Sorun Denetimsizlik........Sorun Liyakat

Sorun Denetimsizlik........Sorun Liyakat

Son günlerde yerel basın, ulusal basın ve sosyal medyada gündeminden düşmeyen nöbet parası ile ilgili usulsüzlük iddiaları var. Bu paylaşımların altına yapılan yorumlar. Bu yorumlarda herkes benzeri iddialarda bulunmakta. İddia diyorum çünkü bir çoğu ile ilgili inceleme başlatılmış ve sonuçlanmamış. Mahkeme aşamasında olanlarda var. Elbette kanun koyucular gereğini yapacaktır. Ama ben bu iddiaların temelinde yatan sebebe bakmak istiyorum.Aslında temel sebep denetimsizlik. Evet denetimsizlik. Aslında devlet denetim mekanizmasını oluşturmuş durumda. Ama bir yerde bu denetim yapılmıyor mu acaba. Nöbet listeleri üzerinden gidecek olursak. Nöbet Listeleri birim sorumlusu tarafından hazırlanır. Bağlı olduğu müdürlük tarafından kontrol edilir ve onaylanır. Bazı kurumlarda onay mekanizması başhekimlik bile olabilmektedir. Kurum işleyişine göre değişmektedir. Bu listelerin bir fotokopisi eskiden il sağlık müdürlüklerine de gönderilirdi. Şimdi durum tam olarak nedir bilemiyorum. Aslında bir nöbet listesi bir kişinin sorumluğunda değildir.İmzalar sadece imza atmak için atılmasa. Attığı imzanın gereğini yaparak atsa. Mesela eskiden nöbet listelerinde bir hazırlayan olurdu bu genellikle birim sorumlusu olurdu. Kontrol eden sağlık bakım hizmetleri müdürleri ve müdür yardımcıları, onaylayan makamı ise başhekimlik. Kontrol eden olsa olur muydu bu problemler. Mesaiye gelmeden nasıl para alınabilir. 657 sayılı devlet memurları kanunu net değil mi?Bir çok hastanede sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri, yardımcıları, kanun ve yönetmelikte yeri olmamasına rağmen süpervizörler, sağlık bakım hizmetleri birim sorumluları, koordinatörler bulunmaktadır. O zaman eksik olan nedir. Eksik olan maalesef hastanede daha önce hiç çalışmamış birinin tepeden inme MÜDÜR OLARAK ATANMASI, hayatında birim sorumluluğu dahi yapmamış insanların müdür müdür yardımcısı atanması, sağlık sektörünün içine muayene olmak dışında girmeyenlerin müdür, müdür yardımcısı atanması, mevzuatı bilmeyen, yönetmeliklerden haberi olmayan kişilerin sözleşmeli yönetici olarak atanması ve sorumluğu alt kademeye bırakarak sitem içinde sorumluluktan kurtulmaya çalışmalarıdır. Evet il sağlık müdürlükleri de maalesef bu durumu görmezden gelmektedir. Sağlık bakım hizmetlerine bağlı alanlar denetimden uzaklaşmaktadır.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüklerine ebe ve hemşire dışında atamalar yapılması ile birlikte ebe ve hemşirelerin çoğunlukla hizmet verdikleri alanın hakimiyeti kaybedilmektedir. Bilmediğiniz bir süreci yönetemezsiniz.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri tarafından kanun ve yönetmeliklerde yer almamasına rağmen yapılan görevlendirmeler personel arasında güvenin ve yönetmeliklere olan inancın kaybolmasına sebep olmaktadır. Süpervizörler, sağlık bakım hizmetleri birim sorumluları, koordinatörler v.b.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine bağlı olarak yapılan sorumlu hemşire görevlendirmelerinde yönetmelikte taşıyan niteliklere dikkat edilmemesi

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüklerine bağlı olarak çalışan personelin nöbet tutulmayan alanlarda personel görevlendirilmesinde 25 yıl ve üzeri çalışanların değerlendirilmemesi.Eğitim hemşireliği, enfeksiyon kontrol hemşireliği, kalite birimi, ayaktan tedavi birimi gibi

