Sağlığı Sağlıkçılar Yönetmeli, Liyakat Bazlı Atamalar İle

Sağlığı Sağlıkçılar Yönetmeli, Liyakat Bazlı Atamalar İle

Sözleşmeli yönetici atamaları ülke gündeminden hiç düşmüyor. Kimi zaman yerel basında, kimş zaman ulusal basında yer alıyor. Çalışanların ise hemen her günkü gündemi. Atanan uzaman için birimde çalışana sen buna işi ögret denirse,


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

müdür, müdür yardımcısı

-şimdi siz burda ne iş yapıyorsunuz

-satın alma evraklarına imza atmam,

-bir sorun çıkarsa en alttaki sizsiniz hesap size sorulur,

-mesaide eski arkadaşları ile kahve muabbetinde olan

-mesaiden önce çocugunu okula alma bırakma görevinin önemli oldugunu düşünen

-personel arasında ayrımcılık yapan

-işin aslında böyle olması gerekiyor ama ben ne yapayım gücüm yetmiyor diyen

-her pazartesi mesaiye bu hafta falanca vekil ile birlikteydim diye başlayan

-sağlık çalışanları ile görüşmezken, yetkili sendika temsilcileri ile odasında yemek yiyen

-sorun iletildiğinde çözmek yerine benim üyem naraları atan

- mevzuata aykırı görevlendirmeler yapan

-iş bilmediği için birim sorumlusunu kral yapan, birim sorumlusunun mobbingine izin veren

-kuruma geldiğinde çalışanlara selam vermemek için başı önünde yürüyen müdürler, başkan, başkan yardımcıları olay sosyal medyada yer alacagında samimiyet abidesi oluveriyor

-Kurumlarının kapısından dahi ugramayan müdürler, uzmanlat, başkanlar ve başkan yardımcıları

Bu yukarıda sayılanlar artık kurumda çalışan herkesin dilinde olan günlük konuşmlar. Son zamanlarda yapılan ve yapılamayan sözleşmeli yönetici artamaları her kesimden tepkiye neden oluyor. Bir sınav olmayınca, lisans mezuniyetinin yeterli oldugu sistemde herkesin herkesi eleştirme hakkıda otomatikmen dogmuş oluyor. Lyakat sahibi olanda aynı kefede değerlendiriliyor olmayanda.

Özellikle son günlerde yetkili sendikada yapılan atamalarda liyakat vurgusunda bulunmaka. Liyakat ve sınav ile sözleşmeli yönetici atama talebinin yetkili sendikadan gelmesi çalışanlar arasında oldukça olumlu talep görmekte.

Çalışanlar, sorunlarına çözüm bulan, taşın altına elini koyan, birlikte adım atabilecekleri yöneticiler ile çalışmak istemekte. Diğer türlüsünde onlarda mesai suya sabuna dokunmadan bitirmek istemekteler.

Sözleşmeli yöneticilik sistemi ilk kuruldugunda basına yansıyan haberler hizmet odaklı, çözüm odaklı yaklaşımlardı. İhaleler kamu hastane birlikleri tarafından yapılır, her hastanenin kendi ihtiyacı olan mazeme için dahi dogrudan temine izin verilmez, dogrudan temin yapılması gerekiyor ise tüm hastanelerin ihtiyacı için yapılırdı. Şimdi her ilde her hastane kendi ihtiyacım diyerek dogrudan temin limitinde alımlar yapıyor. Bu da maliyetlerin artmasına sebep olmakta. Sahi il sağlık müdürlüklerinde bu satın alma iş ve işlemleri için başkanlıklar, başkan yardımcılıkları ve uzmanlar var değil mi? Pardon bir de il sağlık müdürlüğünin kadrosu dolu oldu halde kadrosu dolu olmayan hastanelerden gecici görev ile çekilen personelleri unutmayalım. Sut fiyatı üzerinden alınan malzemelerin alım fiyatları analiz edilse yükselmesine sebep dogrudan temin ile yapılan az alım miktarları olabilir mi acaba? Yada bir malzeme ihale ile kaça alınmış, dogrudan teminile kaça alınmış bir analiz yapıla bilir mi? Nasıl olsa ben imza atmıyorum mantıgı ile analiz yapmaya gerekde yoktur. Gerçi geçerliliği olmayan karne parametreleride bununla ilgili bir parametre var ama, sonuçta Sözleşmeli yönetici atamalarında kriterin karne parametreleri olmadıgına saha defalarca şahit oldu.

Her zaman belirttiğimiz gibi sağlığı sağkcıdan daha iyi kimse bilemez, ancak daha dün klinikte nöbet tutan sağlık personelini bir sürecin başına gertirirseniz iyileştirme beklemek hayal olur, süreci yönetmesi için altında çalışan elemanın çabasına bağlıdır. Kimsede artık kendi taşın altına elini koymayan yönetici için taşın altına elini koymak istememektedir.

