KDK,  Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine "Dur" demiştir.

Kamu Denetçiliği kurumu, "Hemşirelik Kanunu ve bu Kanuna bağlı çıkarılan Hemşirelik Yönetmeliğinde hemşirelik ile ilgili yönetim görevlerinde uzman hemşirelerin ve lisansüstü eğitimini tamamlayan hemşirelerin rüçhan hakkı" olduğunun açıkça belirtildiği tavsiye kararı yayınlandı. Bu karar ile Kamu Denetçiliği Kurumu  Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine "Dur" demiştir.

KDK,  Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine "Dur" demiştir.

Bu durum sahada Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerinin ben isterim yaparım olur eğemonyasına son vermiştir. Her zaman belirttiğimiz üzere yöneticiler iş ve işlemleri kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapmak zorundadırlar. Hiç kimse kanun ve yönetmeliklerden üstün değildir.  Sağlık Bakım Hizmetlerinin sahda mevzuta aykırı yaptıkları görevlendirmeler;


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

  • Nöbetsiz birimde çalışan personelin 25 yıl ve üzeri çalışanlardan seçilmemesi
  • Sorumlu hemşirelerin alanda uzman hemşireler, yoksa üç yıl deneyimli ve hemşirelikte lisans mezunları arasından görevlendirilmemesi.
  • Süpervizörlerin (Gözetmen hemşire) gündüz çalıştırılması
  • Süpervizörlerin   meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından seçilmemesi
  • Hiç bir yönetmelikte olmayan görevlendirmeler yapması
  • Nütrisyon hemşiresinin görev tanımındaki işlemleri klinikteki pesonele yaptırması
  • Yara bakım hemşiresinin görev tanımındaki işlemleri  klinikteki personele yaptırması

Mevzuata aykırı görevlendirmeler Sağlık Bakım Hizmetleri müdürünün sonsuz yetkisinde değildir ve bu konuda sağlık personeli yalnız değildir. Kamıu Deneticiliği Kurumu  Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine Dur demişir. Sağlık personeli mevzuata aykırı olan görevlendirmelerde yasal haklarını kullanmaktan çekinmemelidir.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 15:28

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman052
Uzman052 - 3 hafta Önce

Trabzon iline gelip baksın bakanlık bı zahmet aynı sağlık bakım hizmetleri müdürleri yıllardır aynı kişiler ve hastaneleri istedikleri gibi yönetiyorlar.artik egoları hegomanyaya dönüşmüş, inanmayan arastirsin ,hastanelerde sağlık personelleri min canını çıkardılar, buna dur diyecek bir yetkili yok mu

SIRADAKİ HABER