedeni ile. Sanırım sadece bu riskler dahi anlatIamamış  ki. Aynı acil klinikte, yogun bakımda, ameliyathanede birlikte çalıştığınız hemşireye 3600 ek gösterge verilmesi gündemde iken ebeye,ATT'ye, sağlık memuruna verilmesi söz konusu dahi edilmiyor ve yetkililerden 3600 ek göstergenin kapsamı konusunda bir açıklamada yapılmamaktadır. 3600 ek göstergenin sadece hemşirelere verilecek olması durumunda çalışma barışına etkileri ne olur, personelin kuruma aidiyet duygusu ne olur, çalışan memnuniyeti ne olur diye acaba düşünülmüş müdür?

Sağlık çalışanı olmak bir kariyer planınızın olamaması açısından personeli mutsuz eden bir durumdur. Yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere, yüksek lisans da yapsanız, doktora da yapsanız sağlık çalışanı iseniz hayatınızda değişen bir durum yoktur. Öncelikle üniversitelerin sağlık bölümlerine öğretim üyesi görevlisi olmak için çokta elzem değildir sağlık çalışanı olmak, Türkçe öğretmenliği bölümü mezunlar bile atanabilir. Bu tarz ilanlara rastlamak sıklıkla mümkün olmaktadır. Sağlık Bakanlığında da durum farklı değil. Resmi Gazete'de yer almasına rağmen, kadro cetvelinde yayınlanmadığı için alanında yüksek lisans yapan sağlık çalışanı uzman unvanı alamamakta ve 5 puan olan özlük hakkından da yararlanamamaktadır. Yine Resmi Gazete'de yer almasına rağmen birim sorumlularının uzmanlardan oluşması kriteri de maalesef sahada uygulanmamaktadır. Yıllarca çalışan sağlık personeli birim sorumlusu olamaz iken bakarsınız hastaneye dün gelmiş personel birim sorumlusu oluverir. Kriter ne liyakat ne. Ya da hastanenize dün gelmiş kişi hastanenize müdür, müdür yardımcısı olarak atanabilir. Kriter ne Liyakat ne. Hoş Sağlık çalışanı da olmaya gerek yoktur, memur olmaya da gerek yoktur sağlıkta müdür, müdür yardımcısı, uzman, başkan, başkan yardımcısı  olmak için.

Sağlık çalışanın geçici görevlendirmelerinde de bir kriter yoktur. Hiç kimsenin gitmek istemediği bir yer ise açık olan pozisyon resen görevlendirme yapılır. El mecbur gidersiniz arkanızda bir dayınız olmadığı için. Gitmeseniz ne olacak sendikanız bile yanınızda durmaz. Mecburen devletin ihtiyacı görülecek denir. Ancak, PDC'sinin çok üstünde eleman çalıştıran il-ilçe sağlık müdürlüğü ve ADSM'lerde yıllarca süren geçici görevlendirilmelerin hangi kriter ve liyakat esas alınarak yapıldığını bilen var mı? Görevlendirme yazısını yazdıranlar dışında.Hizmet puanı mıdır esas alınan, mezuniyet durumu mudur esas alınan.

Sağlıkta idarecinin taktir yetkisini kullanması da sınırsızdır. Resmi Gazete'de yer almasına rağmen sorumlu hemşireler nöbet tutamaz diye nöbet tutturulur, birim sorumluları uzman olması gerekir denmesine rağmen bu kriter uygulanmaz, sağlık çalışanı hukuk büro, personel özlük v.b alanı dışında çalışmasın denmesine rağmen kimse uygulamaz.Mümkün olduğunca, 25 yıl ve üzeri sağlık çalışanı nöbetsiz birimlerde çalıştırılsın denmesine rağmen, eğitim, kalite, enfeksiyon kontrolü, gebe okulu, diyabet eğitimi v.b bölümler de görevlendirilmelerde bu kritere bakılmaz ve kriter ne liyakatin ne olduğunu sadece görevlendirenin ve görevi alanın bildiği bir sistemi vardır. Kuruma yeni başlayan, 25 yılını doldurmamış personelin yetkin olduğuna nasıl karar verir bir iadreci bu birimlere görevlendirme yaparken. Bu durum kurumda çalışan personelin menuniyetini ve aidiyet duygusunu nasıl etkiler.

