SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞIP GÖREVDE YÜKSELEMEMEK

SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞIP GÖREVDE YÜKSELEMEMEK

Eskiden görevde yükselme sınavları yapılırdı. Her ne kadar sözde mülakatlarla yine torpilli olanların atanma olasılığı fazla olsa da, yine de yönetici olmak isteyenler bu sınavlarla şanslarını denerlerdi.

2010 yılında çıkarılan yeni teşkilat yasası ile il sağlık müdürlükleri lağvedilirken, kamu hastaneleri kurumu yasalaşmış ve beraberinde bu kurumlarda görev yapacak kimseler de sınavsız, sözleşmeli olarak atanacaklardı.

Aslında amaçlardan birisi de sağlık teşkilatında ki yönetici sayısını azaltmak olduğu söyleniyordu ancak hiçte öyle olmadı. Yapılan yanlış tan dönüldü ve iki yıl önce yeniden il sağlık müdürlüğü bünyesinde toplandı tüm teşkilat ancak yapılan yanlışın önemli bir kısmında ısrar edilmekte.

1) Yeni düzene göre bizim teşkilatlarda yönetici olmak isteyenlerde sınav zorunluluğu yok.  En önemli ölçü maalesef torpil.

2) (bu arada,kurumumuzda çalışan tüm yöneticilerin tamamı alınmasın sözlerimden lütfen.Mutlaka içlerinde görevini layıkıyla yapan kişilerde vardır, onları tenzih ediyorum). Yönetici sayısını azaltalım derken tam aksine iyice artırıldı ve eskiden hastanelerde 1 tane hastane müdürü olurken artık her hastanede 3 ayrı müdür ve bu müdürlerin de bir çok yardımcısı olmaya başlandı

3) Eskiden İl sağlık müdürü, yardımcıları ve şube müdürleri varken, artık Müdürün altında daire başkanları, başkan yardımcıları ve bir çok uzman atanmaya başlandı.

Tüm bu yöneticilerin maaşları dışında ki sabitleri vs kurumun havuzundan ödendiği ve buda hayli yekün oluşturduğu için artık bir çok hastanede döner sermaye payı ödenemez oldu.

Zaman zaman internetten araştırırım bu hususları.Hastanemizin birisinde müdür 4 yıllık fakülte mezunu iken yardımcısı doktora mezunu.

Günümüz itibariyle Sağlık Bakanlığında çalışıp ta yöneticilik gibi bir ideali olanların torpili yoksa, boşuna hayal kurmasınlar derim.

Tahsilinizin, liyakatınızın, deneyimlerinizin hiç bir önemi yoktur maalesef.

Yani sağlam yerde adamınız yoksa, sizde yoksunuz demektir.

Bu düzen son derece yanlıştır ve bir an önce ciddi bir revizyona ihtiyaç vardır.

Rahmetli Valimiz Recep YAZICIOĞLU'nun deyimi ile,"sil baştan"... Saygılarımla...

Kaynak:- Maaş ve Döner Sermaye Ek Ödeme Bilgilendirme Platformu

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 07:32

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
:)
:) - 9 ay Önce

http://www.pusulagazetesi.com.tr/sendika-baskaninin-maasi-milletvekilini-gecti-129353-haberler.html

yazık
yazık @:) - 9 ay Önce

Sözleşmeli idarecilik adı altında döner sermaye üzerinden yapılan bu soyguna dur diyecek kul hakkı gözeten bir baba yiğit aranıyor.

soruyorum
soruyorum - 9 ay Önce

GÖREVDE YÜKSELECEK ÜNVAN KALDI MI?
ahbap çavuş ilişkisi ile liyakat olmasızın göreve gelmeniz pekala mümkün,çünkü yap bir sözleşme 10 bin ile 25 bin lira arası parayı al,oh ne ala.bu adalet değildir zulümdur.
'Kurt kuzuyu yerken ,tarafsız olmak kurdu tutmaktır' N.E.

saglık per
saglık per - 9 ay Önce

aynen katılıyorum özellikle hekim dışı personelseniz isterseniz doktora yapın..herşeyi bilin tecrübeli olun hiç bir işe yaramaz..birim sorumlusu bile yapmak istemezler..

Ahmet Keskin
Ahmet Keskin - 9 ay Önce

Sınav yapılsa nolucak ki. Adamın yoksa kazanamazsın..En yüksek puan alan şube müdürü olamadı. Boşu boşuna çalışırsın. Ha bu arada Mali başkan ölüp, Mudur olup bu sınava girenler barajı bile aşamadı NOKTA

2351  KİŞİ SINAV KAZANDI ATANMADI.
2351 KİŞİ SINAV KAZANDI ATANMADI. - 9 ay Önce

SINAV KAZANIP ATANMAYAN VHKİLER MAĞDUR EDİLİRKEN SÖZLEŞMEYLE HABİRE MÜDÜR VE YARDIMCISI ATANIYOR.

MEHMET 02
MEHMET 02 - 9 ay Önce

2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." On dört yıl oldu ne zaman çözeceksiniz

mağdur
mağdur - 9 ay Önce

HAKLISIN....
KUL HAKKINA İNANIYORLARSA; HAKKIM HELAL DEĞİL...

TEŞKİLATDAN
TEŞKİLATDAN - 9 ay Önce

HAY DİLİNİZE SAĞLIK .BU DÜZEN BU PARTİYİ BOZAR...


SIRADAKİ HABER