Mesai takip sistemi bir mobbing aracı mıdır?

Mesai takip sistemi bir mobbing aracı mıdır?

657 Sayılı Devlet memurlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen kanunda " Bu Kanun, Devlet memurlarının hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak, yüküm ve sorumluluklarını, aylıklarını ve ödeneklerini ve diğer özlük işlerini düzenler." hükmü yer almaktadır. Bu kanun hiç bir maddesinde mesai takibinin nasıl yapılacağı ile ilgili bir hükümde bulunmamaktadır. Mesai takibini parmak izi ile yapılması uygulamaları da Danıştay tarafından bu kanuna bağlı olarak iptal edilmiştir. Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğinde de mesai takibinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.

Elbette çalışanların mesai takibi yapılmalıdır. Ancak eşitlik ilkesi dahilinde ve yasalar doğrultusunda. Zaten 657 Sayılı kanunda bu durum Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları: başlığında

"Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır." hükmü ile de açıkça belirtilmiştir.

Bu durumda şu soruların cevabını aramak gerekmez mi?

Aynı il sağlık müdürlüğünde farklı mesai takip sistemleri ne kadar doğrudur?

Mesai takip sistemleri tüm personel için mi geçerlidir?

Mesai takip sistemi sadece hekim dışı sağlık personeli için mi vardır?

Aynı kurumda mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel var mıdır?

Mesai takip sistemi verileri tüm personel için eşit bir değerlendirilmeye tabi tutuluyor mudur?

Mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel için ne gibi işlem yapılmaktadır?

Measi takip sistemi sadece idarenin belirlediği kişilere midir?

Kurumdaki mesai takip sistemini kullanan personele ceza verilirken hiç kullanmayan personel için işlem yapılmaması nasıl açıklanır?

Mesai takip sistemi çalışma saatinin belirlenmesi amacı ile kullanılıyorsa mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel çalışmamış olarak mı kabul edilmektedir?

Mesai takip sisteminde geç kaldığı için personel ceza verilirken, mesai takip sistemini kullanmayan personel işe gelmemiş kabul edilip ne gibi yasal sğreç işletilmektedir?

Ögle arası evine giden personel ile kurumda çalışan personelin mesai giriş çıkış saatleri aynı mır?

Tüm İşçi kadrosunda bulunan personel yasal mevzuatlarda belirtilen süreleri çalışmakta mıdır?

İşçi kadrosunda olupta yasam mevzuatta belitilen süreleri çalışmayan personel için ne gibi işlem yapılmaktadır?

Mesai akip sisteminin tüm personele uygulanmadığı ispar edilirse, mesai takip verleri nedeni ile ceza alan personel davayı kazanabilir mi?

Mesai takip sistemi verileri objektif olarak mı değerlendirilmektedir yoksa;

Mesai takip sistemi bir mobbing aracı mıdır?

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 20:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 ay Önce

M.T.S. BİR MOBİNG ARACIDIR. SAYGILARIMLA.

memur rıza
memur rıza - 1 ay Önce

MTS mobing sistemi diyenler şımarık, maaşını hak etmeyen, aldığım parayı hak ediyor muyum diye düşünmeyen memur tipleridir ve devletin kalkınması için mutlak surette bu zihniyette olanların devletten uzaklaştırması gereklidir. Sen memur olarak devletin, kanunların belirlediği mesai saatlerine uymayacaksın sonra vay efendim bana mobing yapılıyor, hadi oradan..

Serkan Memiş
Serkan Memiş - 1 ay Önce

Tam Çorum İl Sağlık Müdürlüğünü anlatmış. Aynen anlatılan gibi yıllarca kart basmayanlara ses yok, geç basanlara 08:11'de bastın diye günlük sarı zarflarda uyarılar veriliyor.Yazık bu personelin haline.Allah zalim yöneticilerin şerrinden tüm personeli korusun.

serap
serap - 1 ay Önce

mobbing nedemek tekme tokat dövüyolar resmen bir başhekimimiz var oto parkta milleti takip ediyo su plakalı araç geç geldi diye işe adam sayko

SIRADAKİ HABER