Sağlıkta açılmayan görevde yükselme sınavını beklemek de ayrı bir muallaktır.2 yılda bir yapılması gereken sınav zaten yapılmaz. Yapılsa da zaten , müdür, müdür yardımcılığı,başkan, başkan yardımcılıkları,uzman , müfettiş ve müfettiş yardımcılığı, deneticilik kadroları bu kategoriye girmez. Keşke bu kadrolara atamalar Görevde yükselme sınavını kazanların arasından seçilerek yapılsa. Ozaman belki dilinizden düşmeyen liyakat kelimesi anlam bulur.

Özellikle taşra dediğimiz küçük illerde sağlık tüm halkın ilgilendiği bir konudur. Sağlıkta yapılan liyakatsız görevlendirmeler, atamalar, sağlık kuruluşlarında yaşanan sorunlar heme her ortamda konuşulur ve dillenir.Bu durumda halkın oy verme işlemleri esnasında tercihlerini de etkilemektedir.Peronel üzerinde otorite oluşturulurken sürekli olarak siyasilere olan yakınlığını ile getiren yöneticiler, benim isteğim dışında bu hastanede, bu il sağlıkta kimse hiç bir şey olamazdiyen yöneticiler, mesaisi haricinde kuruma uğramayan ancak siyasi mekanizma içersinde olanlar ile hastaneye gelen yöneticiler içinde illerde seçim kaybedilmesi değerlendirme kriteri olsun.  Sonuçta bir ilin tamamına yakını kaybedilmişse ve o ilde sağlıkta yaşan geçici göevlendirmler, hastanelerde yaşanan sorunlar, yönetici mobingi, torpil ev sohbetlerine kadar indi ise elbette seçim kaybedilmesinde il sağlık müdürlüğü ve hastane yöneticilerinin katkısı azımsanamaz. Sağlıkta yönetici olarak atanaların değerlendirilme kriterinden biri de neden o zaman seçim kaybedilmesi olmuyor. İşin en tuhaf yanı da seçim kaybedilmiş il de yeni atama yapılacak olan yöneticilerin atanma kriteri. Atanması planlanan yöneticilerden bazen miletvekilinin dahi haber olmuyor. 

Sendikaların yukarıda bahsedilen durumları gündeme getirmemesi ve müdahael etmemesi ise sağlık çalışanları açısından ayrı bir sorundur.

Anlayacağınız zordur sağlık çalışanı olmak. Sağlıkta yönetici olmakda daha veballidir esasen. Tüm bunları uygulmadan yapılan yöneticilik sonucunda alınan ahlar veballeri de ödemek zorudr.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 13:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemsire olmayan
hemsire olmayan - 5 gün Önce

sendika olarak siz bunlara canak tutuyorsunuz

seçim kaybedilen il
seçim kaybedilen il - 5 gün Önce

Seçimin kaybedildiği bir ilde sağlık çalışanıyım. Yazınızda bahsettiğiniz geçici görevlendirmeler, yönetici atamaları,3600 ek göstergenin sadece hemşirelere verilecek olması, sözleşmeli yöneticilerin egosu ve mobingi, sağlıkta kariyer basamaklarının uygulanmasında genelge ve yönetmeliklerin uygulanmaması sebebi ile ben ve ailem (15 kişi)seçimde oy kullanmadık. Seçim kaybedilen illerde il sağlık yöneticileri tümden değiştirilmelidir..

