Sözleşmeli sağlık yöneticileri ve idareciler! Kısacası 'memur kralcıklar'!

Sözleşmeli sağlık yöneticileri ve idareciler!  Kısacası 'memur kralcıklar'!

Taşeron bir firmanın bünyesinde Bursa’daki kamu hastanelerinin birinde temizlik personeli statüsünde işe girdikten sonra yıllarca veri elemanı olarak görev yapan ve daha sonra “sürekli işçi” kadrosuna geçen genç bir kızımızın, çalışanın feryadını dünkü yazımda paylaşmıştım.

Tekrarlayalım!

Konu şu:

Sağlık Bakanlığı hastanelerdeki bazı birimlerde yaşanan personel açığını kapatmak için geçtiğimiz yıl “sürekli işçi” kadrosunda görev yapanlar için, “Herkes kadrosu ne ise o işi yapacak” diyerek İl Sağlık Müdürlüklerine yazı gönderdi.

Bakanlıktan gelen yazı her ilde olduğu gibi ilimizde de “bazı torpilliler hariç” hayata geçirildi.

Bir kısım elemanlar bulunduğu kurumda devam ederken, bazı personel de başka hastanelere “geçici görev” ile geçti.

***

Dünkü yazımızda yıllarca masa başı çalıştığı kurumda arkadaşlarının ve çevresinin bakışlarından çekinen 25 yaşındaki genç kızımız, “İşe hayır demiyorum. Temizlik yaparım. Ama başka kurumda olsun. Çalıştığım kurumda yıllarca masa başı yaptıktan sonra temizlik yapmam onurumu, gururu mu kırıyor…” demişti.

***

Ortalık karıştı…

İl Sağlık Müdürlüğü, “Durumu araştıralım. Gerçekten haksız bir durum varsa gereği ne ise yapılır…” derken…

Çalıştığı kurum olan Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Dr. Halil Karahan adıyla yazımın yayınlandığı gün çalışanın eline yazılı bir kağıt tutuşturuldu.

Denildi ki yazıda…

“Dilekçeniz hastane başhekimliğimizce değerlendirilmiş olup, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi emrine geçici olarak görevlendirilme talebiniz kurumumuzun temizlik personeli ihtiyacı olması nedeni ile uygun görülmemiştir…”

Pes!

***

Sayın Karahan, siz hastanede masa tenisi oynamaktan ne ara vakit buldunuz da bu yazıyı hemen yazdırdınız acaba?

Sözleşme dönemi geldiğinde koltuğu kaptırmamak için kimlere yalvardığınızı, hangi siyasilerin kapılarını çaldığınızı, kimlerin peşine düştüğünüzü de cümle alem biliyor.

Neden, niye yaptınız?

Devlet Hastanesi’nin Başhekimliğini yaptığınız dönemi de çok iyi biliriz!

Daha yazacak, soracak çok konu var da…

Ama devletin kurumlarının başına sizin gibi yöneticiler  atanırsa duyulan, görülen şeyleri de pek yadırgamamak gerek biliyoruz…

***

Yahu bu işi yapmak bu kadar zor mu?

“Temizlik işi yapmam!” demiyor ki, işten kaçmıyor ki…

Sizi hastaneye yönetici atayan siyasilerden biri arayıp bu genç kızımızın talebini yerine getirmenizi isteseydi böyle mi davranacaktınız?

Hadi yapmayın isterseniz!

Yıllarca masa başı çalıştığı kurumda temizlik personeli olarak görev yapmak istemediğini, bu görevi başka bir sağlık kurumunda yürütebileceğini söylüyor.

“Onurum, gururum kırılıyor…” diyor…

“Psikolojim bozuldu, ilaç kullanıyorum…” diyor…

“İntihar etmeyi düşünüyorum…” diyor…

Bu  inadınız yüzünden kötü bir şey yaşanırsa vebali boynunuza…

Ne olursa olsun, kim olursa olsun!

25 yaşındaki gencecik kızımızın bu istediği son derece insanidir.

Tarihinde ilk kez de yapılmadı, yapılmayacak ha!

***

Hey!... Sözleşmeli sağlık yöneticileri ve idareciler!

Kısacası 'memur kralcıklar'!

Personele efeleneceğinize, mobing ve baskı uygulayıp  tehdit edeceğinize; yanlarına gidin dertlerini dinleyin, teselli olmaya çalışın, güven verin…

Oturduğunuz o koltuklar babanızın malı değil, sağlık kurumları da çiftliğiniz hiç değil!

Devletin kurumları bizim, hepimizin!

Cumhurbaşkanımız ne diyor:

“Biz bu millete efendi değil, hizmetkar olmaya geldik. Herkes bizi sevmek zorunda değil ama biz 76 milyonun tamamının hükümetiyiz”

(0 dönem nüfusumuzun sayısı o idi.)

Peki…

Siz kimsiniz, kime yaranmaya ve ne yapmaya çalışıyorsunuz?

