Toplu Sözleşeme Taleplerinden Beklentiler-1 Görevde Yükselme

Toplu Sözleşeme Taleplerinden Beklentiler-1 Görevde Yükselme

Sanırım Sözleşmeli yöneticilik sisteminden sağlık çalışanları dışında kimse rahatsız değil.Sendikaların toplu sözleşme taleplerine bakıldığında maalesef bu konuya hiç değinilmemiş. Tüm kurumlar da müdür, müdür yardımcısı atamaları görevde yükselme sınavı ile yapılırken sağlıkta maalesef yıllardır bir görevde yükselme sınavı açılmıyor. Bu da yetmez gibi Sözleşmeli yöneticilik sistemi ile Sağlık ile ilgisi olmayan, devlet memuru olmayan, sağlık Bakanlığının kapısından hasta olmak dışında girmemiş biri karşınıza müdür, müdür yardımcısı , başkan, başkan yardımcısı, uzman olabiliyor. Yapılan bu sözleşmeli yönetici sistemi ile sağlıkta yöneticilik değersileştirilmekte ve itibarsızlaştırılmaktadır. Bu sistem ile sağlıkta yakalanan  başarı ivmesi maalesef kaybedilmektedir. Memur olmanın bir şart olmadığı, Sağlık Bakanlığı Personeli olmanın bir şart olmadığı, müracaat döneminin, bir sınavın olmadığı ve sözleşme imzalayanın bulunduğu kadrodan daha fazla maaş aldığı, sadakatin kendini o koltuğa getirenlere olmasına sebep olan ve personelin aidiyet ve adalet duygusunu zedeleyen sözleşmeli yöneticilik sistemine toplu sözleşme taleplerinde yer verilmemesi sağlık çalışanları için hayal kırıklığı olmuştur.Yapılan toplu sözleşmelerin 2020 yılı Haziran ayında sona ereceği düşünülürse,  sözleşmeli yöneticilik sisteminin kaldırılmasının ve liyakat esaslı bir sistemin getirilme isteğinin toplu sözleşme görüşmelerinde yer alması hak, hukuk ve liyakat esasından güzel olmaz mıydı? Neden liyakata dayalı bir sistem talep etmiyoruz?

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 09:57

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Görevde yükselme
Görevde yükselme - 13 ay Önce

Her yıl düzenli ve adil bir görevde yükselme sınavı istiyoruz

SAĞLIKCI 78
SAĞLIKCI 78 - 12 ay Önce

GÜZEL BİR YAZI KALEME ALINMIŞ,TEBRİK EDERİM. SANIRIM BU YAZININ EN GÜZEL ÖRNEĞİ KARABÜK'DÜR.

Karabuk gundem
Karabuk gundem - 13 ay Önce

Çok doğru memur olmayan hastanemizden fuhustan dolayı gitti,hastaneye sahip çıkmadı,şimdi tum personel arkasından konuşuyor,ihalede usulsüzlük,fuhuş .memur olmayan kişilerin başarısı.Memur olmayandan yönetici kesinlikle olmaz,yapılmamalıdır Karabük eğitim araştırmada bizzat yaşanmıştır olumsuzluklar.

yeter artık
yeter artık - 12 ay Önce

adalet ve liyakat istiyoruz ,artık yeter

hayalkırıklığı
hayalkırıklığı - 12 ay Önce

KALEMİNİZE ,EMEĞİNİZE ,SAĞLIK ÇOK GÜZEL ÖZETLEMİŞSİNİZ.AK PARTİ HÜKÜMETİ SANIRIM İKTİDARI KAYBEDİNCE BU SİSTEMİN YANLIŞLIĞINI ANLAYACAK.UYAN EY REİSİM BU BÜRAKRATLAR ALTINI OYUYOR.

saglıkçı
saglıkçı - 12 ay Önce

benim hakkım bu zihniyete zehir olsun,haram olsun..

MEHMET 02
MEHMET 02 - 12 ay Önce

ON DÖRT YIL OLDU
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

Salih
Salih - 13 ay Önce

Sağlık Müdürü Alpaslan alınmalı Iğdır bu şahusın yüzünden hem ittifakta kaybetti hemde sağlığı bitirdi


SIRADAKİ HABER