Gamze
Gamze - 5 gün Önce

Birde bunların üstüne Liyakatsız yöneticilerin mobing uygulamaları

saglikci_esi
saglikci_esi - 5 gün Önce

benım anlamadıgım nokta ne biliyormusunuz? bir gecede (gecen gun),bir gunde torba yasa cıkartılıyor ancak buna 3600 ek gösterge, ek ödemenin emekliliğe yansıma vs.. tum saglıkcıların istediği istekler buna eklenmıyor.Benım eşim 15 yıllık sağlık memuru sağlıkcı olmadıgım halde bunları anlayabildiğim halde bakanlık neden buna el atmıyor.Herkez mutlu olursa ortada huzur olur mantıgını neden kavrayamıyoruz.Sağlıkcıların yazı kısı bayramı seyranı olmuyor.Ben eşimi ayda en fazla 18 gun görrebiliyorum ondanda icaptan zaman kalırsa.Sağlıkcılarında en az askerı personeller polisler öğretmenler kadar rahat olması gerekmez mi?

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 5 gün Önce

KAMUDA DA EN DÜŞÜK MAAŞI HEMŞİRESİ,SAĞLIK MEMURU,EBESİ ALIR . VAR MI BÖYLE BİR ADALET.BÜTÜN MEMNUNİYETTE SAĞLIKTAN HASTANELERDEN OLUR OYLAR BU SAYE DE HÜKÜME TE GİDER SAĞLIK TA Kİ DÖNÜŞÜMÜ BİZLER YAPARIZ BAŞKA HİÇBİR KURUM YOKTUR BÖYLE DÖNÜŞÜMÜ BAŞARIYI YAKALAYAN BAŞARAN AMA HİÇ BİR DEĞERİMİZ OLMAZ .NE HAFTA SONLARIMIZ NE BAYRAMLARIMIZ NE RESMİ TATİLLERİMİZ NE GECEMİZ NE YAZ TATİLİMİZ NE KIŞ TATİLİMİZ HER ZAMAN GÖREV YAPAN DOĞAL AFETLERDE DEPREMLERDE TÜM SAHA GÖREVLERİNDE BİZ HEMŞİRELER SAĞLIK MEMURLARI VARDIR. KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ HER ŞEY DAHİL 4100 TL GÜLMEYİN GERÇEKTEN BU MAAŞTIR.İNANMIYORSUNUZ DEĞİL Mİ HEP KAFALARINIZDA SAĞLIKÇILAR ÇOK ALIR DÜŞÜNCESİ MEVCUT DEĞİL Mİ AMA ACI GERÇEK BUDUR. KİMSEDE BİR SEY YAPMIYOR DURUMLARIMIZI DÜZELTMEK İÇİN NE GARİP DEĞİL Mİ. BİR POLİS 5800TL ÜZERİ, BİR ÖĞRETMEN 5500 TL 6500 TL ARASI ,BİR ZABITA MEMURU BİR İTFAİYEERİ 5500 TL ÜZERİ ,BİR BEKÇİ 4300 TL BİR ASKER 6500 TL 7500 TL ALIRKEN MASA BAŞLARINDA TERTEMİZ KLİMALI ODALARINDA ÇALIŞANLAR MALİYE,TARIM ,MİLLİ EĞİTİM ,DİYANET VB VB PERSONELLER BİLE 5500 TL YAKIN MAAŞ ALIRKEN BİZLER BOK TEMİZLER, BULAŞICI HASTALIKLA UĞRAŞIR, TEDAVİLERLE UĞRAŞIR, ENFEKSİYONUYLA UĞRAŞIR HASTA YAKINIYLA UĞRAŞIR BİRDE ÜSTÜNE DAYAK YER CAN GÜVENLİĞİMİZ OLMADAN ÇALIŞIRIZ BAŞKA VAR MI BÖYLE BİR BAKANLIK ,BÖYLE BİR KURUM .YAPTIĞIMIZ İŞ RİSKTİR AMA KİMSELER BİLMEZ.. ŞİMDİ DUYAR GİBİYİM YAPMA O ZAMAN BU MESLEĞİ( TAMAM OLUR YAPMAYIZ O ZAMAN KİM YAPACAK DANALAR)ÜNİVERSİTE DE BAŞKA BÖLÜM SEÇSEYDİN(SANA MI SORACAM LA BÖYLE BİR MESLEK BÖYLE BİR BÖLÜM VARSA