Liyakat

Liyakat

Liyakat

layık olma, yaraşma, yaraşırlık, uygunluk, yeterlilik, yetenek anlamlarına gelen liyakat, uygulama da yanlış anlaşılmıştır.

Neye layık, neye yaraşma, neye yaraşırlık, neye göre uygunluk, neye göre yeterlilik ve yetenek...

Kavramlar ve anlamlar kişilere göre farklılık arz ediyorsa, bir kez daha düşünmek, rıza(i) ilahi(yı) hatırlamak, gerektiğinde hatırlatmak!

Bir mevkie, bir makama liyakat ölçüleri tahsis edecek(sen), devlet herşeyin en mükemmel(ini) hâk eder.

Çay toplamak için yevmiyeli işçi alırken soruyor(sun), çayı temiz topluyor(musun), kaç kilo çay topluyor(sun), araştırdığında gündelikçi akşamında dediği gibi değil(se), hemşerim yarın gelme diyorsun. Eğer gerçekten güzel ve temiz kesiyor ise, yarın da gel, üç beş krş. daha fazla vereyim dersin.

Bu küçük örnekte olduğu gibi devlet işine de aynı özeni gösteremiyor(sak), liyakat değilde el ayak öpen birilerini liyakat unsuru sayıp bir yerlere getiriyor(sak), vay halimize...

Osman Gazinin şu sözüne de dikkat etmekte lazım!

"Dinsiz adama devlet işi verilmez"

Vesselam

İsmail Yılmaz- Rize Sağlık Sen Başkanı

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Gazi
Osman Gazi - 3 hafta Önce

"Dinsiz adama devlet işi verilmez" doğru tüm dinsizler müslümanlara düşmandır ve belli bir seviyeden sonra başkaldırı, isyan ve darbe yapmaya kalkarlar. Örneklerini çok gördük. O yüzden hakkıyla hakeden ve müslüman olanlar seçilsin.

Aa
Aa - 3 hafta Önce

Kim de din kim de din olmadığına kim karar verir peki ? Haşa küçücük beynimizle insanların dinini yargılamak bize mi düşer!

Yaa
Yaa @Aa - 3 hafta Önce

Bunu yazarken bile kinaye yapıyorsun. Kişi hizmet ehli değilse, haram lokma yiyorsa, kul hakkına riayet etmiyorsa ve hakkıyla görevini yerine getirmiyorsa sorgulamak gerekir. Yukardaki yazıda anlatılmak istenen budur

SIRADAKİ HABER