Hükümetin yapmış oldugu yatırımlar ile sağlıkta elde ettiğimiz başarı Dünya Sağlık Örgütü tarafından dahi takdir görmektedir. Bu durum Covid-19 pandemisi ilede dahada gün yüzüne çıkmıştır. Yapılan bu kadar emegin, çabanın heba olmaması için Sağlıkta yönetici atamalarının Liyakatın baz alındığı bir sınav sistemi ile olması sağlanmalıdır. Başka türlüsünde herkesin derdi gelecek dönem için koltugunu korumaktan öteu-ye gitmeyecektir.

Yaşanan süreçte malesef , sivil toplum kuruluşlarının isteklerini yerine getirmediği için karnesi 90'ların üzerinde olan sözleşmeli yöneticilerin sistem dışına itildiği görülmektedir. Karne parametresi başarısız olan bazı sözleşmeli yöneticiler ise tanıdık kontejyanından liste oluşturabilmektedir.

Odasından çıkmayan, niye covid-19 oldun diye hesap soran, kendisi maske mesafe kuralına uymayan, çalışanları bizden, bizden değil diye ayıran, bulunduğu kadrodan daha fazla maaş alma imkanına sahip olan, çalışanına bir geçmiş olsun idyemeyen kişiler sadece sağlık çalışanlarını küstürmektedir.

Kamuda memur dahi olmayan, sağlık personeli olmayan, tecrübesi olmayan, tanıdık referansı ile yapılan  atamalar ile malesef süreç çıkmaza dogru gitmektedir

Sağlığı sağlıkcılar yönetmeli ancak kendini yetiştirmiş, tecrübe sahibi olanlar. Sağlık çalışanları tüm bunlara şahit olduktan sonra arrtık SADECE VE SADECE LİYAKAT BAZLI ATAMA SİSTEMİ İSTEMEKTEDİR.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2020, 12:11

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
çok güzel anlatmışsınız.
çok güzel anlatmışsınız. - 6 ay Önce

Kimse kusura bakmasın. Sözleşmeli idarecilik, döner sermaye üzerinden birilerinin cebini doldurmaktan öteye gitmemiştir. Bunu kurgulayanların iyi niyeti sorgulanmalıdır.

yok daha neler
yok daha neler @çok güzel anlatmışsınız. - 6 ay Önce

işiniz gücünüz sözleşmeli profesyonel yöneticileri eleştirin. bu devir de eskinin il sağlık müdür yardımcısı veya şube müdürleri gibi 6 - 7 bin liraya kim yöneticilik yapsın ki? veya neden 25 bin lira almak varken üçte birine razı olunsun?
hiç mantıklı değil.

midem
midem @çok güzel anlatmışsınız. - 6 ay Önce

herkesin liyakat dediği fakat hiçbir şey yapmamasından midemiz bulandı artık

Ankara
Ankara @çok güzel anlatmışsınız. - 6 ay Önce

Menzil artık eskisi gibi etkili değil haberlere inanmayın ama Hakyol, Taşhiye Nur Urfa çok etkili gibi diyolar...

Büşra ak
Büşra ak - 6 ay Önce

Sağlık çalışanıyım.ayrıca 3 üniversite diplomam var yükseklisans mezunuyum.başhemşire yardımcım önlisans mezunu.şimdi size sormak istiyorum bu adamlar bana nasıl yöneticilik yapsın.ilkokul mezunun lise mezununa yönetici olması gibi bişey

Mustafa
Mustafa - 6 ay Önce

Çok güzel yazmışsınız da
Maalesef işsiz güçsüz lisans mezunu il başkanı ilçe başkanı ve vekil yakınları ya müdür yardımcısı, ya müdür yada başkan yardımcısı olmuş.. Ve bu adaletsiz liyakatsızlıpa SENDİKALAR da göz yumuyor....

Bay doğru
Bay doğru - 6 ay Önce

Bu yazıyı yazarken nereyi baz aldınız hangi ili veya bölgeyi

Bay doğru
Bay doğru - 6 ay Önce

Baştan sona yalan haber gelin İstanbul’a ben size hepsinin yalan olduğunu kanıtlayacağım.

Mersin
Mersin - 6 ay Önce

Sadece sağlıkçı olmaksa yetmiyorki. Cemaat ve dernek bağlantılı yada Konyalı olmak getekiyor

sağlıkçı 1235
sağlıkçı 1235 - 6 ay Önce

GELECEĞE DAİR HİÇ BİR UMUDUM YOK,YILLARCA BU SİSTEMDE ÇALIŞTIK DA NE OLDU,SİYASİLER KENDİ ADAMI OLMAYINCA AĞZINLA KUŞ TUTSAN DA BOŞ,ANLAYACAĞINIZ KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL,HERKES MAAŞINA BAKIYOR,BİZLER YILLARCA ODAMIZA UĞRAMADAN ÇALIŞANLARLA HASBİHAL OLDUK,BİRLİKTE TAKIM OLARAK YÖNETTİK AMA NE OLDU BİRİLERİNİN İŞİNE GELMEDİ,ASLINDA SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR AMA.....

dr.kerem
dr.kerem - 6 ay Önce

sağlık bakanlığı sözleşmeli yöneticilik sisteminden vazgeçmelidir. ösym tarafından yapılacak sınav sistemi ile yöneticiler atanmalıdır. sağlık çalışanları bu konudan çok şikayetçi...


SIRADAKİ HABER