VAR VE BİRİLERİ BUNU YAPACAK SENİN ANANA BABANA ÇOCUKLARINA BAKACAK BİLMEM ANLATABİLİYORMUYUM)BİZLER DİYORUZ Kİ BU HEMŞİRELİK SAĞLIK MEMURLUĞU YAPILAN İŞLER PARAYLA ÖLÇÜLMEZ FEDAKARLIK İSTER AMA BİZLER PARAYLA DA ÖLÇÜLSÜN EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ ARTIK ANLADINIZ MI İSTİFA ET DİYENLERDE VAR OLUR HEMEN İSTİFA EDERİZ VAR MI HASTALARINIZA BAKACAK BİRİLERİ DEĞİL İSTİFA HEMŞİRESİ EBESİ SAGLIK MEMURLARI BİR GÜN DEĞİL BİR 1 SAAT GREVE GİTSELER HASTALARINIZA BAKMIYORUZ DESELER NE OLUR ÜLKE ALT ÜST OLUR KABUL. HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIKTIR İNSAN HERŞEYİNİ KENDİ YAPABİLİR ÖRNEĞİN EĞİTİMİNİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERMEZSE BİLE KENDİ ÖĞRETİR ,KENDİ GÜVENLİĞİNİ ALIR RUHSATLI SİLAH İLE TARIMINI YAPAR VB VB KISACA SAGLIĞI BİR BİLEN YAPAR YOKSA YA ADAM ÖLÜR YADA SAKAT KALIR HERŞEY ZAMANLA YERİNE KONUR AMA SAĞLIK ÖYLE DEĞİLDİR BİLGİ İSTER ZAMAN ÖNEMLİDİR . ANLADINIZ DEĞİL Mİ SAĞLIK DEMEK HASTA DEMEK DOKTOR,HEMŞİRE, SAĞLIK MEMURU ,EBE DEMEKTİR GERİSİ TEFERRUATTIR BİR SAĞLIK KURULUŞUNDA OLMAZSA OLMAZIDIR HASTA İLE BİREBİR İLGİLENEN TEDAVİLERİNİ YAPAN MATERYAL ÜZERİNDE DEĞİL CANLI İLE UĞRAŞAN KİŞİLERDİR HEMŞİRELER, SAĞLIK MEMURLARI(ERKEK HEMŞİRE,EBE) ARTIK YETER DİYOR EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYOR İLERİDE BU MESLEĞİ TERCİH EDECEK KİMSEYİ BULAMIYACAKSINIZ BÖYLE GİDERSE. NE 3600 EK GÖSTERGE NE SABİT ÖDEMELERİN EMEKLİLĞE YANSITILMASI NE CAN GÜVENLİĞİMİZ NE SERVİSSİMİZ NE SAĞLIKÇI EVLERİ (ÖĞRETMEN EVİ) NE DÖNER SERMAYELERİN DÜZELTİLMESİ NE YIPRANMA PAYI POLİSLER GİBİ ASKERLE GİBİ OLMAYAN GEÇMİŞİ KAPSAMAYAN

UFAK BİR EYLEM YADA İŞ BIRAKMAK İŞ YAVAŞLATMAK, GREV BÜTÜN SORUNLARIMIZI ÇÖZER AMA….

Yorumsuz
Yorumsuz - 5 gün Önce

Biz bunları 10 yıl önce söyledik. Ama 3 maymunu oynadılar. Varsa yoksa doktor dediler. Mutfakta yemeği hazırlsyan sağlıkçı tuzunu biberini atan doktor. Kaymağı yiyende doktor. Avukata 400 , polise 500 tl kurum olarak zam verildi. Bizim bakanlık obeziteyle uğrastı ve calışana dahs fazla yük taşıdıttı. Bir daha asla oy yok. Dr versin artık.

Bircan
Bircan - 5 gün Önce

Olmazda olursa. 3600 bütün ünvana verilmeli. Yıpranma 5 yıla 1 her bölüme verilmeli. 2014 sonrası önlisans mezunlarına lisans tamamlama verilmeli. Sabitler artarak sigortaya yansımalı. Dönerde adalet sağlanmalı. Her memura 1 derece verilmeli. Özlük haklar artırılmalı

SIRADAKİ HABER