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan yoğun bakımlarda eleman görevlendirilirken yönetmelikte belirtilen kadar ancak çalıştırılırken, evde bakım gibi birimlerde yönetmelikte belirtilen den daha fazla personel görevlendirilmesi.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine bağlı olarak çalışması gereken Gözetmen Hemşirelerin gündüzde çalıştırılması ve nöbet parası verilmesi.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine bağlı personelin hukuk büro, personel özlük, idari büro gibi alanlar da görevlendirilmek üzere il-ilçe sağlık müdürlüklerine,ADSM ve başka kurumlarda geçici görevlendirilmeleri

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine bağlı personelin atamasını yapıldığı gün ihtiyaç var denilerek geçici görev ile üzere il-ilçe sağlık müdürlüklerine,ADSM ve başka kurumlarda görevlendirilmeleri

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine ulaşmanın imkansıza yakın olması

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerinin bayramlarda dahil olmak üzere sahada hiç görünmemeleri, odalarından dışarıya çıkmamaları, sahada olup biteni sadece kendilerine gelen kadar bilmeleri

Denetim olsa liyakat olsa  hasta olmayan servise nöbetci yazılır mı? Sahi Gözetmen Hemşire , müdür yardımcısı, müdür boş servise bayramda neden nöbet tuturur?Tsarruf mu dediniz? personel ihtiyacı mı dediniz?

Dnetim olsa bayramda 5 hasta olan serviste 2 sağlık personeli nöbet tutar mı? Tsarruf mu dediniz? personel ihtiyacı mı dediniz?

Keşke il sağlıkta buunan başkan, başkan yardımcısı ve uzmanlar personelin nöbet listelerini en azından örnekleme usulu bir kontrol etslerdi. Keşke daha dün hastaneye gelen bir personel eğitim hemşireliğinde  görevlendirilince 25 yıl ve üzeri birpersonel görevlendirilmiyo diye kontrol etslerdi. Keşke atanan bir birim sorumlusu yönetmelikteki usul ve esaslara uygun mu diye kontorl etselerdi. Keşke koordinatör hemşire, süpervizör hemşire, sağlık bakım hizmetleri müdürleri atamalrında hangi kanundan aldınız bu yetkiyi deselerdi.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı personelin 24 saat usulu çalışırılması, verimlilik, kalite açısından nasıl açıklanır. Yönetmelikl ve genelgelere  uygunluğu var mıdır?

Tabi keşke il sağlık müdürleride ekiplerini odalarında oturan, mevzuat bilmeyen, bana dokunmadığı sürece beni ilgilendirmez diyen kişilerden kurmasalardı.

Aslında asıl problem denetimsizlik, yöneticiliği personel tarafından sevilmek olarak algılarsanız, mevzuatı nereden bulacağını bilmeyen, hayatında yönetmelik okumamış insanları atarsanız daha çok benzer haberleri okuruz.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 20:11

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 8 ay Önce

HARİKA BİR YAZI OLMUŞ CEREN HANIM,TEBRİK EDERİM.BEN GEÇENLERDE KISMEN BURADA DA BELİRTTİM,İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNDE,GEREK MENZİL CEMAATİ,GEREK MALUM SENDİKA'NIN İNSAN KAYIRMASIYLA ÇOK FAZLA ŞİŞİRİLMİŞ KADROSU MEVCUTTUR. SAYGILARIMLA.

sözleşmeli yöneticiler olmasa bu sağlıkçı tayfası çalışmaz
sözleşmeli yöneticiler olmasa bu sağlıkçı tayfası çalışmaz @SELİMCAN - 3 ay Önce

her şeyi sözleşmeli profesyonel yöneticilere borçluyuz

BAYBURT
BAYBURT @SELİMCAN - 8 ay Önce

Bayburt'a tez zamanda bir müfettiş gönderilmeli

Deli
Deli - 8 ay Önce

Ya sağlık bakanlığının Sayıştay raporlarında bile nöbet usulsüzlüklerine değinilmiş ama kimse kimseye dokunmuyor eskiden saygı vardı şimdi hile bilmediğin zaman seni aptal zannediyorlar danalar hep birim sorumluları birde karı koca öyle sahipleniyorlar ki sanki onlar olmazsa devlet çöker sonra geldin mesailer ek ödemeler Allah akıl fikir verdin ama benim devletim büyük bınlarda geçecek

