Nöbet Tutmayan personelin Ayrıcalığı ne biri bana açıklayabilir mi?

Nöbet Tutmayan personelin Ayrıcalığı ne biri bana açıklayabilir mi?

Bu mesleğe başlayalı tam 29 yıl olmuş. 14 yaşındaydım. Babam elimden tutup, yolunu izini bilmediğim bir ilde sağlık kolejine kaydettirdiğinde. Evet ailem kısa yoldan meslek sahibi olmanın ve ekonomik koşullar içeresinde en iyisi olduğunu düşündüğü için tereddüt bile etmemişti. Okulun en başarılı öğrencilerindendim ama, sorulmadı bile, mesleğin tanımı anlatılmadı bile. Kayıt olmak için babam ile gittiğim yatılı okula Eylül ayında okullar açıldığında tek başıma gitmiştim.

Çevremde onlarca yüz ama biz 1. Sınıflar yapayalnız, kimsesiz ve çaresizlik duygusunu hiç unutmamam. 29 yıl sonra bir bayram günü gece nöbetinde o gün duyduğum yalnızlığı ve kimsesizliği iliklerime kadar hissediyorum.

Yatılı okulu bitirdiğimde mecburi hizmet görevine gittiğimde de, yıllar sonra şuaınki görev yerimde de yapılan haksızlıklar hiç değişmedi.

Çocuklarım doğduğunda, süt izni, doğum izni başhekimin insiyatifinde idi. Hiç tarafımıza insiyatif kullanılmadı. 40 Gün sonra nöbete yazıldık. 40 günlük bebek evde biz 24 saatlik nöbetlerde.

20 yılımız dolunca emeklilik hayalim vardı. Emekli olacaktım ve izne ayrılıp da yapmaya fırsat bulamadıklarımı yapacaktım olmadı. Yaşa takıldım hala emekli olmak için önüme yıllar konuldu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Bunca yıl bayram demeden, tatil demeden 4 kişi 60 yataklı servislerde nöbet tutuktuk yıpranma payından yaralanamadık.

Sağlık Bakanlığı genelege yayımladı 25 yıl ve üzeri çalışan personel mümkün oldukça nöbetten çıkarılsın diye. Biz kendimiz için bir iyileştirme beklerken, daha mesleğe yeni başlayan personelin nöbetsiz birimlerde görevlendirmelerine şahit olduk. Sebep sorduğumuzda hadsiz olduk. Açıklama zorunluğu olmadığı cevabı.

Torunlarım oldu, bayramda ziyaretine geldi. Ama ben hala nöbete gidiyorum. Ama watsap durularında mesleğe yeni başlayan personelin nöbet siz birimde aile saadeti fotoğraflarına şahit olmak.

Dilekçe ile nöbetsiz birimde çalışmak için başvurduğumda, personel ihtiyacı denildi ama duydum ki il -ilçe sağlık müdürlüğünde geçici görevle çalışan personele bir ilave daha yapılmış. Neden bize gelince personel ihtiyacı var deniyor bu kişiyi gönderdiniz sorusuna Sağlık Bakım Hizmetleri Müdüründen aldığım cevap haddimi bilmediğim oldu.

Nöbete gelirken gördüğüm komşum, git git güzelde para alıyorsunuz sözüne bu ay hesabıma 29 yıl nöbetle, gece uyumdan hesabıma yatan paranın 5.000 lirayı bulmadığını anlatamadım.

Bu gece hastane koridorunda, oturmuş bunları düşünürken hastaneye daha yeni gelen tahminen 15 yılını bile doldurmamış, covidli hastanın yanına bir kez bile girmemiş ama ödemesini covid bölümünden almış, covidde gösterdiği üstün başarıdan dolayı plaket takdim edilen süpervizörün tavrı ile bir kere daha kendimi çaresiz, bıkın ve yapayalnız hissetim.

29 Yıldır Nöbet Tutuyorum, Nöbet Tutmayan personelin Ayrıcalığı ne biri bana açıklayabilir mi?

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 07:03

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayrıcalık..
Ayrıcalık.. - 1 ay Önce

Yaşadığınız mağduriyeti, inanın bu meslekte çok kişi yaşıyor. biraz az, biraz çok ya da farklı. Ancak hak etmediği halde; birileri, bizlerin sahip olmadığı yetenekleri sayesinde (YALAKALIK, SİYASİ YAKINLIK, SENDİKACILIK, TAKLA ATMACILIK v.b.) hiç olmamaları gereken yerlerde yönetici olabiliyor. Liyakat, adalet, hak ve hukuk o kadar manasız kavramlar oldu ki artık. Allah yardımcımız olsun. Saygılarımla..

HemşirebeyDesenyeter
HemşirebeyDesenyeter - 1 ay Önce

Aydından örnek vereyim hemen. Mesela il içleri : il içlerinde mevcut ihtiyaç yerleri belirtilip tek seferde insanlar puanlarına göre tercih yaparlardı değilmi ! değil aydında önce insanların gitmek istedikleri yerlere göre talep toplanıyor sonra uygun yere uygun insan isteyip istemediğine göre (insanın aklına ilk gelen şey ) yerler açılıyor.uzun uzadıya açıklamayım 10 saniye düşünürsenin anlarsınız.Başka bir mevzu ise bir dünya insanın esas yerlerinde bulunmayışı,resmen geçici yada uzun vadeli dönüyor işler.esas yerine yıllarca gelmemiş insanlar var.hatta sırf makbul kişi istenilen yere gitsin diye gideceği yerdeki zavallı garibanlar başka bir yere bile yollanıyor.(inanmayan araştırsın).bir başka mevzu ise aşı ve covid görevlendirmeleri . Allah var haksızlık olmasın gönüllülük esasıyla yapılıyor zorlama veya gizli saklı iş yok.ama hocam kurumda mevcut insanlar dururken başka yerden neden sürekli insan gönderiyorsunuz full mesai yaptırıyorsunuz.hani en ufak bir enjektör ucunda bile devleti zarar uğratıyorsunuz diye insanları bunaltırken hemde.Ne yazık ki insanlar birşeyler soramıyor konuşamıyor talep edemiyor.neden mi çünkü gözdağı aba altından sopa göstermek. yani kısaca mobing....yok diyen insan yalan söyler.

sağlıkpersoneli
sağlıkpersoneli - 1 ay Önce

Bu yazıya çok yorum gelır sanmıstım ama kımse ılgılenmemış.ya korkudan yada torpılden dolayı yerlerı rahat dıye.malesef

ADSIZ MESLEK
ADSIZ MESLEK - 1 ay Önce

MAALESEF LİYAKATİN YERİNE YALAKALIK, TECRÜBENİN YERİNE YANDAŞLIK ALDI VE BU ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ BUNA ALIŞTIRILDI İNSANLAR

SIRADAKİ HABER