Mesai takip sistemi bir mobbing aracı olarak mı kullanılıyor

Mesai takip sistemi bir mobbing aracı olarak mı kullanılıyor

657 Sayılı Devlet memurlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen kanunda " Bu Kanun, Devlet memurlarının hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak, yüküm ve sorumluluklarını, aylıklarını ve ödeneklerini ve diğer özlük işlerini düzenler." hükmü yer almaktadır. Bu kanun hiç bir maddesinde mesai takibinin nasıl yapılacağı ile ilgili bir hükümde bulunmamaktadır. Mesai takibini parmak izi ile yapılması uygulamaları da Danıştay tarafından bu kanuna bağlı olarak iptal edilmiştir. Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğinde de mesai takibinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.

Elbette çalışanların mesai takibi yapılmalıdır. Ancak eşitlik ilkesi dahilinde ve yasalar doğrultusunda. Zaten 657 Sayılı kanunda bu durum Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları: başlığında  "Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır." hükmü ile de açıkça belirtilmiştir.

Bu durumda şu soruların cevabını aramak gerekmez mi?

Aynı il sağlık müdürlüğüne bağlı kurumlarda, farklı mesai takip sistemleri ne kadar doğrudur?

Aynı il içersinde il Sağlık Müdürlüğü personeli saat 9 da işe başlar ve istediği saatte kurumdan ayrılabiliyor ise, kurumda çalışanlara 8:00'da hastanede olacaksın baskısı nasıl anlatılır?

Mesai takip sistemleri tüm personel için mi geçerlidir?

Mesai takip sistemi sadece hekim dışı sağlık personeli için mi vardır?

Mesai Takip Sisteminin hekimler için uygulanmayacağına dair bir yönetmelik var mıdır?

Aynı kurumda mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel var mıdır?

Mesai takip sistemi verileri tüm personel için eşit bir değerlendirilmeye tabi tutuluyor mudur?

Mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel için ne gibi işlem yapılmaktadır?

Mesai Takip Sistemini kullanmayan personel işe gelmemiş kabul edilirse nasıl bir süreç işletilmektedir?

Measi takip sistemi sadece idarenin belirlediği kişilere midir?

Kurumdaki mesai takip sistemini kullanan personele ceza verilirken hiç kullanmayan personel için işlem yapılmaması nasıl açıklanır?

Mesai takip sistemi çalışma saatinin belirlenmesi amacı ile kullanılıyorsa mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel çalışmamış olarak mı kabul edilmektedir?

Mesai takip sisteminde geç kaldığı için personel ceza verilirken, mesai takip sistemini kullanmayan personel işe gelmemiş kabul edilip ne gibi yasal süreç işletilmektedir?

Ögle arası evine giden personel ile kurumda çalışan personelin mesai giriş çıkış saatleri aynı mır?

Sürekli İşçi kadrosunda bulunan personel yasal mevzuatlarda belirtilen süreleri çalışmakta mıdır?

İşçi kadrosunda olupta yasa ve mevzuatta belitilen süreleri çalışmayan personel için ne gibi işlem yapılmaktadır?

Mesai Takip sisteminin tüm personele uygulanmadığı ispat edilirse, mesai takip verleri nedeni ile ceza alan personel davayı kazanabilir mi?

Mesai Takip sistemi, sendika yönetiminde yer alan personel ve eşleri içinde geçerli midir?

Mesaİ Takip Sistemi,yönetici eşleri içinde geçerli midir?

Mesai Takip Sistemi doktor eşleri içinde geçerli midir?

Mesai Takip Sistemi Birim Sorumluları için geçerli midir?

Mesai Takip Sistemi verleri Sürekli işçi kadrosunda çalışan personel içinde uygulanıyor ise eksik tamalması gerekenden eksik çalışan personel için ne gibi yaptırım uygulanmaktadır?

Mesai Takip Sistemini kullanmayan Sürekli iççi işe gelmedi kabul edilirse 1 ay boyunca mesai takip sistemini kullanmayan personel için yapılan işlem nedir?

Mesai takip sistemi verileri objektif olarak mı değerlendirilmektedir yoksa;

Mesai takip sistemi bir mobbing aracı mıdır?

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 22:58

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 13 ay Önce

M.T.S. BİR MOBİNG ARACIDIR. SAYGILARIMLA.

HEMŞİRE
HEMŞİRE @SELİMCAN - 11 ay Önce

HER YEREDE SEN BOŞ BOŞ KONUŞUYON SUS BİR BOŞ ADAM

Serkan Memiş
Serkan Memiş - 13 ay Önce

Tam Çorum İl Sağlık Müdürlüğünü anlatmış. Aynen anlatılan gibi yıllarca kart basmayanlara ses yok, geç basanlara 08:11'de bastın diye günlük sarı zarflarda uyarılar veriliyor.Yazık bu personelin haline.Allah zalim yöneticilerin şerrinden tüm personeli korusun.

memur rıza
memur rıza - 13 ay Önce

MTS mobing sistemi diyenler şımarık, maaşını hak etmeyen, aldığım parayı hak ediyor muyum diye düşünmeyen memur tipleridir ve devletin kalkınması için mutlak surette bu zihniyette olanların devletten uzaklaştırması gereklidir. Sen memur olarak devletin, kanunların belirlediği mesai saatlerine uymayacaksın sonra vay efendim bana mobing yapılıyor, hadi oradan..

uzman
uzman @memur rıza - 11 ay Önce

okuduğunu anladığına emin misin mts olmasın demiyoruz herkese eşit olsun diyoruz

ricardinyo
ricardinyo - 11 ay Önce

BURDUR DA DA AYNI DURUM MEVCUT, MÜDÜRLÜKTE FARKLI İMZA SİRKÜLERİ BULUNMAKTADIR, BAZI PERSONEL SABAH TOPTAN İMZA ATARKEN BAŞKA BİRİMLER TEK TEK 4 DEFA İMZA ATMAKTADIR. ADALET TERAZİSİ SANKİ EKSİK TARTIYOR:))

Mrsn
Mrsn @ricardinyo - 11 ay Önce

Kesinlikle katılıyorum. Bı an Mersin i anlatıyorsunuz sandım

Denizli
Denizli - 11 ay Önce

Denizli'de iki türlü persanel var hastane personeli olupta şu anda idare kısmında olan personel her şey selbes birde onların degimi ile eski sağlık müdürlüğü personeli eski sağlık müdürlüğü personeline internet yasak müdürlüğün dışına çıkarken kapına nereye gittiğini imza geldiğinde imza gibi eziyetler amirler ne işe yariyor bilmiyoruz çünkü çalışanlar onların emrinde personel diken üstünde sayın bakanımız duymuyormu son onbeş yılda kazanilanlar gitti bi avuç insan için daha çok şeyler var ama neyse bunlara sendikada göz yumuyor çünkü memurun sevmediği kendilerinin sevdiği bir avuç insan için yapılıyor sendikada her şey değişecek diye bekledik yeni yönetimle oda boş çıktı o yüzden hiç kimse ağlamasın arkadaşlar.

serap
serap - 13 ay Önce

mobbing nedemek tekme tokat dövüyolar resmen bir başhekimimiz var oto parkta milleti takip ediyo su plakalı araç geç geldi diye işe adam sayko

İbrahim
İbrahim - 11 ay Önce

Mts kalana kadar ne mobing araçları var. Sağlık alanında bazı yöneticiler bu konuda acayip buluş sahibi

Devlet memuru
Devlet memuru - 11 ay Önce

Tabiki mesai canın istediğinde başlasın!!!!


SIRADAKİ HABER