Sözleşmeli personele verilecek hakların detayları belli oldu!

Sözleşmeli personele verilecek hakların detayları belli oldu!

3600 ek göstergenin açıklanmasının ardından gözler sözleşmeli personele sağlanacak yeni haklara çevrildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası ele alacakları ilk dosyanın sözleşmeli kamu çalışanları olduğunu belirterek, "Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz" dedi.

Peki yaklaşık 530 bin sözleşmeli personele ne tür haklar verilecek?
 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, kamuda çalışan 530 bin sözleşmeliyi ilgilendiren çalışmada özellikle sosyal ve mali hakların kadrolu personel ile eşitlenmesi söz konusu olacak.

Buna göre sözleşmelilerin ücret, tayin, görevde yükselme, mazerete dayalı yer değiştirme gibi sorunları çözüme kavuşturulacak. Ağırlıklı olarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan sözleşmeli personel özellikle eş durumundan yer değiştirme hakları istiyor.

Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde 40'a yakın statüde bulunan sözleşmeli sistemi de sadeleşmiş olacak. Çalışmaların tamamı sosyal taraflarla müzakere ile sürdürülecek. Böylece memurların talepleri de dikkate alınarak taslaklar oluşturulacak.

GÖREVDE YÜKSELME YOLU AÇILACAK
Yapılacak düzenleme ile sözleşmeli personel görevde yükselme sınavlarına girebilecek. Böylece kademe ve derece ilerlemişi haklarına sahip olabilecekler. Bunun yanında izin haklarının devredilmesi, yönetici pozisyonlarında istihdam gibi haklar da verilmiş olacak.

Bunun dışında kurumlar arası yer değişikliği hakkı da bulunacak. Bu arada mali yılla sınırlı olan sözleşme süreleri ile ilgili de iş güvencesi gelmiş olacak.

SÖZLEŞMELİ MEMUR SAYISI 530 BİNİ BULUYOR
Kadrolu personel: 2.960.924
Sözleşmeli Personel: 529.037
Sürekli işçi: 1.177.650
Geçici işçi: 59.570
Diğer: 107.027
TOPLAM: 4.834.208

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
anadolubeyi
anadolubeyi - 3 hafta Önce

sendikalar personel sağlık ve Ahmet ÜNLÜ bırakın bu algıyı yeter artık ya ben 23 senedir hizmetli kadrosunda çalışıyorum çalıştığım birimler (hasta kabul, satın alma, mutemetlik ,arşiv ve şimdi de muhasebe ) aldığım net maaş 4.272,00 tl aldığım ek ödeme 2.554,00 tl her türlü işi yapıyor olmama rağmen aldığım tutar toplam 6.826,00 bana bu ek gösterge veya özlük hakları düzenlemesinin ne faydası var bana bi anlatın bakalım hiç bir faydası yok sıfır elde var sıfır

......
...... @anadolubeyi - 2 hafta Önce

Yani senin kadrona göre farklı yerlerde neden çalıştırıyorlar. Seninde isine geliyor tabi temizlik yapmayayim masa başında oturayim.

emre
emre - 3 hafta Önce

geçmiş yıllardaki gibi kpss ile emeğiyle atanan herkese kadro verilmeli

Sağlıkeri
Sağlıkeri - 2 hafta Önce

O bu değil kadro istiyoruz. Bu kadar mı zor

SIRADAKİ HABER