Sağlıkta Lisans Tamamlama Garabeti Can Sıkıyor

Sağlıkta lisans tamamlama programına 6569 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 19 Kasım 2014 sonrası ön lisans mezunu olan sağlık çalışanları başvuramıyor. 2014 sonrası sağlıkla ilgili önlisans bölümlerinden mezun olanlar sadece DGS ile lisans tamamlayabiliyor. Ancak burda da kontenjan artmasına rağmen ciddi sıkıntı yaşanıyor

Sağlıkta Lisans Tamamlama Garabeti Can Sıkıyor

personel sağlık net / özel haberi

Halen görevden olan gerek kadrolu gerekse sözleşmeli personelin maaşlarında, nöbet ücretlerin,ek göstergelerde ,  performanslarında ve birçok kalemde işine yarayacak olan lisans tamamlama çok elzem ve önemli bir konudur.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Lisans mezunu olmak bir sağlık personeli için mevcut şartlarda olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Lisansın ise sağlıkla ilgili bir bölümden olması ise özellikle gereklidir. 

DGS ile her ne kadar uzaktan eğitimle çeşitli sağlıkla ilgili bölümler açılmış olsada bu kontenjanlara ülke geneli çalışsın çalışması tüm vatadandaşlar başvurması ve yoğun talep görmesi nedeniyle görevdeki çoğu sağlık personeli DGS ile lisans tamamlayamıyor.

Örneğin DGS ile 200-210 puanla içinde mühendislikte olan birçok bölüme girilebilirken 230 puan ile sağlık yönetimi, 250 puan alan acil yardım ve afet yönetimi  gibi uzaktan bölümlere girilemiyor. Hatta İstanbul Üniversitesi uzaktan acil yardım afet bölümü 320 puanla öğrenci aldı.  Anadolu Ünivesitesi sağlık yönetimi bölümüne ise 330 puanla yerleşen oldu. DGS den alınabilecek en yüksek puan geçen geçe 348'di . Aynı ünivesitenin Hukuk fakültesi 300 puanla öğrenci aldı.

Puanlar, kontenjanlar ve durum ortada iken görevdeki sağlık personeline özel düzenleme acilen yapılmalıdır. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!! - 1 ay Önce

lisans tamamlama uygulaması derhal kaldırılmalıdır. çok büyük haksızlık var, vebali de çok yüksek. bedavadan,uydurukca lisan mezunları sınıfına sokuluyorlar.

oblomov
oblomov @!!!!!!!!!! - 1 ay Önce

4 yıllık örgün öğretim bitirdim. dünya kadar masrafım oldu,final vize zamanları uykusuz geceler.sonra sağlıkçı olarak atamam yapıldı.ama senin okuduğun bölümü saymıyoruz dediler.2 yıllık uyduruk açıköçğretim bölümleri daha itibarlı sayıldı.buna yorumun ne olacak. o zaman örgün okunan bütün bölümler üst öğrenim sayılsın

Sağlık Memuru (tıb.sek.)
Sağlık Memuru (tıb.sek.) - 1 ay Önce

Malum, sağlık sen sen başkanınan mesengerdan yazdım fakat bu konu çözüldü. dedi dikkate bile almadı. Bir tek Sağlık yönetimi ile lisans tamamlayabiliyorum. Eşit Ağırlıktan 203 sözelden 229 aldım ama iki yıldır yerleşemiyor. Sayın Yal....yan sene hakkımı helal etmiyorum. Bu konuyu dikkate aldığınız için sitenize tşkr ederim.

sağlıksız sağlıkçı
sağlıksız sağlıkçı - 1 ay Önce

şimdi mi bu haber yapılır.iş işten geçtikten sonra.bir yıl daha kaybettik

Enver KALE
Enver KALE - 1 ay Önce

DGS gibi çok kolay bir sınavdan azıcık puan almayı başaramayan lisans tamamlamasın bir zahmet. Yönetmelikle hakkın olmayan yanından bile geçemeyeceğin üniversiteye gir, kopya ve uzaktan sınav ile dersleri ver, sonra da lisans mezunuyum diye ortalıkta dolan. Yönetmelikle üniversiteye girişin hak olarak tanımlanması hak olduğunu ve en önemlisi ahlaki olduğunu göstermez. Vergi borçları yönetmelikle silinen milyarderler de yönetmeliği/kararları gerekçe göstererek haklı olduklarını iddia ediyor.

mmmmmm
mmmmmm - 1 ay Önce

lütfen bu konuyu yetkililere bildirirmisiniz ne demek 2014 sonrası mezunlar lisans tamamlayamaz bu bir hak ihlali bu garabet durumu lütfen düzeltsinler hiç bir hukuk buna uyuyormu lütfen

Xdr
Xdr - 1 ay Önce

DGS şartı sağlık çalışanlarına kaldırılmadır bu zor süre içinde ders çalışmaya fırsatımız bile olmuyor

Sağlık
Sağlık - 1 ay Önce

Insanlara yaptıkları işle alakalı lisans programları geliştirmek profesyonellik gerektirir bizde ki amatörlük ve okuyacak insanları yolmak okul bitmesin diye saçma sapan sınavlara girmek nedir birileri almış eline sazı çalıyor.saglik personeline işiyle alakalı eğitim verilse onla alakalı lisans tamamlasa hem kendini geliştirmiş olur böylece daha kaliteli hizmet verilir.ama yok aptalca dersler ve saçma sapan sorularla okulu bitiren zaten daha sonrasında yaptığı derslerden hiçbirşey hatırlamıyor bile...Benim öyle herkesinde öyledir eminim.saglik personeline saglik soruları sormak yerine alakasız dersler ve sorular.bu ülke de okumuş cahiller varken daha çok burnumuzu sürteriz...okumanın mala bağlandığı bir sistem....okurken çok mala bağladım ve öyle bitirdim dürüst olup gerçekleri yazdım...konuyla alakalı olmasa da lisans tamamlama kişilerin yaptıkları ise uygun olmalı dersler ve sınavlar o şekilde düzenlenmeli yoksa boş boş diploma aldık 3 kuruş daha fazla kazanıyorum ama okulla alakalı bir iş yaptığım yok diploma eşittir para oda helal mi haram mi bilmeden alıyoruz sorumlu olanlar bu sistemi kuranlardir

Hırçın
Hırçın - 1 ay Önce

Söz konusu personel olunca hiçbir işinde hak ve adalet olmayan bakanlığın başka ve büyük bir yanlışıdır bu


SIRADAKİ HABER