Önce Sağlık Müdürlüğünün Uyması Gerekmez mi

Önce Sağlık Müdürlüğünün Uyması Gerekmez mi

Sağlık Bakanlığı bağlı kuruluşların işleyişini yürütebilmek için yönerge, iç tamim, genelge yayınlamaktadır. Yayınlanan yönerge,yönetmelik ve genelgelerin uygulanmasını sağlayacak kurumların başında ilk başta il sağlık müdürlükleri gelmektedir. Ancak sanırım bunu ilk uygulamayan kurumda il sağlık müdürlükleri. Sağlık bakanlığının resmi yazısına rağmen İl Sağlık Müdürlüklerinde geçici görevlendirmeler artarak devam etmekte. Sağlığın denetim mekanizmasında olan il sağlık müdürlüklerinde bakanlığın resmi yazısına rağmen alan dışı personel görevlendirilmesi devam etmektedir. Son olarak 11.10.2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönergede Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönerge'de yer alan yönergede yer alan dışında birim kurulmayacak denilmesine rağmen kurulan birimler devam etmekte. Ayrıca birim sorumlusu sadece uzman veya şube müdürü olacak denmesine rağmen aynen devam edilmektedir. Yasa ve yönetmeliklere uyumun sağlanmasından görevli ilin en tepe yönetim birimi yasa ve yönetmeliklere uymaz ise çalışandan ne beklenebilir. Çalışan ne kadar güvenebilir.Ne diyelim bakanlık sağlık müdürlüklerindeki geçici görevlendirme, alan dışı çalışma, yönergeye aykırı oluşturulan birim, birim sorumlulukları ile ilgili gerekli düzenlemeyi bir an önce yapar. Sahi neden, il sağlık müdürlüklerindeki geçici görevlendirme, alan dışı çalışma, yönerge harici oluşturulan birim ve birim sorumluları için sendikalar sahada çalışanların sesi olmaz. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 15:56

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

BUNLARA BİR İLAVE DE BEN YAPAYIM.NE HİKMETSE HASTANELERE ATANAN MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARININ HEPSİ DE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARINDAN ATANIYOR.NE MÜBAREK MİŞ ŞU İL SAĞLIK:)))))) SAYGILARIMLA.

sağlık memuru
sağlık memuru @SELİMCAN - 7 ay Önce

Ben il sağlık müdürlüğünde çalışıyorum hastanelere bizden müdür atandığını görmedim.

Il sağlık
Il sağlık - 7 ay Önce

Adamlar başka nasıl çalacaklar adamları olsun ki orda rahatça yesin içsin diye istediğini de yaptirsin diye atıyorlar

spersonel33
spersonel33 - 7 ay Önce

Son yönetmeliğe göre Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde Başhekim Doçent ya da Profesör olması gerekir iken, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde neden halen Başhekim Akademisyen (Doçent ya da Profesör) değil ?
1 ay önce haber yaptınız Başhekim Anestezi Uzmanı görevden alınıyor diye, halen Başhekim aynı.
Yoksa Doçent olacağı zamana kadar Başhekim mi olacak !
Son yönetmelik değiştirilebilir, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Başhekim Uzman doktor olabilir diye ya da Mersin Eğitim ve Araştırma Hastanesi hariç Başhekim Doçent ya da Profesör olacak...

ahi
ahi @spersonel33 - 7 ay Önce

son yönetmelikte başhekim profesör, doçent yada doktor öğretim üyesi olabilir şeklindedir.

33
33 - 7 ay Önce

Mersin İl Sağlık Müdürlüğünde olanları kaleme almışsınız gibi geldi Bi an.

Karabük
Karabük - 7 ay Önce

Sanki Karabük anlatılmış.

liyakat haberi yapın
liyakat haberi yapın - 7 ay Önce

bu haberi okadar çok gördümki..onun yerine liyakatı vurgulayan haberleri bu kadar yapmadınız..LİYAKAT olsa zaten çogu sorun çözülür..saygılarımla

sağ. per.
sağ. per. - 7 ay Önce

Şahsen ben il müdürlerini pek de eleştirmiyorum bu konuda...bir il müdürü kafasına göre 180 tane şube kurup 180 tane şube müdürü görevlendirmiyordu..ama..şubenin yerine birim dediğiniz anda..ve birim sorumlusu..40 birim yerine 180 birim de kurulur, +150 birim sorumlusu da görevlendirilir..kemal sunalın sende paşasın bende paşayım o da paşa dediği gibi..tosun paşa filminde..şu an olmasa da bi ara 200 birim sorunlusu olan ilde gördük sonuçta...aslında bakanlığın saha koordinatörleri ile mevzuata uyumun kontrolü yoluna gitmesi isabetli olurdu..çözüm..şube..

MEMUR
MEMUR - 7 ay Önce

SANKİ YALOVAYI ANLATMIŞSINIZ


SIRADAKİ HABER