Hadi buyurun…

Lale Akasoy-Bunu Duysun

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cinci HOCA
Cinci HOCA - 2 hafta Önce

Taşerona kadro işi yanlıştı......... Yine yapıyorlar yanlışı.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Lale hanım bu sürekli işçi sizin neyiniz oluyor da bu kadar ısrarlı şekilde uygunsuzlukta ısrar ediyorsunuz?
Sürekli işçiler görevi dışında çalıştırılamaz hükmünü biliyorsunuz.
Sürekli işçilerin tayin hakları olmadığını da biliyorsunuz.
Geçici görevle başka hastaneye verilmesini istiyorsunuz ama sağlıkta torpilli geçici görevleri sona erdirin diyenlerde sizlersiniz. Sizin torpilinizle veya kaleminizi kullanarak idarecilere yaptığınız mobing/baskı ile bu geçici görevi yapsınlar mı?
Etikmi bu?
Önce kendimize saplayalım iğneyi.
Biz düzelmeden başkalarını düzeltemeyiz

HE
HE @Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Bir gecede alınan karar ile 21/12/2017 tarihinde hastanede çalışan herkesin (ne kadar çalıştığına bakmadan) kadroya alındığında da bu kadar hassas olup yazı yazdınız mı acaba...

hacı abi
hacı abi - 2 hafta Önce

Derdi çok büyükmüş, hakkaten iki gün üst üste paylaşılması da gerekliymiş.
Temizlikten işe girmiş, veri işi yaptırmışlar, niye veri hazırlamaya çevirmemişler,
Yazının başından, sonundan ortasından neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor :)

Temizlik kadrosunda temizlik yapanların suçu ne?

doğrusu
doğrusu - 2 hafta Önce

Sözleşmeli idarecilikte en az şube müdürlüğü yazılı sınavını geçmiş olma şartı getirilmelidir.En az 15 yıl memuriyet süresi ve en az 2 yıl sağlık bakanlığında çalışma zorunluluğu olmalıdır.Yönetim alanında yüksek lisansı olanlara öncelik tanınmalı ve diğer kurumlardan ve serbest çalışanlardan alımlara son verilmelidir.Bu şartlara haiz olmayanlar hemen görevden el çektirilmeli,yerine yukarıda saydığımız daha liyakatli olanlar atanmalıdır.

Elmadağ
Elmadağ - 2 hafta Önce

Dr hulusi alatas devlet hastanesinde aynı olaylar var temizlik kadrosunda olup şöförlük yapanlar temizlik kadrosunda olup bilgisayardan sıra verenler temizlik olup masa başı çalışanlar bunlar bi araştırılsın ki çalışan tüm personel bu durumdan rahatsız yönetimden rahatsız personel haber bi elmadag kaleme alda tarafsızlığına inanalım

adil
adil - 2 hafta Önce

sağlıkta çöküşün adı söz.idarecik.vebal,kul hakkı ne desen var.

doğrusu
doğrusu - 2 hafta Önce

Sözleşmeli idarecilikte en az şube müdürlüğü yazılı sınavını geçmiş olma şartı getirilmelidir.En az 15 yıl memuriyet süresi ve en az 2 yıl sağlık bakanlığında çalışma zorunluluğu olmalıdır.Yönetim alanında yüksek lisansı olanlara öncelik tanınmalı ve diğer kurumlardan ve serbest çalışanlardan alımlara son verilmelidir.Bu şartlara haiz olmayanlar hemen görevden el çektirilmeli,yerine yukarıda saydığımız daha liyakatli olanlar atanmalıdır.

Neyin doğrusu
Neyin doğrusu @doğrusu - 2 hafta Önce

Bu kriterler size ait galiba. Adrese teslim öğretim elemanı ilanı gibi olmuş.

Eski dost Necla
Eski dost Necla - 2 hafta Önce

Lale hanım aynı durumda Bursa’da bir hastanede güvenlik şefi var bir de sağlık bakım müdürü var birininin eksik malzeme geldiğini idareye söylediği için müdür yardımcısı tarafından keyfi 2 yıl sürgün ettirildi diğerini başhekim istemedi diye görevden el çektirildi geri geldi ama mobing devam ediyor şikayet ediyorsun savcıyı makam odalarında ağırlayıp gönderiyorlar muhakkikler zaten eş dost il sağlık müdürü desen başhekimin ricalarını müdürün ricalarını kırmaz il sağlı müdürü Bursa’daki başhekimlerin başkanların müdürü değil tüm Bursa’nın müdürü ama diğer personel yokmuş gibi yöneticilik yapıyor bir de tonla maaş alıyor yapamıyorsan devlet o makamı üç beş kişiye müdürlük yap diye vermedi bırakacaksın yani lale hanım Bursa’nın tüm hastaneleri böyle bazıları Alp iktidarının kaybedeceğini ön görüp başka makamlar peşine koşturmaya başladı bile çünkü yargı önünde hesap verecekler ne cemaat olacak ne tarikat ne akp arkaları olmayınca ballı maaşlar gidecek arkadaşını keyfi çay içmeye geçici görevlendirme ile yanına alamayacaklar müdür yardımcısının arkasını toplamak için bütün bursa seferber oldu olan garip guraba ya oldu olsun garibin arkasında Allahı var o yeter


SIRADAKİ HABER