Mustafa
Mustafa - 8 ay Önce

NİHAYET
5 YILDIR BUNU ANLATA ANLATA DİLİMİZDE TÜY BİTTİ AMA YETKİLİ SENDİKA BUNU BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIIII

KUNGFUCU
KUNGFUCU @Mustafa - 8 ay Önce

Bu islerin çözülmesi icin, açıktan atamaların önünün açılması lazım (!), memur olmayan kişilerin atanmasi lazım (!), sagligin s sinden anlamayan kişilerin atanması lazım (!), mevzuatın m sinden anlamayan kişilerin atanması lazım (!). Showmenlerin goreve gelmesi lazim bence o zaman duzelecektir.

mersin
mersin - 8 ay Önce

hepsini anlarımda hastanelerde yakında işi yapacak adam kalmayacak her idareci olan idareciliği bitince bu eski idareci kaymaklı masabaşı yerde otursun denilip iş yaptırılmıyor. koordinatörlük diye bir saçmalık çıktı. gayri resmi mdr yrd gibi 3 veya 5 birim sorumlusu bunlara bağlı çalışıyor önce bunlar birim sorumlısunun iznini imzalıyor ne yönetmelikte var ne kanunda ben şahsen böyle bir durum yaşasam o şahsı tınlamam....

Mersin 33
Mersin 33 - 8 ay Önce

Tesbitiniz doğru olmakla birlikte tebrik edilecek nitelikte kaleme alınmış.sizi teyit amaçlı il md de yaşanan Bi örnekle katkıda bulunmak isterim. Sözünü ettiğiniz bakanlıkça kadrosu dahi olmayan birim sorumlularından kimisi bırakın denetleme yapmayı bizatihi kendileri kurumun aracıyla bayram tatiline çıkar. İkinci eşine günlük kullanımına araç ve soför tahsis eder. Yetinmeyip il dışına gezmeye götürür.mahiyetindekilere olmayan mesai ücreti yazıp ücretleri kendilerinden alır. Ayrıca kredi kartı borcunu ödetir.vs VS. İlimizde bu gibi örnekler oldukça fazla. Bunlar idarecileri tarafından bilinmekte ancak hiç Bi işlem yapılmamaktadır. En üzücü tarafıda bu.

sistem
sistem - 8 ay Önce

Başarılı bir sistem kurarsın,Ali gider yerine veli gelir,sistem değişmez,herşey tıkır tıkır işler.
Veli sistemi Aliden daha iyi işletir,daha ileri götürürse görevine devam eder.
Bizde böyle değil SİSTEM ÇÜRÜK,GELENLER LİYAKATSIZ,herkes birilerinin yandaşı ve kurumları da mahvettiler

Deli oğlan
Deli oğlan - 8 ay Önce

Efendiler Aslı astarı olmayan iddialara göre insanları infaz etmeyelim.Bir defa bir Entegre hastanede nöbet listesi birimlerde çalışanlarla hazırlanır müdür kontrol eder başhekim onaylar ve il sağlık müdürlüğüne her ayın 27 sine kadar gönderilir.Ayın içerinde olan nöbet değişimi vb evraklar ay sonu puantajla toparlanıp müdür kontrolü ve başhekimin onayı ile müdürlük maaş birimine gönderilir.Ayrıca nöbet değişimi ilgili personeller imzası ve başhekim onayı ile gönderilir.Herhangi bir personelin nöbet dışında ek mesai yazılacaksa bunuda tutanakla müdür ve başhekim imzalar onaylar. Ona göre yazılır

Deli oğlan
Deli oğlan - 8 ay Önce

Siz hiç


SIRADAKİ HABER